آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۰
نفت و پتروشیمی
۱۱

خبر

استفاده از کارت سوخت محدودیتی ندارد

ایسنا : یک عضو کمیسیون انرژی مجلس با تاکید بر اینکه هدف از احیای کارت سوخت اعمال کنترل و نظارت برای جلوگیری از قاچاق سوخت است، گفت: برای اینکه بدانیم که آیا بنزین از طریق خودروها از جایگاه های سوخت خارج شده و قاچاق می شود یا اینکه از طریق دیگری قاچاق می شود، کارت سوخت یک سیاست است برای کنترل قاچاق که اگر در آن موفق نشویم باید به سمت اتخاذ تصمیمات دیگر برویم.

اسدالله قره خانی با اشاره به آغاز سوخت گیری با استفاده از کارت سوخت بیان کرد: از دیروز سوخت گیری با استفاده از کارت سوخت در جایگاه های سوخت آغاز شده و حق کسی ضایع نمی شود. استفاده از کارت سوخت محدودیتی ندارد و نه بحث سهمیه بندی و نه بحث افزایش قیمت در میان است پس حق کسی ضایع نخواهد شد.وی در ادامه اظهار کرد: این اقدام از روز گذشته در چهار شهر بزرگ آغاز شده است و بعد به سایر شهرها گسترش داده می شود. اکنون در روند سوخت گیری مشکل خاصی وجود ندارد و حتی اگر افرادی تاکنون کارت سوخت دریافت نکرده باشند؛ می توانند سوخت گیری کنند و مشکلی در روند سوخت گیری آنان فعلا وجود ندارد تا زمانی که همه افراد کارت های خود را دریافت کنند. این عضو کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: هدف استفاده از کارت سوخت مدیریت قاچاق سوخت است. بخشی از قاچاق سوخت از طریق جایگاه های سوخت انجام می شود. برخی از جایگاه ها مواد هیدروکربنی را از بورس خریداری می کنند و در فرآیندی شکست هایی را در مولکول ها ایجاد می کنند و آن را به مواد سبک نزدیک به بنزین تبدیل می کنند. شنیده شده در این جایگاه ها تانکر سوخت با این مواد مخلوط شده و سپس به خارج از مرزها برده می شود. هدف از استفاده از کارت سوخت کنترل و نظارت برای جلوگیری از قاچاق است.

پایبندی کویت به اجرای توافق کاهش تولید نفت

شانا : وزیر نفت کویت اعلام کرد که کشورش به اجرای توافق جهانی کاهش تولید نفت متعهد است. به گزارش خبرگزاری رویترز، خالد الفاضل، وزیر نفت کویت، روز دوشنبه اعلام کرد که این کشور به اجرای توافق کشورهای صادرکننده نفت برای کاهش تولید به منظور حمایت از قیمت نفت، «کاملا متعهد» است. وی اعلام کرد: کویت تولید نفت خود را فراتر از میزان تعیین شده در این توافق، کاهش داده است. وزیر نفت کویت گفت: پایبندی کویت در ماه جولای گذشته، نزدیک به 160 درصد بوده است.

الفاضل اعلام کرد که نگرانی از رکود اقتصاد جهانی که بر قیمت ها تاثیر منفی گذاشته است، اغراق آمیز هستند و تقاضای جهانی نفت در نیمه دوم سال جاری میلادی افزایش خواهد یافت. سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و متحدانش چندی پیش تصمیم گرفتند توافق خود برای کاهش تولید روزانه یک میلیون و 200 هزار بشکه نفت را تا پایان ماه مارس سال 2020 میلادی تمدید کنند.

توقف پرت گاز فلر در 4 میدان نفتی ایران تا 3 سال آینده

تسنیم : یک مقام اجرایی ارشد سابق در شرکت ملی نفت جنوب ایران گفت: ایران پرت گاز فلر در حداقل 4 میدان نفتی در جنوب را طی 3 سال آینده متوقف می کند. یک مقام اجرایی ارشد سابق در شرکت ملی نفت جنوب ایران در مصاحبه با پرس تی وی گفت میزان گاز فلر را که در ایران سوزانده می شود 16 میلیارد مترمکعب تخمین می زنند که می توان استفاده اقتصادی از آن کرد. اظهارات این مقام سابق شرکت نفت جنوب ایران پس از آن بیان شد که یک منبع دیگر از وزارت نفت ایران گفته بود ایران به جای اینکه این گاز را در میادین نفتی شعله ور سازد، از آن استفاده خواهد کرد.

حمید چیت چیان، مشاور دولت در امور انرژی گفت: «استفاده از گاز فلر یکی از چالش های بخش نفت است، بنابراین ما قصد داریم سرمایه گذاری بخش خصوصی را  برای این هدف جذب کنیم». وی گفت استفاده از گاز استخراج شده همراه با نفت، به جای سوزاندن آن به ایران کمک می کند تاثیرات تحریم های آمریکا بر اقتصادش را کاهش دهد.سوزاندن گاز یک مشکل جهانی است و روز به روز بدتر می شود. بانک جهانی اعلام کرد سوزاندن گاز در یک مقیاس جهانی در سال گذشته 3 درصد افزایش یافته و به 145 میلیارد مترمکعب رسیده است. آمریکا مسوول بیشترین بخش از این افزایش است. سوزاندن گاز در خود آمریکا 48 درصد نسبت به 2017 افزایش یافته است.گاز به عنوان یک محصول جانبی همراه با نفت استخراج می شود و برای بسیاری تولیدکنندگان اقتصادی نیست مخصوصا حالا که قیمت گاز به خاطر عرضه اضافی آن کاهش یافته است.