آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۵۸
اقتصادی
۴

کوتاه اقتصادی

*به گزارش خبرگزاری فارس مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی با اعلام اینکه از دیروز سوخت گیری در جایگاه ها با کارت سوخت انجام می گیرد، گفت: 24 میلیون خودرو و موتورسیکلت در کشور در حال تردد هستند که تا کنون برای آنها کارت سوخت صادر شده است. امیر وکیل زاده افزود: سوخت گیری در جایگاه های سوخت صرفا با کارت شخصی انجام می شود. البته برخی منابع خبری اعلام کرده اند، که هنوز امکان استفاده از کارت سوخت فراهم نشده است.

*نایب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران در گفت و گو با رادیو اقتصاد گفت: اعمال سیاست ارز 4200 تومانی از سوی دولت همانند زلزله ای بود که اقتصاد کشور را نابود کرد. حمیدرضا صالحی افزود: این تصمیم که بدون مشورت با بخش خصوصی و حتی کارشناسان صورت گرفته بود شوکی عظیم به اقتصاد مملکت و فعالان اقتصادی وارد کرد. وی ضمن تاکید بر اصلاح زیرساخت های تولید در کشور ادامه داد: تولید اساس هر اقتصادی است و دولت باید بصورت جدی به این عرصه ورود پیدا کند. متاسفانه تولید کنندگان و فعالان اقتصادی امروز با مشکلات عدیده ای مواجه هستند از این رو می طلبد دولتمردان دست فعالان اقتصادی را به گرمی بفشارند و از آنان حمایت کنند.

*به گزارش خبرگزاری فارس، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از نکاتی که بارها واحدهای صنعتی در رابطه با مشکل تامین مواد اولیه پتروشیمی به آن اشاره کردم قیمت های مختلف و بسیار گران در فضای بورس کشور بود.  فرشاد مقیمی افزود: در بازدید سرزده ای که از انبارهای شورآباد تهران صورت گرفت متوجه شدیم که کالاها در پاکت های متفاوت بسته بندی و حتی از مرز خارج می شود. وی افزود: در کل سال 96 تولید ما 6.7 میلیون تن در حوزه مواد پتروشیمی بوده است که 3.6 میلیون تن صادرات داشته ایم. در سال 97 هم تولید به 6.6 میلیون تن رسید.

*معاون روابط کار وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت وگو با خبرگزاری فارس از وجود 8.5 تا 9 میلیون کارگر بیمه شده در کشور خبر داد و گفت: با تغییر ماهیت اشتغال، در آینده بسیاری از مشاغل کنونی حذف خواهد شد. حاتم شاکرمی با بیان اینکه لازم است برای ارائه خدمات به کارگران و کارفرمایان سامانه های الکترونیک به صورت غیرحضوری فعال شود، افزود: این امر یک شرطی دارد که از همه رسانه ها می خواهیم به جامعه کارگری و کارفرمایی بگویند، حداقل یکبار به پیشخوان الکترونیک مرتبط به کارگر و کارفرمایی مراجعه و احراز هویت کنند و کد دریافت کنند.  به گفته وی در حال حاضر سامانه الکترونیک کارگری در تهران و اردبیل با 32 زیرسامانه به صورت آزمایشی راه اندازی شده است.

*به گزارش خبرگزاری فارس، علیرغم اینکه بارها از سوی مدیران ارشد وزارت راه و شهرسازی و شرکت عمران شهرهای جدید مبنی بر احتیاط متقاضیان مسکن مهر در خرید و فروش واحدهای مسکونی باز هم رشد بنگاه های مسکن فعال در خرید و فروش مسکن مهر در بیابان های شهر جدید پردیس نشان می دهد که هنوز هم استقبال از سوی خریداران و فروشندگان مسکن مهر وجود دارد که بنگاه های مسکن ایجاد می شود. در فاز 11(کوزو) مسکن مهر شهر جدید پردیس که اتفاقا هنوز تعداد زیادی از واحدهای آن واگذار نشده به تازگی و بعد از تونل سلام بنگاه مسکن فعال در خرید و فروش مسکن مهر ایجاد شده است.