آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۰
نفت و پتروشیمی
۱۱
بازار نفت

تداخل سیگنال ها در بازار نفت

دنیای اقتصاد : نگرانی های بازار نفت با امیدواری ها نسبت به کاهش سطح ذخایر نفت خام تجاری آمریکا و همچنین تلاش اوپک برای کاهش تولید بیشتر، روز گذشته در هم آمیختند. با این حال، سیگنال های امیدبخش نتوانستند رشد قیمت ها که در ساعاتی از معاملات رخ داد را حفظ کنند. دیروز هر بشکه نفت خام برنت تا لحظه تنظیم این گزارش (ساعت 16:30 به وقت تهران) با افت 42 سنتی روی 15/ 58 دلار بر بشکه ایستاد. نفت خام آمریکا نیز 54 سنت کاهش قیمت داشت و به 39/ 54 دلار بر بشکه رسید.

 به گزارش بلومبرگ، در کنار نگرانی هایی که همچنان از کند شدن رشد جهانی اقتصاد وجود دارد، انتظارها از کاهش سطح ذخایر نفت خام تجاری آمریکا به عنوان نشانه ای از کاهش عرضه، ادامه دارد. بر اساس یک نظرسنجی که بلومبرگ انجام داده است، افزایش استفاده از خودرو در فصل تابستان در آمریکا، یکی از دلایل افت این ذخایر است. آمار رسمی از ذخایر نفت خام تجاری آمریکا بامداد چهارشنبه از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا منتشر می شود. از دیگر دلایلی که انتظار افت 7/ 2 میلیون بشکه ای این ذخایر را ایجاد کرده، بالا باقی ماندن فعالیت پالایشگاه ها در آمریکا است. نظرسنجی های اس اندپی گلوبال پلتس نشان می دهد پالایشگاه ها در هفته گذشته همچنان با ظرفیت 4/ 96 درصد مشغول به کار بوده اند. پالایشگاه های آمریکایی در هفته منتهی به دوم اوت، 8/ 17 میلیون بشکه در روز نفت مصرف کرده اند که بالاتر از میانگین پنج سال گذشته بوده است.

 اما تداوم نگرانی ها از کند شدن رشد تقاضا و وخیم تر شدن اوضاع آن در پی تشدید جنگ تجاری و همچنین افت مداوم قیمت نفت در هفته گذشته، باعث شد تا عربستان و روسیه بر تعهدات کاهش تولید تاکید کنند. این تاکیدات که با برنامه کاهش تولید و صادرات عربستان در سپتامبر همراه شد، روند افت قیمت ها را تا حدودی کنترل کرد. سعودی ها در کنار اعلام آمادگی برای کاهش تولید بیشتر، بار دیگر انتشار سهام آرامکو را مورد توجه قرار دادند. از نگاه کارشناسان مطرح شدن بحث IPO بعد از مدت ها سکوت، نشانه ای از علاقه عربستان برای حفظ قیمت نفت است. در کنار تمام مشکلاتی که جنگ تجاری آمریکا برای بازار جهانی نفت ایجاد کرده، رشد تولید شیل این کشور نیز عامل دیگری برای فشار بر قیمت ها و لزوم افزایش تحرکات عربستان برای حفظ تعادل بازار نفت شده است. به گزارش رویترز، اداره اطلاعات انرژی آمریکا انتظار دارد در ماه آینده میلادی (یعنی همزمان با شروع برنامه کاهش تولید و صادرات نفت خام عربستان)، تولید نفت از هفت میدان اصلی تشکیل دهنده حوزه شیل آمریکا به میزان 85 هزار بشکه در روز افزایش پیدا کرده و مجموع تولید روزانه این میادین به رکورد 77/ 8 میلیون بشکه در روز دست پیدا کند. این میزان رشد تولید اگرچه نسبت به ماه های قبل کمی تندتر است، اما نسبت به سال گذشته که تولیدات شیل آمریکا رشد 250 هزار بشکه ای در روز را به ثبت می رسانند، کمتر است. با این حال رشد تولید شیل آمریکا همچنان ادامه دارد و به عنوان یکی از اهرم های فشار بر قیمت نفت سایه انداخته است.