آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۰
بورس کالا
۱۵

خبر

بازارهای جهانی فولاد و سنگ آهن در مسیر نزولی

پایگاه خبری فولاد ایران : در ماه گذشته میلادی صادرات سنگ آهن هند 19 درصد رشد ماهانه داشت و 13/ 2 میلیون تن ثبت شد. در مقایسه با مدت مشابه سال قبل نیز رشد چشمگیری داشته؛ چراکه جولای 2018 این رقم 170 هزار تن بود. علت رشد صادرات سنگ آهن هند در ماه فوق این بود که قیمت جهانی سنگ آهن در ژوئن و جولای سال جاری رشد چشمگیری داشته و میانگین قیمت ماهانه از 108 دلار ژوئن به 120 دلار در هر تن سی اف آر چین رسید. قیمت اوایل جولای به اوج پنج سال اخیر یعنی 126 دلار نیز رسید.

آخرین قیمت میلگرد در بازار صادرات ترکیه 460 تا 465 دلار هر تن فوب بوده؛ ولی خریداران به دنبال 450 تا 455 دلار هر تن فوب بودند. باید دید پس از تعطیلات بازار صادرات میلگرد ترکیه چه روندی خواهد داشت. هفته گذشته بازار داخلی میلگرد ترکیه نیز در سکوت بوده قیمت های پپیشنهادی رسمی 460 تا 465 دلار در هر تن درب کارخانه بود؛ ولی خریداران این قیمت ها را بالا می دانند و به نظرشان منطقی پشت آن وجود ندارد. هفته گذشته بازار بیلت جنوب شرق آسیا در ثبات نسبی بود؛ درحالی که محصولات فولادی در این منطقه با رکود تقاضا روبه روست. بیلت روسیه 455 دلار هر تن سی اف آر است و معاملاتی در 450 دلار در هر تن سی اف آر نهایی شد. بیلت مالزی نیز 455 دلار در هر تن سی اف آر شنیده شد؛ ولی معامله ای نهایی نشد. ظاهرا قیمت ها ارزان تر خواهند شد.

لوک اویل به دنبال ساخت یک مجتمع جدید پلی پروپیلن در روسیه

شرکت لوک اویل سرمایه گذاری در یک پروژه 500 هزار تنی تولید پلی پروپیلن در جنوب شهر منطقه ولگا را تایید کرد.

به گزارش «نیپنا» به نقل از پایگاه اینترنتی پلاستیک نیوز یوروپ گروه پیشرو نفت و پتروشیمی روسیه، لوک اویل، به تازگی از برنامه خود برای ساخت یک مجتمع تولید پلی پروپیلن در مقیاس جهانی در شهر نیژنی نووگورود واقع در غرب روسیه خبر داد. این شرکت که دفتر مرکزی آن در مسکو واقع است، به تازگی سرمایه گذاری در یک پروژه 500 هزار تنی تولید پلی پروپیلن جدید را برای بهره گیری از خوراک پروپیلن تولیدی در پالایشگاه Lukoil-Nizhegorodnefteorgsintez، واقع در کستوفو، در جنوب منطقه ولگا تایید کرد. وجیت الگپروو، مدیرعامل شرکت لوک اویل، در گزارش شبکه خبری تی ای اس اس (TASS) ضمن تایید پروژه یادشده اعلام کرد: قرار است محصولات تاسیسات جدید بیشتر به صادرات اختصاص یابد.