آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۹
اقتصاد
۱۰

پیدا و پنهان

برآورد اشتغال 3.5 میلیون کارگر بدون قرارداد و بیمه

عضو کارگری شورای عالی کار گفت: امروز با وجود وضعیت بد اقتصادی و معیشتی امنیت شغلی اولویت اصلی بازار کار است و نبود امنیت شغلی اجازه اعتراض را از کارگر گرفته است. علی خدایی در برنامه «تیتر امشب» که با موضوع راه اندازی سامانه جامع روابط کار و ساماندهی قراردادهای کار روی آنتن رفت، اظهار کرد: در صورت راه اندازی سامانه جامع روابط کار اگر ثبت قراردادها در این سامانه انجام شود هیچ کارفرمایی نمی تواند قرارداد سفید امضا ثبت کند.

او با بیان اینکه نکته مهم در سامانه جامع روابط کار، ضمانت اجرایی این سامانه است که باید با برگزاری جلسات تکمیلی به نتایج یکسان دست پیدا کنیم، افزود: هم اکنون با کارفرمایان شناسنامه دار مشکلی نداریم بلکه مشکل اصلی کارفرمایان متخلفی هستند که قرارداد سفید امضا می کنند.

این عضو کارگری شورای عالی کار با بیان اینکه مشکل اصلی تخلف قرارداد سفید امضا در اصناف است، گفت: برآوردها حاکی از وجود 3.5 میلیون نفر کارگر زیرزمینی در کشور است که در کارگاه های فاقد هر گونه قرارداد و بیمه تامین اجتماعی و نظارت وزارت کار و رفاه اجتماعی کار می کنند.

کشف بیش از 32 میلیارد تومان کالای قاچاق در تیر ماه

سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و بازرسان مستقر در سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها 327 میلیارد ریال کالای قاچاق در تیر ماه امسال کشف کردند. به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت، بیشترین ارزش ریالی کالاهای قاچاق مکشوفه به ترتیب لوازم رایانه با 260 میلیارد ریال، انواع پارچه با 13.5 میلیارد ریال، لباس و متفرعات لباس با 12.2 میلیارد ریال، کیف و کفش با 8.2 میلیارد ریال و لوازم خانگی با 8.1 میلیارد ریال است. در این مدت 35 هزار و 145 مورد بازرسی از مراکز خرد و کلان در سطح عرضه انجام شده که در 980 مورد پرونده تخلف به ارزش 327 میلیارد ریال تشکیل و برای رسیدگی به مراجع قضایی ارسال شده است.

در تیر ماه امسال استان البرز با 262 میلیارد ریال ارزش کالای قاچاق مکشوفه و استان تهران با 5140 مورد بازرسی و تشکیل 165 پرونده تخلف بالاترین عملکرد را در میان استان داشته اند.

مطالبات از خودروسازان به 22 هزار میلیارد تومان می رسد

رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی گفت: مجموع مطالبات زنجیره تامین داخلی از خودروسازان به بیش از 22 هزار میلیارد تومان می رسد.

محمدرضا نجفی منش در پنجمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: مجموع شاغلان زنجیره قطعه سازی حدود 550 هزار نفر هستند که 280 هزار نفر از آنها در 3 موج بیکاری، تعدیل یا تعلیق شده اند. رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی افزود: بخشی از نیروهای تعلیق شده با تزریق 4 هزار میلیارد تومان تسهیلات پایان سال 97 به طور موقت به کار بازگشتند که متاسفانه از ابتدای امسال دوباره به مرور شاهد تعلیق مجدد آنها بوده ایم.

او ادامه داد: از حدود 1200 قطعه ساز رسمی فعال در رده های 1، 2 و 3 تقریبا 400 واحد تعطیل و نیمه تعطیل شده اند. اصلاح قیمت های فروش قطعات با وجود افزایش های چند باره قیمت های مواد اولیه و نهاده های تولید به موقع انجام نمی شود؛ بنابراین در سال 98 قطعه سازان با زیان قابل توجهی روبه رو هستند.

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران خاطرنشان کرد: کسری نقدینگی قطعه سازان ناشی از افزایش قیمت نهاده های تولید به منظور تحقق برنامه سال 98 اعلامی وزارت صنعت، معادل 15 هزار میلیارد تومان است که محلی برای تامین آن مشخص نیست.