آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۰
صنعت و معدن
۳

خبر

جزئیات کمبود برق و آب در شهرک های صنعتی تهران

خبرگزاری تسنیم : مدیرعامل شهرک های صنعتی استان تهران درباره تخصیص برق و آب به واحدهای تولیدی مستقر در این شهرک ها توضیح داد و گفت: در این استان 5هزار و 540 واحد تولیدی در شهرک های صنعتی مستقر هستند که از میان آنها هزار و 125 واحد تولیدی تعطیل شده اند.

صابر پرنیان با اعلام اینکه شهرک های صنعتی استان تهران با کمبود قابل توجه برق و آب روبه رو هستند، اظهار کرد: در استان تهران 5هزار و 540 واحد تولیدی در شهرک های صنعتی مستقر هستند که از میان آنها هزار و 125 واحد تولیدی تعطیل شده اند. وی با اشاره به اینکه در حال حاضر نیاز شهرک های صنعتی استان تهران در حوزه برق 500 مگاوات است، اظهار کرد: در این میان نیاز 150 تا 200 مگاواتی برق در تعدادی از شهرک های صنعتی در مرحله بحرانی قرار دارد که در این رابطه مشغول رایزنی و توافق برای تخصیص برق به این شهرک ها هستیم. مدیرعامل شهرک های صنعتی استان تهران با بیان اینکه در حوزه آب نیز شهرک های صنعتی نیازمند 500 لیتر در هر ثانیه آب هستند، افزود: شهرک های عباس آباد، شمس آباد، پرند و نصیر آباد نزدیک به 200 لیتر نیاز بحرانی به آب دارند. وی تصریح کرد: شهرک های صنعتی استان تهران حدود هزارمیلیارد تومان اعتبار نیاز دارند تا در بازه 5 ساله بتوان مشکلات آنها را برطرف کرد. پرنیان با اشاره به اینکه برای شهرک صنعتی عباس آباد، خوارزمی و پایتخت بحث تخصیص 85 لیتر آب از سد ماملو مطرح شده است، گفت: برای شهرک صنعتی شمس آباد و شهرک پوشاک هم تخصیص 300 لیتر آب از طریق کانال محمدیه عنوان شده که امیدواریم با تامین آب این شهرک ها اشتغال را در آنجا به 100 هزار نفر برسانیم.  مدیرعامل شهرک های صنعتی استان تهران اضافه کرد: برای شهرک فیروزکوه که قرار است قطب صنایع غذایی کشور شود هم تامین 95 لیتر آب از سد نمرود عنوان شده است. علاوه بر این در بخش برق هم قرار است پست های برق جدید در شهرک های صنعتی استقرار پیدا کند؛ البته اولویت اصلی ما فعلا تامین 150 تا 200 مگاوات برق برای شهرک های صنعتی این استان است. وی در ادامه به افت فشار برق در شهرک های صنعتی اشاره کرد و گفت: این موضوع باعث شده آسیب های زیادی به تجهیزات واحدهای تولیدی مستقر در شهرک ها وارد شود که درصددیم این مشکل را در اسرع وقت برطرف کنیم.

توزیع 15 میلیون دفترچه دانش آموزی با ارز دولتی

خبرگزاری فارس : مدیرکل دفتر برنامه ریزی، تامین و توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت گفت: 15 میلیون دفترچه دانش آموزی با ارز دولتی آماده توزیع است، اما هنوز تصمیم نهایی در رابطه با نحوه توزیع آن اتخاذ نشده است.

محمدرضا کلامی در پاسخ به سوالی در مورد نحوه توزیع دفاتر دانش آموزی تولیدی توسط کارخانه هایی که ارز دولتی 4200 تومانی دریافت کرده اند، گفت: طبق مصوبه کارگروه تنظیم بازار، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و سازمان های صنعت و معدن استان ها و اتحادیه های مربوطه مکلف شده اند، فهرست ترخیص کاغذ با ارز 4200 تومانی را که به مصرف تولید دفاتر دانش آموزی توسط کارخانه ها و سایر تولیدکنندگان تولید شده احصا کنند و ضمن رجوع به این کارخانه ها و تولیدکنندگان نسبت به کنترل ایفای تعهدات عرضه دفاتر با نرخ مصوب اقدام کنند. وی افزود: البته ممکن است برای توزیع این دفترچه ها با ارز 4200 تومانی از طریق آموزش و پرورش هم اقدام شود که متعاقبا در مورد آن اطلاع رسانی می شود، تاکنون حدود 15 میلیون دفترچه دانش آموزی با ارز 4200 تومانی تولید شده و آماده عرضه در شبکه های منتخب است. مدیرکل دفتر برنامه ریزی، تامین و توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت بیان کرد: تمام کسانی که ارز 4200 گرفته اند، باید تاییدیه قیمت و عرضه در شبکه منتخب را به ترتیب از سازمان حمایت و سازمان های صنعت و معدن استان ها دریافت کنند، ضمن اینکه رفع تعهد ارزی ایشان از سوی بانک مرکزی با ابلاغ به بانک های عامل منوط به ارائه تاییدیه های مذکور شده است. بدیهی است دفترچه های موجود در بازار در صورتی که با ارز نیما وارد شده باشد، نیز باید در چارچوب ضوابط قیمت گذاری کالای وارداتی و تولید داخل مصوب هیات تعیین و تثبیت قیمت ها، قیمت گذاری و عرضه شود.  وی افزود: بنابراین هر تولیدکننده ای که نسبت به رعایت ضوابط فوق اقدام نکند، از سوی دستگاه های نظارتی اعمال قانون خواهد شد.

رتبه نخست ایران در بدترین میزان مصرف انرژی!

ایسنا : درحالی که تمرکز کشورهای پیشرفته روی کاهش شدت مصرف انرژی است، این شاخص در ایران روندی رو به رشد به خود گرفته و در بین دیگر کشورها از نظر کاهش شدت مصرف انرژی در انتهای لیست قرار دارد. ایران بیش از 5/ 2 برابر میانگین مصرف جهانی انرژی مصرف می کند. شاخص شدت مصرف انرژی ایران 63/ 0 درصد است و بعد از ایران، روسیه و عربستان سعودی به ترتیب با شاخص شدت مصرف انرژی 53/ 0 و 51/ 0 درصد بالاترین مقدار شاخص شدت انرژی را به خود اختصاص داده اند.

طبق آمار، مجموع میزان مصرف و تلفات، از عرضه سبقت گرفته و این موضوع می تواند در آینده ایران را به واردکننده انرژی تبدیل کند. پیش بینی ها نشان می دهد تا سال 2040 مصرف انرژی در جهان 48 درصد نسبت به میزان مصرف انرژی در سال 2012 افزایش خواهد یافت و کماکان آسیا در سال 2040 بیشترین مصرف کننده انرژی است. در این میان بیش از 50 درصد از انرژی جهان در بخش صنعت استفاده خواهد شد.

ایران نهمین مصرف کننده انرژی در دنیا

طبق آخرین آمار، ایران نهمین مصرف کننده انرژی در دنیا شناخته شده و این مصرف انرژی معادل 4/ 3 میلیون بشکه نفت خام در روز است. مطالعات نشان می دهد که مصرف انرژی در دنیا طی این سال ها دو برابر شده است. در حال حاضر ایران، بزرگ ترین دارنده ذخایر هیدروکربوری دنیا (مجموع ذخایر نفت و گاز) به حساب می آید. مطابق آمار رسمی و تاییدشده مراجع معتبر بین المللی، ایران حدود 158 میلیارد بشکه نفت (3/ 9 درصد از کل منابع نفتی دنیا) و حدود 33 هزار میلیارد مترمکعب گاز (18 درصد دنیا) در اختیار دارد.

به طور کلی، 4/ 2 درصد انرژی کل دنیا در ایران تولید می شود که در بین کشورهای دنیا رده نهم از حیث تولید انرژی را دارد. این تولید انرژی معادل 6/ 3 میلیون بشکه نفت خام است. همچنین 8/ 1 درصد انرژی کل دنیا در ایران مصرف می شود که این میزان مصرف سبب شده ایران در بین کشورهای دنیا جایگاه نهم از نظر مصرف انرژی را داشته باشد. در این راستا، مدیرکل مدیریت مصرف و امور مشترکان توانیر با تاکید بر اینکه جایگاه ایران در حوزه شدت مصرف انرژی مناسب نیست به بررسی عوامل این موضوع پرداخت و راهکارهایی را نیز ارائه کرد.

هادی مدقق در این خصوص، با تاکید بر اینکه شدت مصرف انرژی مهم ترین شاخصی است که براساس آن جایگاه کشورها در بحث بهره وری انرژی مشخص می شود، اظهار کرد: منظور از شدت انرژی مقدار مصرف انرژی به تولید ناخالص داخلی است. این شاخص بیانگر این است که به ازای تولید به مقدار معینی از کالا و خدمات که بر حسب واحد پول مشخص می شود چه مقدار انرژی مصرف می شود. برای مثال در ازای تولید یک تن سیمان چه مقدار برق و گاز مصرف می شود. این موضوع یکی از شاخص های نشان دهنده بهره وری انرژی در یک کشور و یکی از شاخص های توسعه یافتگی انرژی است.

وی با بیان اینکه جایگاه ایران در حوزه شدت مصرف انرژی مناسب نیست، گفت: ایران یا همیشه در انتهای لیست قرار دارد یا در یکی مانده به آخر، درحالی که شدت مصرف انرژی در کل دنیا مخصوصا در کشورهای اروپایی رو به بهبود است. کشورهایی که بحث انرژی و بهره وری انرژی برایشان اهمیت دارد و منابع فسیلی ندارند روی بحث بهره وری کار می کنند. مدیرکل مدیریت مصرف و امور مشترکان توانیر با اشاره به وضعیت تجهیزات خانگی عنوان کرد: رتبه انرژی تجهیزات خانگی در طول چند سال گذشته رو به بهبود بوده است. برای مثال رتبه انرژی یخچال ها در چند سال گذشته در بازار F یا G بوده اما درحال حاضر A یا Aپلاس است. متاسفانه این روند در کشور منفی و شدت مصرف انرژی در ایران رو به افزایش است. درواقع به اندازه ای که مصرف انرژی زیاد می شود تولید ناخالص داخلی زیاد نمی شود.