آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۹
اقتصاد
۱۱

اقتصاد بین الملل

طلا همچنان بالا می رود

قیمت هر اونس طلا روز سه شنبه پس از رسیدن به بالاترین رقم از آوریل 2013 یعنی 1518 دلار و 3 سنت، اندکی تعدیل شد و با رشد 0.3 درصدی نسبت به رقم پایانی بازه زمانی قبل به 1515 دلار و 32 سنت رسید. قیمت طلا در بازار امریکا نیز دیروز با 0.6 درصد افزایش به 1526 دلار و 90 سنت رسید. به گزارش رویترز، در حالی که نگرانی ها از اعتراضات هنگ کنگ و افت شدید ارزش پول ملی آرژانتین ترس از افت اقتصاد جهانی را بیشتر کرده و موجب شده تا سرمایه گذاران از بازارهای پرریسک به بازارهای امن تر کوچ کنند، قیمت طلا دیروز به بالاترین رقم طی بیش از 6 سال گذشته رسید. ایلیا اسپیواک، تحلیلگر بازار ارز در موسسه دیلی اف ایکس گفت: «تمایل سرمایه گذاران به ریسک پذیری کاملا کاهش یافته است. بحران در آرژانتین و وخیم تر شدن اوضاع هنگ کنگ عواملی هستند که به کندتر شدن رشد اقتصاد جهانی کمک می کنند.»

او افزود: «بانک های مرکزی جهان کار زیادی نمی توانند انجام دهند، زیرا نرخ بهره آنها هم اکنون در نزدیکی پایین ترین رقم ها قرار دارد. سیاستگذاران پولی ابزارهای چندانی برای مقابله با کند شدن رشد اقتصاد جهانی در اختیار ندارند.» روز دوشنبه معترضان فرودگاه هنگ کنگ، پرترددترین فرودگاه باری جهان را به تعطیلی کشاندند. اعتراضات که بیش از دو ماه پیش و به بهانه مخالفت با لایحه استرداد مجرمان از هنگ کنگ به چین آغاز شده، اکنون به درخواست های گسترده تر برای برقراری دموکراسی در این منطقه خودمختار تبدیل شده است. در قسمت دیگری از جهان، نگرانی ها از تبعات شکست مائوریسیو ماکری در انتخابات ریاست جمهوری آرژانتین و احتمال اتخاذ سیاست های مداخله گرانه از سوی این کشور موجب شده تا بازارهای مالی این کشور شاهد افت شدید شاخص ها باشند.

کسری بودجه دولت امریکا به 120میلیارد دلار افزایش یافت

طبق اطلاعات وزارت خزانه داری امریکا، کسری بودجه دولت این کشور در جولای تا 120میلیارد دلار افزایش یافت که دلیل آن افزایش هزینه ها در بخش بهداشتی و نظامی بود. وزارت خزانه داری امریکا اعلام کرد: هزینه های فدرال در جولای 371میلیارد دلار بوده که 23درصد نسبت به همین ماه در سال 2018 افزایش داشت، در حالی که دریافتی دولت 251میلیارد دلار بوده و تنها 12درصد نسبت به جولای 2018 بالا رفته است. کسری سال مالی جاری تا حالا 867میلیارد دلار گزارش شده که در مقایسه با 684میلیارد دلار سال قبل بیشتر است. شرایط مالی دولت امریکا از 2016 بدتر شده است. بالا رفتن میانگین سنی جمعیت باعث شده افراد بیشتری نیاز به مراقبت های بهداشتی و برنامه های بیمه سلامت برای سالمندان داشته باشند. افزایش هزینه نظامی هم کسری بودجه را در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ بیشتر کرده است. ترامپ در آغاز ریاست جمهوری خود در ژانویه 2017 قول داد، بخش نظامی کشور را تقویت کند. در همین ماه، کنگره امریکا یک بودجه دو ساله با حمایت ترامپ تصویب کرد که هزینه های فدرال در بخش دفاعی و سایر برنامه های داخلی را افزایش می دهد و بدهی فزاینده دولت را بالا می برد. در ماه جولای، واشنگتن 53میلیارد دلار در برنامه های دفاعی هزینه کرد که نسبت به 43میلیارد دلار همین ماه در سال 2018 افزایش داشت. هزینه بیمه پزشکی سالمندان از 34میلیارد دلار به 66میلیارد دلار افزایش یافته است.