آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۰
بانک و بیمه
۱۳

سقوط پوند انگلستان در برابر یورو به کف 10ساله

اونس رکورد زد، اما ریخت

دنیای اقتصاد : در روزی که پوند انگلستان در قعر 10 ساله خود بود، اونس طلا به مرز مقاومتی بین 1535 تا 1538 دلار برخورد داشت و تکانه این سد محکم اونس را به عقب راند. اونس به مرور از رکورد 80 ماهه خود در 1535 عقبگرد داشت تا اینکه به 1500 دلار نزدیک شد و در ادامه از این مرز نیز افول کرد. همزمان با انتشار گزارش تورم آمریکا در نسخه شاخص قیمت مصرف کننده که بهتر از پیش بینی ها بود و نرخ تورم سالانه به 8/ 1 درصد رسید. این عامل به سود شاخص دلار شد و اونس را به شدت نزولی کرد. پوند نیز پس از این وقایع اندکی رشد داشت و کمی از قعر جدا شد.

افزایش فروش پوند

از سال 2017 تاکنون سرمایه گذاران تا این حد آماده فروش پوند در برابر سایر ارزها نشده بودند. موقعیت معاملاتی سرمایه گذاران خالص خرید و فروش در بازار ارز آتی از تکثر موقعیت های فروش حکایت می کند. سرمایه گذاران با بستن شرط های خود بر موقعیت فروش، پوند استرلینگ را همزمان با روی کار آمدن بوریس جانسون، بیشترین حجم فروش از دو سال گذشته را رقم زدند.

پوند که به تازگی از کف 3 ساله نسبت به یورو خارج شده بود، همچنان در خطر افول نسبت به سایر ارزهای رایج در دنیا قرار داشت. شرکت های بزرگ بریتانیایی در بازار آتی ارز رویکرد منفی خود را نسبت به پوند تقلیل دادند؛ چراکه سرمایه گذاران فروشنده امکان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را بدون هیچ نوع توافقی از طریق بازارها محک می زدند. وضعیت پوند مقارن با فعل و انفعالات مربوط به برگزیت پیش می رفت. هرچه اخبار نامطلوب از خروج منتشر می شد، پوند نزول می کرد. استرلینگ بیش از 3 درصد در برابر یورو و حدود 5 درصد مقابل دلار آمریکا از ابتدای ماه جولای تضعیف شد. البته داده های اقتصادی ضعیف که در حال انتشار تدریجی هستند نیز اثرات مخرب خود با ضمیمه برگزیت بد را بر اقتصاد بریتانیا نمایان کردند و نرخ برابری یورو به پوند که در روزهای 11 و 12 آگوست به ثبت رسید؛ رکوردی به درازای یک دهه برای نزول پوند به ارمغان آورد. نرخ برابری 9324/ 0 یورو برابر پوند از اکتبر سال 2009 تکرار نشده بود.

اونس طلا حدود ظهر دیروز به نزدیکی قیمت 1535 دلاری رسید که رشد نزدیک به یک درصدی برای روز سه شنبه را به همراه داشت. البته موقعیت های فروش بسیاری در بازار غیرفعال باقی ماندند و با تخلیه ناگهانی قیمت اونس را دچار سقوط کردند. قیمت طلا در بازار نقدی اونس تا ساعت 3 عصر به سقف مقاومتی 1535تا 1538 دلاری برخورد کرد. رکورد جدیدی که طلا با ثبت این قیمت به ثبت رساند حدود 80 ماه سابقه تجربه آن وجود نداشت. ولی پس از ساعت 4 بعد از ظهر شدت نزول اونس به اندازه ای بود که تا 1490 دلار افت کرد. این در حالی است که بانک آمریکایی گلدمن ساکس پیش بینی کرده است که تشدید جنگ تجاری بین آمریکا و چین موجب خواهد شد تا قیمت طلا تا 3 ماه آینده به 1575 دلار و تا 6 ماه آینده به بیش از 1600 دلار برسد. قیمت جهانی طلا برای نخستین بار از سال 2013 به بیش از 1500 دلار رسیده است. تشدید تنش های تجاری در عرصه بین المللی موجب افزایش تقاضای فیزیکی و سرمایه گذاری برای طلا شده است. گلدمن ساکس در پیش بینی قبلی خود اعلام کرده بود که قیمت هر اونس طلا تا 3 ماه آینده به 1450 و تا 6 ماه آینده به 1475 دلار خواهد رسید. نگرانی ها از تشدید تنش بین آمریکا و چین سر مسائل تجاری رو به گسترش است و موضع دو طرف در قبال یکدیگر روز به روز سخت تر می شود. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در شرایطی از آمادگی برای افزایش تعرفه ها بر دیگر کالاهای وارداتی چین سخن می گوید که طرف چینی نیز فعالیت برخی شرکت های آمریکایی را محدود کرده و میزان سرمایه گذاری خود در آمریکا را کاهش داده است.