آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۰
بانک و بیمه
۱۳

سقوط پول آرژانتین به قعر تاریخی

ارزش پزو آرژانتین پس از انتخابات اولیه این کشور به پایین ترین سطح تاریخ خود رسید. به گزارش «ایسنا» در انتخابات اولیه ریاست جمهوری آرژانتین، مائوریسیو ماکری رئیس جمهور فعلی از نامزد حزب رقیب شکست خورد که اگرچه به دلیل پایین بودن رای هر دو نامزد، انتخابات به مرحله دوم کشیده شد اما احتمال بالاتر پیروزی گزینه رقیب دولت فعلی با سقوط شدید بازارهای مالی این کشور همراه بود.به دنبال اعلام نتایج انتخابات، ارزش پزو ابتدا 30 درصد سقوط کرد اما در نهایت این ارز با کاهش 24/ 15 درصدی ارزش خود در برابر دلار به کار خود خاتمه داد. قرار گرفتن پزو در پایین ترین سطح تاریخ خود بازار بورس را نیز کاملا تحت تاثیر قرار داد و ارزش نماد برخی از بزرگ ترین شرکت های بوئنوس آیرس به کمتر از نصف کاهش یافت.

ماکری در واکنش به ریزش شدید بازارهای مالی این کشور در یک کنفرانس خبری حاضر شد و ضمن اطمینان دادن به هواداران خود برای پیروزی در دور دوم انتخابات مدعی شد که این ریزش نشان دهنده اعتماد نداشتن بازار به رقیب است.در معاملات بورس، شاخص «مارول» بورس بوئنوس آیرس بیش از 30 درصد سقوط کرد. ریزش سنگین بازارهای مالی آرژانتین باعث نگرانی در کشور همسایه یعنی برزیل شده و رئیس جمهور برزیل هشدار داد که شکست ماکری می تواند باعث ایجاد یک بحران اقتصادی جدی دیگر در آمریکای لاتین شود.آرژانتین از سال 2015 برای نجات اقتصاد  خود از ورطه نابودی دست به دامن صندوق بین المللی پول شد. دولت ماکری برای تداوم دریافت کمک از صندوق بین المللی پول مجبور به انجام اصلاحات اقتصادی گسترده و اتخاذ سیاست ریاضت اقتصادی شده که همین مساله باعث کاهش چشمگیر محبوبیت آن شده است.نرخ تورم آرژانتین در حال حاضر 22 درصد است که با وجود کاهش محسوس در مقایسه با قبل، هنوز هم یکی از بالاترین نرخ های تورم جهان محسوب می شود. طبق آمارهای رسمی منتشرشده، اکنون بیش از نیمی از مردم این کشور در فقر زندگی می کنند.

  لیر هم ریزش کرد

در آن سوی جهان، در خاورمیانه، ارزش لیر ترکیه نیز نزولی شد. لیر در آخرین دور از معاملات ارزی 4/ 1 درصد ریزش کرد.پس از چندین تقویت متوالی، لیر ترکیه یکی از بدترین روزهای امسال خود را سپری کرد و نگرانی از چشم انداز بازارهای نوظهور باعث افزایش صف فروش لیر شد.ارزش لیر در برابر دلار درمعاملات صرافی های استانبول با کاهش 4/ 1 درصدی همراه بود تا به این ترتیب هر دلار به ازای 56/ 5 لیر مبادله شود. بنابراین لیر از قله چهار ماه اخیر خود که اواخر هفته گذشته به آن رسیده بود عقب نشست.

کالوم پیکرینگ، کارشناس ارشد مسائل اقتصادی در بانک برنبرگ سوئیس گفت: لیر ترکیه در صورت تداوم روند نامطمئن سیاست گذاری های مالی و پولی در این کشور می تواند با تکانه های بیشتری مواجه شود. از دید اقتصادی، ترکیه جای مطمئنی برای سرمایه گذاری نیست هرچند که موقعیت جغرافیایی ممتازی در اتصال آسیا و اروپا به یکدیگر دارد.اقتصاد ترکیه در حال درجا زدن و حتی عقبگرد است؛ چراکه انجام بسیاری از اصلاحات به تعویق افتاده و برخی از دستاوردهایی که زمانی آن را به مکانی ایده آل برای سرمایه گذاری تبدیل کرده بود از بین رفته اند.اوت سال گذشته لیر ترکیه به پایین ترین سطح خود رسید و هر دلار به ازای 22/ 7 لیر مبادله شد. با این حال پس از بهبود مناسبات آنکارا و واشنگتن و برخی اصلاحات ساختاری، ارزش لیر بار دیگر تقویت شد. اکنون فعالان اقتصادی نگرانند که دخالت دولت در سیاست گذاری های بانک مرکزی باعث از دست رفتن دستاوردها شود.طاها آکیول، روزنامه نگار اقتصادی ترک نوشت: نگرانی ها از فشار دولت به بانک مرکزی برای کاهش نرخ بهره به ویژه پس از برکناری رئیس قبلی این بانک افزایش یافته است.