آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۳۹
جامعه
۱۳
آسیب های اجتماعی

کودک آزاری در اسلامشهر توسط نامادری معتاد

زنگ های کودک آزاری پشت سر هم به صدا درمی آیند

گروه اجتماعی:  تازه ترین کودک آزاری که به اخبار رسانه ها تبدیل شده در اسلامشهر به وقوع پیوسته است. پیش تر ماجراهایی در کارواش بوشهر، قزوین و شیراز رخ داده بود که به اخبار راه پیدا کرده بودند. باکنار هم قرار گرفتن این اتفاقات بار دیگر زنگ خطر در مورد کمبودهای حمایتی از کودکان و معطل ماندن لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در مجلس برجسته می شود.

این در حالی است که تازه ترین اتفاق در اسلامشهر توسط نامادری رخ داده است ولی عمده کودک آزاری ها طبق آمار بهزیستی متوجه والدین اصلی است و بعد افرادی که در درجات دورتر قرار می گیرند.

چیزی که شیرین صدرنوری مددکار انجمن حمایت از حقوق کودکان به آن اشاره کرده و در گفت وگو با ایسنا توضیح داده است: مهم ترین مشکلات خانوادگی مطرح شده با 54 درصد مربوط به ناآگاهی از شیوه فرزند پروری، 13.2 درصد مشکلات تک فرزندی و 10 درصد نیز اختلاف در شیوه تربیت بوده است.

داریوش بیات نژاد مدیرکل بهزیستی استان تهران جزییات کودک آزاری در اسلامشهر را که از سوی نامادری صورت گرفته بود، تشریح کرد و گفت: روز 17 مرداد حدود ساعت 12:45 ماموران اورژانس اجتماعی با گزارشی از طرف همسایه های خانه ای در اسلامشهر، عازم محل شدند. همسایگان خانه مذکور با توجه به سروصداها و نشانه های آزار و اذیت کودکان با اورژانس اجتماعی تماس گرفته بودند و ماموران اورژانس در کمتر از 15 دقیقه در محل حاضر شدند.او با بیان اینکه ماموران اورژانس اجتماعی با همکاری نیروی انتظامی و حکم قضایی، برای رسیدگی به وضعیت کودک آزاری صورت گرفته در محل حاضر شدند، اظهار کرد: با بررسی های صورت گرفته دو کودک به نام های مریم 8 ساله و مهدی 12 ساله مورد آزار و اذیت قرار گرفته بودند که زمینه برای خروج آنها از منزل فراهم شد.

مدیرکل بهزیستی استان تهران با اشاره به اینکه این دختر 8 ساله با توجه به شدت آزارهای روحی و جسمی ابتدا به بیمارستان اسلامشهر منتقل شد، تصریح کرد: پسرک 12 ساله نیز به یک مرکز قرنطینه برای انجام اقدامات لازم و مراقبت انتقال پیدا کرد. با توجه به اینکه این دختر از نقاط مختلف بدن مورد آزار و اذیت قرار گرفته و از ناحیه فک، نیاز به عمل جراحی دارد، برای انجام اقدامات مقتضی به بیمارستان طبی کودکان در تهران منتقل شد.بیات نژاد با اشاره به اینکه بر اساس بررسی های صورت گرفته این آزار و اذیت ها از سوی نامادری این کودکان اتفاق افتاده است، توضیح داد: پدر این کودکان به دلیل خرید و فروش مواد مخدر در زندان است. مادر این کودکان نیز که پیش از این طلاق گرفته و ازدواج مجدد کرده بود، در قم و دور از این کودکان زندگی می کند.وی با بیان اینکه با همکاران سازمان بهزیستی در قم تلاش شد تا با مادر این کودکان ارتباط برقرار شود، افزود: در صورت احراز شرایط مناسب مادر جهت مراقبت از فرزندان، از طریق مقام قضایی تلاش می کنیم تا حضانت فرزندان را به این مادر انتقال دهیم. با توجه به اینکه این دو کودک در شرایط بسیار سخت جسمی و روانی قرار داشتند، همکاران سازمان بهزیستی به سرعت اقدامات روانشناسی و مشاوره را در خصوص این کودکان آغاز کرده است.

مدیرکل بهزیستی استان تهران با تاکید بر اینکه تا قبل از اثبات صلاحیت مادر برای حضانت، این کودکان در سرپرستی سازمان بهزیستی باقی می مانند، ادامه داد: در صورتی که ماموران اورژانس اجتماعی کشور در اسرع وقت اقدامات لازم را صورت نمی دادند، ممکن بود سرنوشت تلخی در انتظار این کودکان باشد. با توجه به اینکه نامادری مذکور دچار اعتیاد و اختلال روانی نیز بود، از طریق مقامات قضایی و دادسرا زمینه جلب و بازداشت وی نیز فراهم شده است.

ماجرایی در بیمارستانی در شیراز

جالب است که در همین مرداد ماه اتفاقی در بیمارستانی در شیراز روی داد که در نوع خود قابل تامل و نگران کننده بود. سرهنگ کاووس محمدی معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان فارس در این باره در گفت وگو با ایسنا از دستگیری یک متهم به کودک آزاری با همکاری حراست دانشگاه علوم پزشکی شیراز در این شهر خبر داد.

سرهنگ کاووس محمدی همچنین تاکید کرد: یک متهم به کودک آزاری طی مدت کمتر از 48 ساعت از وقوع جرم توسط نیروهای پلیس و با همکاری حراست علوم پزشکی شیراز، دستگیر شد. این حادثه در یکی از بیمارستان های شیراز حادث شده و بعد از وقوع، بلافاصله اقدامات برای شناسایی و دستگیری متهم انجام شده است.

کودک آزار ماجرای بیمارستان شیراز 25 سال سن دارد و تازه تحقیق درباره او آغاز شده است.