آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۰
سیاست گذاری
۶

خبر

ارسال لایحه مالیات بر عایدی سرمایه تا پایان شهریور به مجلس

مهر : رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه حداکثر تا پایان شهریور لایحه مالیات بر مجموع درآمد به مجلس ارسال می شود، گفت: ارسال این لایحه با طرح مالیات بر عایدی مسکن نمایندگان مغایرتی ندارد. امیدعلی پارسا در رابطه با علت ادغام لایحه مالیات بر عایدی سرمایه با لایحه مالیات بر مجموع درآمد اظهار کرد: مقرر شده بخشی از مالیات بر مجموع درآمد به مالیات بر عایدی سرمایه اختصاص یابد.

رئیس سازمان امور مالیاتی افزود: در ابتدا قرار بر ارسال جداگانه این دو لایحه بود؛ اما نظر وزیر امور اقتصادی و دارایی برخلاف این موضوع بود. وی ادامه داد: اگر مجموع درآمد مبنای مالیات قرار گیرد، حتما برآورد دقیق تری است. پارسا افزود: با توجه به اینکه عایدی هم بخشی از درآمد است، نظر وزیر اقتصاد این بود که دو لایحه مالیات بر عایدی سرمایه و لایحه مالیات بر مجموع درآمد با هم باشند. وی در رابطه با اینکه طبق گفته وزیر اقتصاد، لایحه مذکور دی ماه به مجلس ارسال خواهد شد، گفت: فکر می کنم به احتمال زیاد کل لایحه مالیات بر مجموع درآمد حداکثر تا پایان شهریور ماه به مجلس می رود. رئیس سازمان امور مالیاتی در پاسخ به این سوال که نمایندگان درحال تلاش برای ارسال طرح مالیات بر عایدی مسکن به صحن مجلس هستند، آیا این طرح با لایحه دولت تداخلی ندارد، تصریح کرد: البته در این مدت مجلس بیکار نمانده است و نمایندگان طرحی را تهیه کرده اند؛ اما بردن لایحه مغایرتی با طرح نمایندگان ندارد. پارسا گفت: آن طرح به روایت نمایندگان است و لایحه ما نیز نظر دولت است و هر دو طرح هم را پیدا می کنند. وزیر اقتصاد هشتم مردادماه در حاشیه جلسه با کمیسیون اقتصادی مجلس گفته بود: لایحه اصلاح نظام جامع مالیاتی اواخر دی ماه به مجلس ارائه می شود.

رفع ابهام از پرونده خصوصی سازی شرکت ایران ایرتور

ایلنا : مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی گفت: افرادی که امروز به واگذاری این شرکت به یک بخش خصوصی واقعی انتقاد می کنند چرا زمانی که ایران ایرتور در سال 90 به یک شرکت متعلق به بخش خصولتی واگذار شد و آن شرکت نه تنها اقدام به پرداخت اقساط نمی کرد بلکه بخشی از دارایی های شرکت را هم فروخت، اعتراضی نداشتند اما امروز که ایران ایرتور به بخش خصوصی واقعی واگذار شده معترض شده اند.

شرکت ایران ایرتور در سال 1351 توسط شرکت هواپیمایی ایران ایر برای انجام تورهای داخلی و خارجی راه اندازی و از سال 71 از شهر مشهد به عنوان مرکز عملیات پروازی در بخش فعالیت های پروازی شروع به کار کرد. پس از گذشت چند سال با اجرای اصل 44 قانون اساسی و آغاز خصوصی سازی، ایران ایرتور در سال 90 از مجموعه ایران ایر جدا و به شرکت تعاونی هسایار وابسته به وزارت دفاع واگذار شد. اما به دلیل اینکه وزارت دفاع نتوانست اقساط آن را بپردازد این واگذاری لغو و طی برگزاری چند مزایده در نهایت ایران ایرتور در سال 95 به یک بخش خصوصی واگذار شد.    

حالا پس از گذشت سه سال از واگذاری شرکت هواپیمایی «ایران ایرتور» به بخش خصوصی یک نماینده مجلس مدعی است که در واگذاری این شرکت قوانین خصوصی سازی رعایت نشده و اتهاماتی را علیه سازمان خصوصی سازی وارد کرده است. البته مدیران شرکت ایران ایرتور و سازمان خصوصی سازی با ارائه اسناد و مدارکی ادعاهای این نماینده مجلس را تکذیب کردند و اعلام شد که برخلاف ادعای این نماینده مجلس مبنی بر اینکه تنها برند ایران ایرتور هزار میلیارد تومان ارزش دارد، این شرکت طبق صورت های مالی حسابرسی با ارزش منفی 385 میلیارد تومان به بخش خصوصی واگذار شده است.

طبق اعلام رسمی سازمان خصوصی سازی این واگذاری در چارچوب قانون بوده و مالک جدید شرکت توانسته بدهی های شرکت را بپردازد و به تعهدات مورد نظر از جمله توسعه شرکت و پرسنل پایبند باشد. «جعفر سبحانی» مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی در گفت وگو با خبرگزاری «ایلنا» درباره مطرح شدن موضوعاتی از سوی یک نماینده مجلس مبنی بر اینکه تخلفاتی در جریان واگذاری شرکت ایران ایرتور انجام شده است، گفت: سازمان خصوصی سازی این ادعاها را تکذیب می کند.

وی با تاکید بر اینکه شکایت از ادعاهای یک نماینده مجلس درباره غیرقانونی بودن واگذاری ایران ایرتور حق قانونی سازمان خصوصی سازی است، گفت: سازمان خصوصی سازی می تواند از تمام اشخاصی که اتهاماتی به نحوه عملکردش وارد می کنند در مراجع قانونی و قضایی مانند سایر شهروندان از خود دفاع کند. این حق برای سازمان خصوصی سازی محفوظ است که شکایتش جنبه حقوقی داشته باشد، به این معنا که سازمان از آن فرد یا مجموعه شکایت کند و هم می تواند جنبه حقیقی داشته باشد.

مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی با اشاره به روند واگذاری شرکت ایران ایرتور گفت: برای واگذاری این شرکت چهار نوبت در تاریخ های خرداد 93، شهریور93، آذر 93 و خرداد 94 مزایده با قیمت 34 میلیارد تومان برگزار شد اما کسی در این 4 نوبت شرکت نکرد و هر چهار مزایده پوچ درآمد که در نهایت در شهریور 94 در پنجمین مزایده یک مشتری شرکت کرد که همان فرد هم با رعایت تمام قوانین و مقررات به عنوان برنده مزایده اعلام شد. سبحانی با اشاره به دارایی ها و بدهی های این شرکت در زمان واگذاری اظهار کرد: در زمان واگذاری این شرکت 150 میلیارد تومان دارایی داشت و با قیمت 34 میلیارد تومان واگذار شد اما نکته مهم این است که ایران ایرتور علاوه بر 150 میلیارد تومان بیش از 540 میلیارد تومان بدهی داشت که خریدار موظف به پرداخت آن بود.