آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۰
بازرگانی
۵

خبر

انتقاد رئیس اتاق ایران از ترویج فعالیت های غیرمولد

دنیای اقتصاد : رئیس اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از اینکه نگرش کلی به سمت فعالیت های واسطه گری است، اظهار کرد: فعالیت های غیرمولد مدام در کشور ترویج می شود. به گزارش خبرگزاری مهر، غلامحسین شافعی روز گذشته در نشستی با خبرنگاران با بیان اینکه مشکل اصلی کشور در اقتصاد کلان و اقتصاد خرد نیست بلکه در سیستم قاعده گذاری اقتصادی است، ادامه داد: تا زمانی که این قاعده گذاری را اصلاح نکنیم، تلاش های ما به نتیجه نخواهد رسید، این در شرایطی است که 90 درصد از حرف هایی که 20 سال پیش فعالان اقتصادی به عنوان مشکل مطرح می کردند همچنان پابرجا است و ما نتوانسته ایم تغییری بنیادین و قابل توجه در اقتصاد کشور ایجاد کنیم.

وی تصریح کرد: در شرایط کنونی که وضعیت غیرعادی و بسیار سخت است، کشور در یک جنگ تمام عیار اقتصادی به سر می برد و در تصمیم گیری ها میان بخش دولتی و مجلس همه به دنبال آن هستند که رضایت مردم را در کوتاه مدت جلب کنند؛ درحالی که در بلندمدت مصلحت مردم در اجرای چنین تصمیماتی نیست. شافعی اظهار کرد: اگر به دنبال جلب رضایت کوتاه مدت مردم باشیم، از انجام اصلاحات اقتصادی عقب خواهیم ماند و این منجر به اتلاف منابع بسیار در کشور می شود. به خصوص اینکه اکنون هم با کمبود منابع مواجه هستیم. وی افزود: متاسفانه نظام انگیزشی کشور به سمت کارهای غیرمولد، واسطه ای و دلالی پیش می رود. اگر قاعده گذاری به طور عمیقی مورد توجه قرار نگیرد، اکثر مواردی که به آنها تکیه می کنیم، کوتاه مدت و مقطعی خواهد بود.

وعده سازمان حمایت برای کاهش قیمت رب گوجه

ایرنا : معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد: مقرر شده است که تاثیر کاهش قیمت گوجه فرنگی با توجه به سهم قابل توجه آن در تولید رب، اعمال و تمامی واحدها نسبت به تعدیل قیمت اقدام کنند. به همین منظور حداکثر قیمت مصرف کننده قابل قبول برای درج روی محصولات به زودی اعلام می شود.

سیدداود موسوی با تکذیب خبر افزایش 40 درصدی قیمت رب گوجه فرنگی بیان کرد: هرچند درحال حاضر رب گوجه فرنگی از اقلام مشمول اولویت اول قیمت گذاری تثبیتی و تکلیفی نیست و واحدهای تولیدی ذی ربط باید براساس ضوابط عمومی قیمت گذاری مصوب هیات تعیین و تثبیت قیمت ها نسبت به تعیین قیمت کالای خود اقدام کنند، اما به دلیل کاهش قیمت گوجه فرنگی و سهم بالای آن در قیمت رب، هماهنگی لازم با واحدهای تولیدی و انجمن ذی ربط به منظور تعدیل قیمت از طریق این سازمان انجام گرفته است. وی تصریح کرد: قیمت رب افزایش نیافته، بلکه شاهد کاهش قیمت آن نیز خواهیم بود و همان طور که پیش از این نیز اعلام شد، شفافیت در قیمت کالاها و دسترسی آسان مصرف کنندگان به قیمت های موجود در بازار و قیمت های مصوب از جمله اهداف و راه اندازی سامانه اطلاع رسانی قیمت کالا و خدمات است. معاون نظارت بر کالاهای مصرفی و شبکه های توزیعی و اقتصادی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اظهار کرد: با توجه به اینکه فعالیت سامانه مذکور در حال آغاز است و براساس شرایط و قواعد عادی بازار و ضرورت وجود کالا، برخی اقلام پیش از این تولید و با قیمت های قبل در بازار موجود هستند.

آغاز پروازهای خارجی ترمینال سلام

ایسنا : معاون بهره برداری شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) از آغاز انتقال پروازهای بین المللی ترمینال یک به ترمینال سلام فرودگاه امام خمینی خبر داد و گفت: پنج شنبه هفته گذشته شرکت هواپیمایی سلام ایر پرواز خود را در ترمینال سلام آغاز کرد و تا ششم شهریور نیز مابقی ایرلاین هایی که در این زمینه با آنها با توافق رسیده ایم، پروازهایشان را عملیاتی می کنند.

حسن خوشخو، معاون بهره برداری شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) درباره آخرین وضعیت پروازهای ترمینال سلام گفت: یک منبعی به نام ترمینال سلام به منابع فرودگاهی ما اضافه شده است که می تواند ظرفیت و پتانسیل فرودگاه امام را برای ارائه خدمات فرودگاهی افزایش دهد. بنابراین باید از آن استفاده کنیم که در این راستا منتظر پرواز برگشت حجاج هستیم. وی افزود: در این راستا با 6 ایرلاین مکاتبات و توافقات لازم صورت گرفته تا پروازهای خود را در ترمینال سلام انجام دهند که شامل ایرلاین هایی از جمله آرمنیا، برآوو، آسمان، سلام ایر، آذربایجان و العراقیه است. خوشخو ادامه داد: پرواز سلام ایر در ترمینال سلام آغاز شده و دیگر پروازها نیز یکی پس از دیگری به ترمینال سلام منتقل می شود و پنج ایرلاین دیگر تا ششم شهریور در این ترمینال پروازهای بین المللی خود را عملیاتی می کنند. معاون بهره برداری شرکت شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) در پاسخ به سوالی درباره اینکه کدام پروازها در ترمینال سلام و کدام یک در ترمینال یک فرودگاه امام برنامه ریزی شده اند، اظهار کرد: پروازهایی که کانکشنی است به ترمینال یک و پروازهای خارجی که مبدا و مقصد مستقیم دارند و مبدا آنها فرودگاه امام است را به ترمینال سلام منتقل کرده ایم.

قیمت دام سنگین کاهشی شد

دنیای اقتصاد : رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران با بیان اینکه قیمت دام سنگین در دو ماه اخیر حدود 9 هزارتومان کاهش یافته است،گفت: بی تاثیری این امر بر قیمت گوشت، به دلیل ضعف دستگاه های نظارتی است. سیداحمد مقدسی در گفت وگو با خبرگزاری مهر با بیان اینکه قیمت دام سنگین برای تولیدکنندگان کاهش یافته است، اظهار کرد: از دو ماه قبل قیمت هرکیلوگرم گوساله نر زنده حدود 9 هزارتومان کاهش یافته و از حدود 39 هزارتومان به 30 هزارتومان رسیده است. وی درباره اینکه چرا این کاهش قیمت و بحث انباشت دام سبک و سنگین در کشور، بر قیمت گوشت تاثیرگذار نبوده و قیمت برای مصرف کنندگان کاهش نمی یابد؟ افزود: ما همواره از فاصله ای که بین تولید و مصرف وجود دارد، انتقاد کرده ایم، در این میان باید دستگاه های نظارتی ورود و مساله را کنترل کنند. در واقع ضعف در این حوزه موجب ایجاد چنین تفاوت هایی در قیمت می شود. این فعال بخش خصوصی تصریح کرد: تا زمانی که شرایط به این صورت باشد، کاهش قیمت برای تولیدکننده، تاثیری در قیمت نهایی برای مردم ندارد. این فعال بخش خصوصی افزود: بهترین راه برای برطرف کردن انباشت دام این است که دولت اجازه صادرات دام از کشور را با ارز نیمایی بدهد. درحال حاضر واردات با ارز نیمایی آزاد است و در مقابل باید به ما نیز اجازه صادرات داده شود تا چالشی که با آن مواجه هستیم، برطرف شود.