آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۵۸
حوادث
۱۰

دور دنیا در یک روز

خودکشی 2 نوجوان مظنون به قتل

دو نوجوان تحت تعقیب و مظنون به قتل های مرموز پرونده بزرگراه دورافتاده در کانادا احتمالا با شلیک گلوله خودکشی کرده اند.

به گزارش ایسنا، «کام مک لئود» 19 ساله و «بریر اشمگلسکی» 18 ساله کانادایی مظنون به قتل «لوکاس فولر» 23 ساله اهل استرالیا و «چینا دیز» 24 ساله آمریکایی و هم چنین «لئونارد دیک» 64ساله کانادایی بودند که اجسادشان در اواسط ماه ژوئیه در امتداد بزرگراهی دور افتاده در شمال استان «بریتیش کلمبیا» در کانادا کشف شد.اجساد این دو نوجوان مظنون به قتل در تاریخ هفتم اوت پس از یک جست وجوی دو هفته ای و عملیات تعقیب ملی در نزدیکی شهر «گیلم» پیدا شد.پلیس کانادا اعلام کرده که کالبدشکافی قادر به تعیین زمان مرگ این دو نوجوان نیست اما نشانه هایی قوی مبنی بر زنده بودن آنها برای دست کم چند روز پس از آخرین مشاهده آنها در تاریخ 22 ژوئیه و در جریان جست وجوی فشرده در منطقه «گیلم» وجود دارد.طبق اعلام پلیس این کشور دو سلاح گرم نیز در کنار این دو نوجوان کشف شده و بررسی های قانونی در حال رسیدگی به این موضوع است که آیا این دو سلاح به قتل سه مقتول اخیر مرتبط هستند یا خیر؟ پلیس تاکنون چگونگی شلیک شدن به این سه نفر را اعلام نکرده است.

پرتاب موشک چندبار مصرف

شرکت فضایی خصوصی چینی برای سومین بار موشک قابل استفاده مجدد خود را به فضا ارسال کرد تا هزینه ساخت موشک را حداقل 20 میلیون دلار کاهش دهد.

به گزارش فارس به نقل از بیزنس اینسایدر، شرکت فضایی خصوصی چینی «لینک اسپیس» برای سومین بار موشک قابل استفاده مجدد خود را به فضا پرتاب کرد. شرکت های خصوصی مانند Elon Musk›s SpaceX و LinkSpace چین با هدف استفاده مجدد از راکت ها به طور چشمگیری هزینه ها را کاهش و بهره وری را افزایش می دهند.روزگاری ایالات متحده و روسیه این مسئله را مطرح می کردند که چه کسی می تواند استفاده مجدد از موشک را ممکن کند.حالا شرایط به گونه ای است که همه در تلاش هستند موشک هایی را بسازند که با محیط زیست سازگارترین هستند. موشک 8/1 متری قابل استفاده چین «آر.ال.وی- تی5» نام دارد و تا ارتفاع 300 متر بالا رفت و پس از 50 ثانیه، با دقت فرود 7 سانتی متر و بطور ایمن به زمین بازگشت.بر اساس اخبار منتشر شده، متوسط ​​هزینه پرتاب موشک کوچک مانند سیستم نوآوری Northrop Grumman Pegasus بین 25 تا 30 میلیون دلار است و شرکت خصوصی چینی در تلاش است تا هزینه ساخت موشک را با استفاده مجدد به 4/5 میلیون دلار کاهش دهد. 

ناامنی و کمبود مشکل زندان های انگلیس

جمعیت زندانی ها در 20سال گذشته 60 درصد افزایش داشته است.

به گزارش تسنیم، کشور انگلیس سالانه مخارج هنگفتی را برای زندان های خود صرف می کند اما با وجود این، وضعیت زندان ها مطلوب نیست. یکی از مسائلی که این کشور را درگیر کرده، مسئله تعداد زندانی های این کشور است. به گزارش سازمان ملی زندان های انگلیس، از سال 1990 تا 2019، 60 درصد به تعداد زندانی های این کشور اضافه شده است؛ این آمار به شدت در حال افزایش است و پیش بینی شده که در سال 2020، پنج درصد دیگر نیز به تعداد زندانی های این کشور اضافه شود. به گزارش این سازمان، در حال حاضر تعداد 83هزار و 42 نفر در زندان های انگلیس زندانی هستند به عبارت دیگر در هر 100هزار نفر، 142 نفر در این کشور زندانی می شوند.سارقان با 18/9 درصد و مجرمانی که به دلیل درگیری های خیابانی گرفتار شده اند با 17/5 درصد بالاترین تعداد زندانیان را تشکیل می دهند. جرم هایی چون قاچاق مواد مخدر و قتل نیز با 12/5 درصد در جایگاه بعدی دسته بندی جرائم حاضر در زندان ها است. با وجود هزینه های هنگفت، بررسی گزارش بازرسی از 118 زندان نشان می دهد که بیش از دو سوم (68 درصد) این زندان ها دست کم در یک مورد استانداردهای غیرقابل قبولی را ارائه می کند؛ از هر پنج زندان، دو زندان ناامن هستند. وزیر زندان های انگلستان نسبت به رواج باندهای تبهکاری و مصرف مواد مخدر در زندان های این کشور ابراز نگرانی می کند و ناامنی موجود را حاصل این مشکلات می داند. نرخ مرگ و میر در میان زندانیان به ازای هر 10 هزار زندانی به 31 نفر می رسد؛ بالاترین دلیل مرگ و میر در زندان خودکشی گزارش شده است؛ خودکشی عامل مرگ 32 درصد از زندانیان متوفی است.

اعتیاد مرگبار مردم آمریکا به داروهای مخدر

اعتیاد گسترده مردم آمریکا به دارو های مخدر موسوم به «اوپیوید» در سراسر این کشور به بحرانی جدی، مهلک و بسیار نگران کننده تبدیل شده است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، واشنگتن پست نوشت: بسیاری از شهروندان آمریکایی بر اثر اوردوز (مصرف بیش از حد) این دارو های خطرناک، جان می دهند. موارد اوردوز دارو های اوپیوید در میان مردم آمریکا به شدت افزایش یافته است. این دارو های مسکن قوی را پزشکان تجویز می کنند,، اما بسیاری از مردم حتی زمانی که بیماری شان برطرف می شود، همچنان به مصرف این قرص ها ادامه می دهند و به آن معتاد می شوند. هرچه اعتیاد مردم به این دارو ها بیشتر می شود، تعداد بیشتری از این قرص ها را مصرف می کنند، تا جایی که گهگاه کارشان به بیمارستان یا حتی به گورستان کشیده می شود.طبق گزارش آژانس اعمال قانون درخصوص دارو ها و مواد مخدر آمریکا، موسوم به (DEA)، طی هفت سال گذشته در آمریکا، بیش از 70 میلیارد قرص مسکن بسیار قوی اوپیوید توسط 83 هزار داروخانه در سراسر آمریکا میان مردم این کشور توزیع شده است.سود اصلی از فروش این قرص ها را شرکت های تولیدکننده دارو های اوپیوید و همچنین عمده فروشان و توزیع کنندگان اصلی این دارو ها می برند.