آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۵۸
صفحه آخر (جهان)
۱۲

گزارش تکان دهنده نیوزویک از مرگ سالانه ده ها هزار مکزیکی با سلاح های آمریکایی

پلیس مکزیک می گوید آن ده ها هزار نفری که سالانه در خشونت های مکزیک کشته می شوند، با سلاح های آمریکایی از پا در می آیند. این یعنی نه مردم آمریکا و نه مردم همسایه های این کشور از شر سلاح های آمریکایی در امان نیستند.

سرویس خارجی: چند روزی بیشتر از تیراندازی و کشتار وحشیانه در تگزاس و اوهایوی آمریکا نمی گذرد که طی آن 29 نفر کشته شدند و تعداد زیادی هم زخمی. یکی از قاتلان این حملات بعدها گفت قصدش مردم آمریکا نبود می خواست مکزیکی ها را بکشد! حالا خبر رسیده که مکزیکی ها در کشور خودشان هم در امان نیستند و با سلاح هایی آمریکایی سالانه ده ها هزار نفر از آنها قتل عام می شوند!

پایگاه اینترنتی نیوزویک، آن طور که باشگاه خبرنگاران جوان نقل می کند، در گزارش خود در این مورد می نویسد تجارت غیرقانونی سلاح در مکزیک که ارزش سالانه آن به میلیون ها دلار می رسد، هر سال به مرگ ده ها هزار مکزیکی می انجامد.

به نظر می رسد هر چه ورود پناه جویان از مکزیک و دیگر کشورهای آمریکای لاتین به خاک آمریکا دشوار بود و حالا با دیوار ترامپ دشوارتر هم شده است، اما قاچاق سلاح های آمریکایی به خاک مکزیک و دیگر کشورهای آمریکای لاتین به همان نسبت راحت تر است.

پلیس مکزیک می گوید بخشی عمده از سلاح هایی که در اختیار سازمان های تبهکار قرار می گیرد، از مرز های شمالی این کشور با آمریکا وارد مکزیک می شود. خرید برخی از سلاح ها در مکزیک ناممکن است و برای به دست آوردن چنین سلاح هایی باید آنها را به صورت غیرقانونی از کالیفرنیا وارد کرد.

سال 2018 آمار قتل در مکزیک به رقم بی سابقه 35 هزار و 964 نفر رسید. پس از کشتار اخیر در دیتون و ال پاسو که شماری مکزیکی نیز در میان قربانیان بودند، مقامات مکزیکی از آمریکا خواستند جدیت بیشتری در مقابله با خشونت مسلحانه صورت دهد، حتی رئیس جمهور مکزیک نیز در نشست مطبوعاتی اخیر خود خواهان کنترل بیشتر بر فروش سلاح در آمریکا شده بود.