آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۴۴۴۰
هنر و ادبیات
۸
سریال

سریالی که زندگی و دوران سلطنت ملکه بریتانیا را به تصویر می کشد

ملکه الیزابت در جعبه جادویی

هما بختیاری

پیتر مورگان سال 2006 فیلمنامه «ملکه» را برای استیون فریزر نوشت و در آن به چگونگی کنار آمدن خانواده سلطنتی با مرگ پرنسس دایانا پرداخت. در این فیلم الیزابت دوم ملکه بریتانیا با بازی هلن میرن نقش اصلی را ایفا می کرد. مورگان هفت سال بعد نمایش «جلسه» (Audeince) را روی صحنه برد و این بار روی به تصویر کشیدن جلسات هفتگی میان الیزابت دوم -باز هم با بازی هلن میرن- و نخست وزیرانش از سال 1952 تا به امروز تمرکز کرد. اما سال 2016 سریال تلویزیونی تاریخی «تاج» را که در آن به سلطنت ملکه الیزابت دوم پرداخته است به نت فلیکس سپرد؛ سریالی 60 قسمتی که هر فصل آن شامل 10 قسمت یک ساعته می شود. تا به حال دو فصل آن در سال های 2016 و 17 پخش شده و قرار است 4 فصل باقی مانده آن طی امسال و سال های آینده پخش شوند. در فصل اول و دوم سریال کلر فوی، بازیگر انگلیسی شخصیت ملکه را در نخستین روزهای سلطنت به تصویر می کشد. در آن روزگار وینستون چرچیل از سمت نخست وزیری خود استعفا می دهد و خواهر ملکه، پرنس مارگارت تصمیم می گیرد با پیتر تاونسند ازدواج نکند.

فصل دوم بحران سوئز را در سال 1956، بازنشستگی نخست وزیر سوم ملکه، هارولد مک میلان در سال 1963 و رسوایی سیاسی و تولد شاهزاده ادوارد در سال 1964 را به تصویر می کشد.

دو فصل اول این سریال به سال های نخست سلطنت الیزابت می پرداخت و قرار است در فصل سوم ملکه بریتانیا را رییس کشورهای مشترک المنافع و بزرگ خانواده سلطنتی ببینیم که جایگاهی استوار دارد.

در فصل سوم این سریال که قرار است هفدهم نوامبر (26 آبان) امسال پخش شود اولیویا کلمن نقش ملکه را بازی می کند. این فصل به دوران نخست وزیری هارولد ویلسون، فاجعه ابرفان، ماموریت آپولو 11 که منجر به فرود نخستین انسان روی کره ماه شد، استعمارزدایی آفریقا و جدایی پرنس مارگارت از آنتونی آرمسترانگ جونز در سال 1978 می پردازد. علاوه بر کلمن که به بازیگران این فصل پیوسته است، افراد دیگری چون توبیاس منزیس در نقش شوهر ملکه الیزابت دوم یا همان شاهزاده فیلیپ و ارین دوهرتی در نقش پرنس «آن» از بازیگرانی هستند که در این فصل به ایفای نقش می پردازند.

اهمیت داستان «تاج» به این دلیل است که پس از وقایع جنگ جهانی دوم، نظم اجتماعی کشور انگلستان شکننده شده بود و در این اثر می بینیم که ملکه الیزابت چطور توانست کشور را از این وضعیت خارج کند. سریال برای نقش آفرینی بازیگرانش، کارگردانی، نویسندگی، تصویربرداری و شرح دقیق وقایع تاریخی سلطنت ملکه الیزابت تحسین شده است. کلر فوی و جان لیسگو (برای ایفای نقش وینستون چرچیل) در بیست وسومین دوره جوایز بازیگران تلویزیونی برنده جایزه بهترین بازیگری زن و مرد شدند. دو فصل اول این سریال نامزد 26 جایزه امی شد.