آرشیو دو‌شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۹۵۷۰
بین الملل
۹

250 کشته و زخمی در مراسم عروسی شیعیان افغانستان

فاجعه در کابل

رسانه ها از افزایش آمار انفجار کابل به 63 کشته و 182 زخمی خبر می دهند.به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فرانس پرس، شمار قربانیان انفجار انتحاری در غرب کابل تا این لحظه 63 نفر اعلام شده و تعداد مجروحان نیز به 182 نفر رسیده است.گفتنی است وزارت کشور افغانستان شامگاه شنبه اعلام کرد در اثر وقوع انفجاری مهیب در یک مراسم عروسی در بخش غربی شهر کابل، پایتخت افغانستان، ده ها تن کشته شده اند.

شاهدان عینی می گویند در هنگام وقوع انفجار، تالار عروسی مملو از صدها مهمان بوده است.طالبان می گوید نقشی در این واقعه که در محله شیعه نشین کابل رخ داد، نداشته است.

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با ابراز تاسف و انزجار از عملیات انتحاری در یک مراسم عروسی در کابل که منجر به کشته و زخمی شدن بیش از 200 تن از حاضرین در این مراسم شد، این اقدام را شدیدا محکوم کرد. 

موسوی ضمن ابراز همدردی با دولت و ملت افغانستان به ویژه خانواده های قربانیان و داغدیدگان این اقدام غیرانسانی و اعلام حمایت دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران از دولت و ملت این کشور، مرتکبین به چنین جنایت هایی را دشمنان انسانیت، صلح، امنیت و ثبات افغانستان و منطقه دانست و اظهار داشت: افغانستان در حال گذراندن دورانی سخت و سرنوشت ساز است که در این راه، مشکلات و موانع بسیاری وجود دارد؛ اطمینان داریم افغانستان می تواند با اتحاد بین دولت و ملت و تمامی گروه ها و اقوام  و صبوری و دوراندیشی، این مشکلات را پشت سر بگذارد و آینده ای روشن برای نسل های آینده این کشور ترسیم کند و در این راه همواره ایران را در کنار خود خواهد داشت.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل نیز در بیانیه ای حادثه تروریستی در یک مراسم عروسی در شهر کابل را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است :  سفارت جمهوری اسلامی ایران در افغانستان حمله تروریستی به یک مراسم عروسی در هتلی در شهر کابل که به شهادت مظلومانه ده ها نفر و نیز زخمی شدن جمع کثیری از شهروندان عادی منجر شده است را شدیدا محکوم می کند.سفارت ایران در کابل ضمن عرض تسلیت به خانواده های قربانیان حادثه مذکور و آرزوی شفای عاجل برای مجروحان آن، همبستگی عمیق خود را با دولت و ملت افغانستان اعلام کرد. 

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان در صفحه توئیترش نوشت که این حمله در حوزه ششم امنیتی کابل در داخل «هتل قصر دبی» رخ داده است.بر این اساس، یک بمب گذار انتحاری مواد منفجره همراه خود را در داخل سالن عروسی منفجر کرده است.رحیمی اعلام کرد، زخمی ها به بیمارستانی در کابل منتقل شده اند. او نوشت، انفجار ظاهرا در نزدیکی محل نشستن داماد روی داده است.پلیس وقوع این انفجار را تایید و اعلام کرد، زمان وقوع آن حدود ساعت 10 و نیم  شنبه شب به وقت کابل بوده است.بر اساس گزارش آناتولی، این انفجار در طبقه دوم سالن عروسی «قصر دبی» در نزدیکی جاده فیض محمد کاتب واقع در حوزه ششم شهر کابل صورت گرفته است.