آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۴۹۹
سیاست
۲

مصباحی مقدم خبر داد: همه اصولگرایان به شورای ائتلاف پیوستند به جز پایداری ها

شرق: غلامرضا مصباحی مقدم، سخنگوی جامعه روحانیت مبارز، می گوید به جز جبهه پایداری بقیه اصولگرایان به شورای ائتلاف پیوسته اند. او گفته است: در قوم اصولگرا همه رئیس هستند و محور ائتلاف هم جامعه روحانیت باید باشد؛ اگرچه او پیش تر گفته بود  نمی خواهند یا نمی توانند به اصولگرایان برای پذیرش این محوریت التماس کنند. مشخص است جامعه روحانیت همه تلاشش را می کند تا دوباره به روزهای اوج دهه های 60  و 70 بازگردد. در این سال ها بحث جوان گرایی، تغییر اساسنامه و اضافه کردن پست ریاست شورای عالی را هم در کارنامه خود داشته اند. به تازگی هم اعلام کرده اند سناریویی ویژه هم به شورای وحدت اصولگرایان برای انتخابات ارائه کرده اند اگرچه درباره جزئیات این سناریو تا به حال سخنی نگفته اند.  اهم گفته های  سخنگوی جامعه روحانیت به ایرنا در ادامه می آید:

جامعه روحانیت می گوید اگر می خواهید به وحدت برسید، به محور تاثیرگذار نیاز دارید. چون انقلاب ما، اسلامی و روحانیت پیشتاز آن بوده و جامعه روحانیت سابقه دارترین تشکلی است که انقلاب به خود دیده است، می تواند چنین نقش محوری را ایفا کند و محور جمع و داور اختلافات باشد وگرنه به تعبیر شاعر عرب «قوم من همه رئیس هستند، مزرعه پیاز را دیده اید که همه سرند»؛  این موضوع واقعیتی است که در اصولگرایان اتفاق افتاده است.

در انتخابات مجلس نهم بعضی از تشکل های اصولگرا به جای آنکه گرد هم بیایند و فهرست واحدی داشته باشند، گفتند چون رقیب نداریم باید میان خودمان رقابت ایجاد کنیم تا شور انتخاباتی بالا برود. برای همین جبهه پایداری حرکت جداگانه ای آغاز کرد. حال با وجود اصلاح طلبان و قدرت نقش آفرینی آنها ما شاهد این ناهم گرایی میان اصولگرایان هستیم. به نظرم غفلت از واقعیتی که در آموزه های دینی ما بر آن تاکید شده، باعث شده است تفرقه منشا شکست باشد. در شرایطی که اصلاح طلبان با قدرت و وحدت  به میدان می آیند، حضور دارند و نقش آفرینی می کنند، طبعا باید جریان انقلابی و اصولگرا هم برای نقش آفرینی به وحدت و اجتماع حداکثری برسد.

جبهه پیشرفت، رفاه و عدالت در مجموعه ای که با جامعه روحانیت کار می کنند، حضور دارند و چند وقت پیش دعوت کردند و با آنها جلسه داشتیم و تاکید کردند ذیل جامعه روحانیت حرکت کنند. احساس نکردم آنها روحیه جدایی داشته باشند. طیفی از طرفداران احمدی نژاد با محوریت مسعود زریبافان هر بار در جلسات جامعه روحانیت حضور دارند. روشن است که در پی جدایی نیستند.

در این میان، فقط جبهه پایداری است که به ائتلاف نپیوسته است که علت این موضوع برای ما روشن نیست. اما تاکید ما بر این است که آقایان به این حرکت بپیوندند. اگر این اتفاق بیفتد، می توان در تهران و کلان شهرها به فهرست های واحد رسید وگرنه به شدت نگران هستیم. چون در نبود فهرست واحد شاهد خنثی کردن فعالیت های یکدیگر هستیم.

از حدود شش ماه پیش این جلسات تشکیل شده است. در ابتدا جامعه روحانیت می خواست بازنگری در ساختار تشکیلاتی خودش را به اطلاع احزاب همسو برساند. یکی، دو جلسه در این باره  برگزار و توضیح داده شد که جامعه روحانیت هم در سطح تهران مناطق 10گانه تعریف کرده است و هم در استان ها و شهرستان ها این کار را انجام می دهد. در ادامه، احزابی که حضور داشتند، خواستار ادامه یافتن این جلسات شدند تا درباره  مسائل جریان ارزشی بحث و گفت و گو شود تا این مجموعه به  وفاق و هم گرایی دست یابد.

در جلسات ابتدایی بحثی درباره انتخابات نبود فقط موضوع رسیدن به وفاق حداکثری مطرح شد تا اینکه هم زمان مجموعه شورای وحدت اصولگرایان یا ائتلاف نیروهای انقلابی مشغول به فعالیت شد. 31 حزب رسمی و مجوزدار که در جلسات حضور داشتند، تقاضا کردند جامعه روحانیت مبارز با محوریت و دستور کار انتخابات ورود کند و با شورای ائتلاف وارد مذاکره شود. در این یکی، دو ماه گام های اولیه برداشته شد تا اینکه مجموعه ای از  احزاب که در شورای وحدت به کار گرفته نشده بودند، خواستار این شدند که جامعه روحانیت خود محوریت را بر عهده گیرد. این مجموعه شروع شد ولی هنوز به نتیجه نرسیده است. در آخرین جلسه به اصرار مجموعه، از جامعه روحانیت خواسته شد قوی تر و صریح تر ورود کند که نتیجه اش ایجاد وحدتی فراگیر باشد.