آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۴۹۹
جهان
۷

رویداد

شکسته شدن آتش بس لیبی

توافق بر سر آتش بس موقت در لیبی که با میانجی گری سازمان ملل کسب شده بود، دوام چندانی نداشت. اخبار حکایت از حمله به فرودگاه معیتیقه دارند. بر اساس اظهارات مسئولان این فرودگاه، همه پروازها تا اطلاع ثانوی لغو شده اند. همچنین دولت وفاق ملی لیبی خواستار مداخله جامعه جهانی به منظور پایان دادن به حملات نیروهای موسوم به «ارتش ملی لیبی» به طرابلس شد.

تقدیر اردوغان از تلاش های عربستان

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، با سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، تماس تلفنی برقرار کرد و ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن عید قربان، موفقیت در برگزاری مناسک حج را نیز به وی تبریک گفت. اردوغان در جریان این گفت وگوی تلفنی تلاش های ریاض به رهبری ملک سلمان را در تسهیل ادای مناسک حج ستود.

اعتراض به حضور پوتین در کریمه

وزارت خارجه اوکراین در واکنش به سفر رئیس جمهوری روسیه به کریمه که از سال 2014 تاکنون به منطقه مورد مناقشه دو کشور تبدیل شده است، بیانیه اعتراضی منتشر کرد. در این بیانیه همچنین گفته شده است که رئیس جمهوری روسیه بدون موافقت اوکراین قدم در سرزمین اوکراینی ها گذاشته است.

برقراری اعدام وعده رئیس جمهور گواتمالا

آلخاندرو خیاماتی که رئیس سابق سازمان زندان های گواتمالاست، با اعلام مرجع برگزاری انتخابات به عنوان پیروز انتخابات گواتمالا معرفی شد. او که به لحاظ سیاسی نامزد جناح محافظه کار است، توانست از 95 درصد آرای شمارش شده، 59 درصد را به خود اختصاص دهد. او وعده داده تا از طریق برقراری اعدام، با وقوع جرم مبارزه کند و نیز آزادی های مرتبط با تولیدمثل و مساوات برای افراد همجنس گرا را محدودتر کند.

تایید خبر تاسیس مرکز عملیات مشترک در سوریه

وزیر دفاع ترکیه تایید کرد در مدت کوتاهی یک مرکز عملیات مشترک با آمریکا را راه اندازی خواهد کرد. به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه، درباره مذاکرات با آمریکا در مورد ایجاد منطقه امن در شمال سوریه گفت: در مدت کوتاهی یک مرکز عملیات مشترک با آمریکا را راه اندازی خواهیم کرد.

انحلال مجمع ملی ونزوئلا

خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا، اعلام کرد که دولت نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور، قصد دارد تا با انحلال مجمع ملی دست به برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام بزند.

تمسخر متحدان آسیایی از سوی ترامپ

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در مراسم جمع آوری کمک مالی در همپتونز نیویورک با تقلید از لهجه آسیایی، رئیس جمهوری کره جنوبی و نخست وزیر ژاپن را مورد تمسخر قرار داد. نیویورک پست گزارش داد، این مراسم به میزبانی استفان راس، توسعه دهنده املاک و مستغلات، صاحب تیم های ورزشی و نیکوکار آمریکایی، برگزار شد و برخی در اعتراض به آن قصد لغو حضورشان را داشتند.

اعتراضات مردم کره جنوبی علیه آبه

صدها نفر از مردم، از جمله دانش آموزان نوجوان در اعتراض به «جنگ اقتصادی» شینزو آبه علیه کره جنوبی در خیابان های سئول تظاهرات کردند و خواستار خروج کره جنوبی از قرارداد شراکت اطلاعاتی با ژاپن شدند.

تعلیق روابط تجاری هند با پاکستان

بر اساس گزارش رسانه های پاکستان، این کشور رسما روابط تجاری خود با هند را به تلافی تصمیم دهلی نو برای لغو خودمختاری کشمیر به حال تعلیق درآورد.

توقف مانورها، شرط کره شمالی

یک مقام ارشد وزارت خارجه کره شمالی اعلام کرد، مذاکراتی بین دو کره وجود نخواهد داشت؛ مگر اینکه کره جنوبی و آمریکا به مانورهای نظامی مشترک خود پایان دهند.