آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۴۹۹
جامعه
۱۳

معلمی با شرط قد و قیافه

شرق: رئیس دانشگاه فرهنگیان اعلام کرده 25 هزار دانشجو از طریق کنکور سراسری در این دانشگاه پذیرش می شوند تا برای معلم شدن آماده شوند. دانشگاه شهید رجایی نیز به همین منوال دانشجویان خود را انتخاب می کند؛ اما تنها کنکور کارشناسی راه نهایی برای رسیدن به این دانشگاه و معلم شدن نیست؛ داوطلبان در صورت احراز صلاحیت های عمومی، اختصاصی و سایر شرایط و ضوابط مندرج می توانند پس از انتخاب رشته و موفقیت در مراحل بررسی صلاحیت های عمومی، اختصاصی و کسب بالاترین نمره علمی در مقایسه با سایر داوطلبان آزمون در کدرشته های انتخابی، در صورت اعلام قبولی نهایی ادامه تحصیل دهند. امسال هم مانند سال های قبل، قیافه و داشتن ظاهر آراسته جزء شرایط اختصاصی صلاحیت برای معلم شدن است و اگر قدتان زیادی کوتاه است یا از اضافه وزن بالا رنج می برید، نمی توانید فکر معلم شدن را بکنید و همین طور اگر نقص عضوی دارید که در ظاهرتان مشخص است، بازهم باید بی خیال معلمی بشوید. در یکی، دو سال گذشته، شرایط احراز صلاحیت برای معلم شدن بارها نقد شده است. گزارش امروز شرایط جدید احراز صلاحیت معلمان را در گفت وگو با کارشناس آموزشی بررسی می کند.

دکتر حسین طالب زاده، استاد دانشگاه فرهنگیان، در گفت وگو با «شرق» در پاسخ به این پرسش که ویژگی های ظاهری چقدر برای معلم شدن مهم است، گفت: بستگی دارد از چه منظری می خواهیم به موضوع نگاه کنیم. دیدی که در جذب معلمان در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی غالب است، دیدی سنتی است و در نهایت سه پارامتر صلاحیت علمی، روانی و جسمی را در نظر می گیرند؛ البته صلاحیت روانی به صورت منسجم بررسی می شود. در این بررسی ها، از جذابیت هایی که برای معلم در نظر گرفته می شود، جذابیت ظاهری است و یک سری توانمندی های جسمانی نیز در نظر گرفته می شود. بااین حال، من فکر می کنم با تغییر شرایطی که در فرایند یادگیری ایجاد شده، چیزی که باید برای جذب معلم حائز اهمیت باشد، مسئله کارآمدی معلم است. او افزود: ما باید تعریف کنیم معلم کارآمد چه معلمی است. طبیعتا تعریفی که سه دهه پیش از معلم کارآمد وجود داشته، با تعریفی که امروز از معلم کارآمد می شود، متفاوت است؛ ضمن اینکه وزن هرکدام از این سه صلاحیت، امروز فرق کرده و فکر می کنم امروزه صلاحیت روانی از اهمیت بیشتری برخوردار باشد و صلاحیت جسمانی در رده سوم قرار می گیرد. ضمن اینکه وقتی از کارآمدی صحبت می کنیم، این سوال پیش می آید که اصلا جذابیت یعنی چه؛ زمانی جذابیت های ظاهری ملاک بود، ولی فکر می کنم امروز با تغییر و تحولاتی که در عرصه یادگیری پیش آمده، چیزی که مهم تر است، تفاوت در جذابیت هاست؛ یعنی معلمانی که بتوانند با توجه به تغییرات جهان امروز، دانش آموزان را در فرایند یادگیری درگیر کنند، موفق تر هستند». این استاد دانشگاه تصریح کرد: با همه این تفاسیر، بسیاری از این شرایط در نظر گرفته شده قابل تجدیدنظر است. مثلا مطابق قانون، سازمان صلاحیت معلمان را تایید می کند؛ اما خود دستگاه باید  تغییراتی را در شرایط جذب معلمان ایجاد کند؛ برای مثال کسی که تسلط کمتری به فناوری اطلاعات  داشته باشد، بالطبع جذابیت کمتری نسبت به معلم آگاه به فناوری دارد. اینها همه مهم تر از ظاهر زیبا برای معلم است. 

مطابق شرایط اعلام شده از سوی این دو دانشگاه، پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی به صورت بومی پذیری است و گزینش نهایی را سازمان سنجش آموزش کشور، در هریک از کد رشته محل ها با توجه به دامنه پذیرش که در ستون «پردیس/ مخصوص داوطلبان بومی/محل خدمت» درج شده است، انجام می دهد. همچنین معرفی داوطلب برای انجام مصاحبه تخصصی نیز به منزله قبولی نهایی در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی تلقی نمی شود. مطابق آنچه در اطلاعیه درج شده است، چنانچه صلاحیت های عمومی و تخصصی داوطلب معرفی شده بعد از انجام مصاحبه تخصصی و بررسی صلاحیت های عمومی به تایید آموزش وپرورش برسد، سازمان سنجش آموزش کشور بر اساس ضوابط مربوط و لحاظ کردن اولویت بر مبنای دامنه پذیرش بومی «بخش/شهرستان/استان توضیحات کد رشته محل مندرج در دفترچه آزمون» و با درنظر گرفتن نمره علمی نهایی داوطلب در مقایسه با سایر داوطلبان، گزینش نهایی را انجام خواهد داد. بنابراین موفقیت در مصاحبه اختصاصی و بررسی صلاحیت های عمومی به منزله قبولی فرد برای این دانشگاه ها نیست. 

مطابق اطلاعیه، دوباره بحث گزینش برای پذیرش دانشجو مطرح است؛ داوطلبانی که صلاحیت های تخصصی یا عمومی آنان به تایید آموزش وپرورش نمی رسد، از فرایند گزینش نهایی برای دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی حذف خواهند شد. 

جدای از همه این شرایط، دانشجویان باید چند شرط عمومی را نیز برای گذر از هفت خان این دو دانشگاه داشته باشند؛ تابعیت جمهوری اسلامی ایران، اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، داشتن سلامت کامل روانی، جسمانی و توانایی انجام وظایف محوله، نداشتن سابقه محکومیت جزایی یا کیفری موثر، عدم اعتیاد به مواد مخدر، دخانیات و الکل و هر نوع مواد اعتیادآور، داشتن گواهی نامه پایان دوره پیش دانشگاهی داوطلبان نظام آموزشی قدیم یا متوسطه دوم نظام آموزشی جدید، از شرایط پذیرش در دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی است. 

معیارهای سلامت روانی و جسمانی برای معلم شدن پیش از این نیز حرف و حدیث های فراوانی را به دنبال داشت؛ شرایطی که پیش از این نیز در سال های گذشته با اعتراضاتی مواجه شد، قبلا هم نداشتن نقص عضو قابل مشاهده و همچنین قد و وزن در کفه ترازوی سنجش انتخاب معلم قرار گرفته بود و اعتراضاتی به دنبال داشت اما هنوز هم این شرایط برای احراز صلاحیت معلم لازم است. برخورداری از سلامت کامل تن و روان و شرایط مناسب جسمانی برای حسن انجام وظیفه معلمی به استناد بند «ز» ماده 42 قانون مدیریت خدمات کشوری و با توجه به رای هیئت عمومی دیوان عدالت اداری و با تایید پزشک معتمد واجد شرایط آموزش و پرورش با ملاک ها و معیارهای زیر الزامی است: 

توانایی و مهارت گفتاری: توانایی رعایت مخارج تمام حروف و ادای کلمات و عبارات به طور کامل و صحیح و نداشتن لکنت زبان به هر میزان. 

قدرت بینایی: قدرت دید هر چشم حداقل پنج دهم یا هر دو چشم بدون عینک و لنز حداقل ده بیستم و نداشتن کوررنگی و انحراف چشم، هرنوع نقص میدان بینایی در یک یا هر دو چشم، دوربینی غیرقابل درمان، نیستاگموس شدید هر دو چشم، ضایعات وسیع شدید و غیرقابل درمان در هر دو قرنیه، کوررنگی برای رشته های آموزش ابتدایی، رشته های گروه هنر و رشته هایی که شناخت رنگ و طیف نوری در آنها ضروری است، ممنوع بوده و در بقیه رشته ها بلامانع است، نابینایی در یک چشم. 

قدرت شنوایی: توانایی شنیدن صداها و اطلاعات معمولی، نداشتن نقص شنوایی، کم شنوایی داوطلب نباید بیش از 30 دسی بل باشد. 

قد و وزن: با توجه به مقتضیات هر استان و متناسب با وظایف شغل معلمی به تشخیص اداره کل آموزش و پرورش استان مربوط، طبق ضوابط و مقررات که در مرحله مصاحبه تخصصی و انجام معاینات پزشکی مورد سنجش قرار می گیرد. حداقل قد لازم برای داوطلبان رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی مطابق ضوابط مربوط به داوطلبان ورود به رشته تربیت بدنی و علوم ورزشی دانشگاه ها است.   تغییر شکل مادرزادی و اکتسابی اندام ها و نداشتن کراهت منظر بر اثر سوختگی، سوانح یا دیگر عوامل در صورت یا قسمت های ظاهری و نمایان بدن. 

نداشتن نقص عضو مشهود و موثر در انجام وظایف حرفه ای معلمی بر اساس تشخیص پزشک معتمد واجد شرایط. 

عدم ابتلا به بیماری های مزمن و صعب العلاج از قبیل دیابت، سیروز کبدی، آسم نارسایی کلیه، بیماری های قلبی، اسکروز آن پلاک، پارکینسون و بیماری های خونی نظیر لوسمی، کم خونی شدید مقاوم به درمان، تالاسمی ماژور و هر نوع بیماری شناخته شده موثر در انجام وظایف معلمی به تشخیص پزشک معتمد واجد شرایط. سایر موارد و بیماری هایی که به تشخیص پزشک معتمد آموزش و پرورش مانع انجام وظایف حرفه ای باشد. احراز سلامت روانی بر اساس نظر روان شناس متخصص و معتمد آموزش و پرورش دارای نظام روان شناسی از سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، برخورداری از استعداد، علاقه و انگیزه معلمی، عامل بودن به اخلاق و رفتار متناسب با شان و جایگاه معلمی، برخورداری از قدرت تعامل با دیگران، آشنایی با تعالیم دینی به ویژه قرآن کریم. همچنین داشتن حداکثر 28 سال در بدو استخدام قطعی بعد از فراغت از تحصیل برای استخدام لازم است. 

اما سوال اصلی اینجاست که با وجود تمام این سخت گیری ها، چقدر از معلمانی که وارد سیستم آموزش و پرورش می شوند، معیارهای واقعی برای معلم شدن را دارند و همچنین آیا همان قدر که نداشتن نقص عضو برای یک معلم نیاز است، داشتن سلامت روان هم مهم است؟