آرشیو سه‌شنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۴۹۹
دیپلماسی
۱۵

ظریف با امیر قطر دیدار کرد

رایزنی برادرانه تهران - دوحه

محمدجواد ظریف بعد از تحریم شدن از سوی وزارت خزانه داری آمریکا، در اولین سفرش به قطر رفت؛ سفر به کشوری که چندی پیش از سوی همسایگان عرب خود تحریم شد و فرصتی شد برای رفاقت بیشتر تهران- دوحه. حالا ظریف در چندمین سفر خود به قطر، از مناسبات سیاسی ایران و کشورهای منطقه می گوید و از اینکه قطر می تواند الگوی این رابطه باشد. این در حالی است که صحنه منازعه در یمن به شکل دیگری رخ کرده و چرخش هایی از سوی امارات متحده عربی مشاهده می شود. در همین حال، ایران همچنان به دنبال استفاده از ابزار دیپلماسی است تا مسائل منطقه ای را به نوعی حل و فصل کند. 

در همین حال سفر ظریف به قطر انجام شده است. او در دوحه با امیر قطر و وزیر خارجه این شیخ نشین دیدار کرد و در مراسم شام روز عید قربان به میزبانی وزیر خارجه قطر، حضور یافت.

محمدجواد ظریف، صبح دوشنبه با شیخ تمیم بن حمد، امیر قطر، دیدار و گفت وگو کرد. وزیر خارجه در این دیدار دیدگاه جمهوری اسلامی ایران در توسعه مناسبات با کلیه همسایگان را مورد تاکید قرار داد و از روابط ایران و قطر به عنوان الگویی برای مناسبات سیاسی ایران و کشورهای منطقه یاد کرد. وزیر امور خارجه ایران گفت: تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران کارساز نیست و بر ناامنی منطقه افزوده است.

امیر قطر نیز در این دیدار با اشاره مناسبات «نزدیک و برادرانه» ایران و قطر، بر مشورت و رایزنی دو کشور درباره مسائل منطقه ای و بین المللی و تلاش مشترک برای حل و فصل مشکلات منطقه تاکید کرد. او همچنین بر آمادگی همیشگی کشور متبوع خود برای برقراری صلح و ثبات در منطقه تاکید کرد.

ظریف در دیدار با محمد بن عبدالرحمن، وزیر خارجه قطر، نیز روابط ایران و قطر را در تمامی زمینه ها از جمله در حوزه سیاست و اقتصاد رو به رشد خواند. وزیر خارجه در این دیدار بر رایزنی مستمر دو کشور در زمینه تحولات منطقه به عنوان یک نیاز منطقه ای تاکید کرد. ظریف گفت: ائتلاف های نظامی از پیش شکست خورده اند و نیروهای بیگانه موجبات ناامنی منطقه را فراهم می آورند. وزیر خارجه ایران امنیت خلیج فارس را مسئولیت کشورهای همین منطقه دانست و نه نیروهای خارجی و بر مسئولیت ایران در حفظ صلح و ثبات منطقه تاکید کرد.

وزیر خارجه قطر نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از روابط ویژه ایران و قطر، بر نقش دو کشور در برقراری صلح و ثبات منطقه و همکاری مشترک به منظور تقویت عنصر گفت وگو برای حل و فصل مشکلات منطقه تاکید کرد.

اداره کل اطلاع رسانی و سخنگویی وزارت امور خارجه گزارش داد، محمدجواد ظریف پس از بازگشت از سفر قطر در توییتی گفت: «از سفر بسیار سازنده به قطر، به ایران بازگشتم. با جناب آقای تمیم بن حمد امیر قطر و آقای محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه درباره مسائل دوجانبه، منطقه ای و جهانی تبادل نظر کردیم. همچنین گفت وگوی مفصلی با الجزیره انگلیسی داشتم».