آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۷۱۳۹
صفحه آخر
۲۰
چهره روز

یکی که مثل همه نیست

سیدفرزام حسینی

رضا بهبودی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون اول شهریور 1350 در رودسر به دنیا آمد. او فارغ التحصیل رشته کارگردانی تئاتر از دانشکده سینما تئاتر و عضو انجمن بازیگران خانه تئاتر ایران و از اعضای گروه تئاتر لیو است.

نیمه شبی در یکی از کافه های رشت، کافه ای که بود و حالا دیگر نیست، با دوستی نویسنده و رضا بهبودی نشسته بودیم. گرم حرف بودیم و کلمات، از هر دری جاری بودند. بی هوا با دوست نویسنده، یادی کردیم از یک شعر شاعری مهجور و تقریبا ناشناخته، ناگهان رضا بهبودی پرسید: «این شعر در فلان کتابش چاپ شده؟» حیرت من و دوست نویسنده مان بود که شما چرا و چطور اصلا آن کتاب را خوانده ای؟!

بواسطه حرفه روزنامه نگاری، با بازیگران زیادی در تئاتر و سینمای ایران یک یا چند بار هم صحبت شده ام، اما به جرات می نویسم رضا بهبودی در این میان جزء چند نفر استثنا است و بی شک سرآمدشان که عجیب و زیاد کتاب می خواند، از هر شاخه ای که فکرش را بکنید. شعر، داستان، فلسفه و خب، طبیعتا ادبیات نمایشی که حرفه اوست. سطح و کثرت مطالعاتش گاهی مخاطب را شگفت زده می کند. رضا بهبودی بود که به من نشان داد، یک بازیگر فاضل و کتاب خوانده، چه تفاوتی با یک بازیگر صرفا غریزی - هرچند خوب- دارد و چقدر اولی می تواند مدام خودش را روی صحنه به روز و منحصربه فرد نگه دارد و دومی، پس از چندی، درجا بزند.

 سلوک و اخلاق حرفه ای و انسانی بهبودی، ستایش برانگیز است، همه کسانی که او را از نزدیک می شناسند، رفتارهایی از او دیده اند که بی شک هرگز از یادشان نخواهد رفت، منش انسانی اش در عین حرفه ای گری، کم نظیر است، اگر روزی همه دوستانش از طرف او اجازه داشته باشند تا فقط اندکی از اخلاق مداری اش در زندگی و کار را پشت هم ردیف کنند، شگفت زده خواهید شد.

4  از سطح بازیگری اش بگویم؟ اهل فن گفته اند و در سال های پیش رو، بی شک بیشتر خواهند گفت؛ تلاشی که او برای تسلط بر شخصیت هایی که قرار است نقش شان را روی صحنه بازی کند به سرانجام می رساند، اگر نگوییم بی نظیر اما حتما در تاریخ تئاتر ایران کم نظیر است. او بازیگری نیست که اگر از یک اجرا کنار گذاشته شود، کسی بتواند نقشش را به همان دقت و ظرافت بازی کند. بهبودی در طول سال های بازیگری اش، شکل خودش شده و سبک بازی خودش را پیش می برد، بی آنکه شبیه به کس دیگری باشد. به یاد بیاورید در انتظار گودو، دایی وانیا، گلن گری گلن راس، باغ آلبالو، ماجرای مترانپاژ، ملاقات، براساس دوشس ملفی و چندین و چند نمایش دیگر را. و تازه ترین بازی اش در نمایش فرشته تاریخ را که در نقش «برتولت برشت» روی صحنه درخشان ظاهر شده است.

5   سال گذشته در دو نشست، فرصتی دست داد و چند ساعتی پای حرف هایش نشستم برای چاپ در ویژه نامه ای درباره خودش. دریغا که آن گفت وگوی بلند، با مرحوم شدن نشریه ای که قرار بود در آن چاپ شود، تا هنوز نزد من مانده است. اما در آن گفت وگوی بلند، من بیشتر و بهتر فهمیدم و درک کردم که چرا او «رضا بهبودی» شده است، کسی که مثل هیچ کس نیست. از چه چیزهایی گذشته تا آبرو و هنر گرانبهایی را به دست بیاورد، چه دشواری هایی را تحمل کرده و می کند تا شریف بماند. بله، رضا بهبودی بازیگر تراز اول و بی مانندی است، اما پیش و بیش از آن، انسانیت و شرافتش را زندگی کرده و می کند. و آدمی، جز هنر و اخلاق توامان، مگر چه می خواهد؟