آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۶۵
اقتصادی
۴

رئیس سازمان امور عشایر: برخی افراد بدون داشتن دام، مراتع را اجاره می دهند!

رئیس سازمان امور عشایر گفت: پروانه چرای دام تنها باید به دامدار داده شود.

کرمعلی قندالی درباره شرایط چرای دام در مراتع تصریح کرد: از نظر قانون مرتع مال دامدار است و کسانی که دام ندارند حتی اگر پروانه چرای دام هم داشته باشند نمی توانند مراتع را به افراد دیگر اجاره دهند و این خلاف قانون است.

وی افزود: دولت در گذشته پروانه چرای دام را به عده ای داده است و اکنون این افراد دام ندارند اما خودشان را مالک و صاحب علوفه آن مراتع می دانند و سالانه آن را به افراد دیگر اجاره می دهند اما از نظر قانون مراتع مال دامدار است نه کسی که دامی ندارد.

رئیس سازمان امور عشایر با اشاره به مشکلات دیگری گفت: بخشی از مراتع کشور در دست نهادها و مراکز نظامی است که حدود 500 هزار هکتار را شامل می شود و اجازه ورود دام را نمی دهند و بخشی هم به عنوان حریم روستا است که شوراهای اسلامی روستا به افراد دیگر اجاره می دهند.

قندالی با بیان اینکه طبق قانون، اجاره مرتع به هر دلیلی خلاف قانون است، ادامه داد: باید با اینگونه افراد برخورد شود. دولت باید پروانه چرای دام را از افرادی که دام ندارند بگیرد و به کسانی که اکنون دام دارند بدهد.

وی افزود: در دهه 60 بخش ممیزی، مراتع روستاها را تعیین کرد و حریم به روستاها داد و این شرایط را برای جامعه عشایری تنگ کرد و پس از آن هم زمین خواری ها و کوه خواری و مشکلات دیگری اضافه شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس سازمان امور عشایر ایران در پاسخ به اینکه چرا مشکلات عشایر منطقه استان سمنان را که به گفته آنها بارها به مسئولان وزارت جهاد کشاورزی هم گفته اند، رسیدگی نمی کنید، گفت: روز شنبه (امروز) اکیپی از مسئولان سازمان جنگل ها و نمایندگانی از امور عشایر به منطقه فیروزکوه که عشایر استان سمنان آنجا مشکل پیدا کرده اند، می روند تا موضوع را بیشتر بررسی کنند. همچنین این اکیپ، سلامت پروانه چرای دام افراد را بررسی می کند.

گفتنی است، نماینده عشایر استان سمنان درباره مشکلات چرای دام عشایر این استان تصریح کرد: عده ای به دلایل غیرقانونی مانع از ورود 700 هزار راس دام آنها به مراتع منطقه فیروزکوه در البرز مرکزی استان تهران، می شوند و عشایر برای تعلیف دام هایشان مستاصل مانده اند.

علیرضا یوردخانی افزود: عشایر استان سمنان مشکلات خود را بارها به مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرده اند و هنوز کسی توجهی نکرده است.