آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۶۵
اقتصادی
۴

نماینده سابق ایران در اوپک: سرمایه ملی نفت نباید صرف هزینه های جاری دولت شود

نماینده سابق ایران در اوپک گفت: نفت یک سرمایه ملی و متعلق به تمامی نسل هاست و نباید صرف هزینه های جاری دولت شود بلکه باید در راستای ایجاد و توسعه زیرساخت ها به مصرف برسد.

محمد علی خطیبی در مصاحبه با رادیو با اشاره به اینکه منابع نفتی پایان پذیر هستند، اظهار کرد: وابستگی به منابع پایان پذیر به هیچ وجه منطقی نیست و در ضمن اقتصاد کشور را در برابر تکانه های داخلی و خارجی به شدت آسیب پذیر می کند.

وی تاکید کرد: برای درآمدهای پایدار و مطمئن در کشور باید فکر اساسی کرد و اقتصاد را از صادرات تک محصولی نفت نجات داد.

این کارشناس ارشد حوزه نفت و انرژی ادامه داد: وابستگی بیش از اندازه کشور به درآمدهای نفتی باعث شده دشمنان از این نقطه ضعف استفاده و در مقاطع مختلف اقتصاد مملکت را تحریم کنند.

خطیبی افزود: درآمدهای نفتی پایدار و مطمئن نیست از این رو ضرورت ایجاب می کند دولتمردان با توجه به اهمیت موضوع اقتصاد کشور را به سمت درآمدهای غیرنفتی پایدار سوق دهند.

وی بیان داشت: درآمدهای پایدار در سایه رونق تولید، صادرات غیرنفتی، مالیات و بسیاری موارد دیگر حاصل می شود.

نماینده سابق ایران در اوپک گفت: دولت یکبار برای همیشه باید بودجه مملکت را از درآمدهای نفتی جدا و بر اساس درآمدهای غیر نفتی مطمئن و پایدار تنظیم کند.

خطیبی عنوان کرد: جدا کردن درآمدهای نفتی از بودجه مستلزم یک اقدام انقلابی و جهادی است.

وی افزود: نفت یک سرمایه ملی و متعلق به تمامی نسل هاست و نباید صرف هزینه های جاری دولت شود بلکه باید در راستای ایجاد و توسعه زیرساخت ها به مصرف برسد.

این مسئول سابق اظهار کرد: وقتی دولت نیازهای خود را از طریق درآمدهای نفتی تامین می کند دیگر انگیزه جدی برای حمایت از تولیدکنندگان نخواهد داشت.

خطیبی در ادامه یادآور شد: اگر دست دولت از دلارهای نفتی کوتاه شود بدون شک برای تامین درآمدهای خود راهی جز حمایت از تولید و تولیدکنندگان داخلی نخواهد داشت بنابراین به نحو احسن از صنعتگران، کار آفرینان و فعالان اقتصادی در بخش های مختلف حمایت جدی خواهد کرد.