آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۴۶
صفحه اول
۱
دیپلماسی

یونان و ماجرای نفتکش ایرانی

محمود فاضلی

یونان به عنوان یکی از خریداران اصلی نفت ایران در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در چهاردهه اخیر که پس از اعلام تحریم های امریکا مجبور شد به خرید نفت از ایران پایان دهد، این بار خود را درگیر عبور نفتکش ایرانی رها شده از جبل الطارق پس از 45 روز می بیند. در هفته اخیر رسانه های بین المللی اعلام داشتند این نفتکش به سمت بندر کالاماتای یونان واقع در شبه جزیره پلوپونز (250 کیلومتری آتن) در حال حرکت است و تا اواسط هفته به آنجا خواهد رسید. این کشور که در گذشته نفتکش های خود را در اختیار ایران می گذاشت این بار به دلیل ملاحظات سیاسی رسما اعلام داشت با کمک به نفتکش رفع توقیف شده ایران که راهی آب های یونان شده است، روابط خود را با امریکا به مخاطره نخواهد انداخت.

ابتدا میلتیادیس وارویتسیوتیس قائم مقام وزارت خارجه یونان که مسوولیت این موضع گیری را برعهده داشت در گفت وگو با شبکه تلویزیونی 1 ANT که وابسته به حزب حاکم است رسما تاکید کرد آتن از سوی واشنگتن تحت فشار است تا از ارایه خدمات به نفتکش «آدریان دریا» خودداری کند. آتن «به هیچ وجه» مایل نیست انتقال نفت به سوریه را تسهیل کند و نمی خواهد روابط خود با امریکا را ضمن ایجاد روابط خوب با اسراییل مختل کند.

به ادعای این عضو حزب حاکم نئودموکراسی که پدرش در گذشته ریاست این حزب محافظه کار را برعهده داشت و از جناح های تندرو این حزب راستگرا محسوب می شود، ما هیچ درخواستی از ایران دریافت نکرده ایم. هیچ یک از بنادر این کشور ظرفیت پهلوگیری ابرنفتکش ایرانی با ظرفیت 2.1 میلیون بشکه محموله نفت با 330 متر طول و محموله نفتی به ارزش 130 میلیون دلاری را ندارد. این نفتکش بسیار بزرگ تر از آن است که بتواند در بنادر یونان لنگر بیندازد. در صورتی که این نفتکش وارد آب های سرزمینی یونان شود تنها می تواند در نزدیکی سواحل یونان لنگر بیندازد. این نفتکش شاید وارد آب های یونان شود، یا مسیر خود را تغییر دهد که یونان می تواند آن زمان در مورد واکنش خود تصمیم بگیرد. سپس نخست وزیر یونان در گفت وگوی اختصاصی با شبکه «فرانس 24» در پاسخ این سوال که نفتکش ایرانی هم اکنون در حال حرکت به سوی بندر کالاماتا یونان است، آیا شما آماده هستید به این کشتی اجازه ورود به آب های سرزمینی یونان را بدهید؟ تاکید کرد«نفتکش مذکور در حال حرکت به سوی یونان نیست و ما هم هیچ درخواست مجوز برای پهلو گرفتن آن در بندر کالاماتا یونان دریافت نکردیم.

این یک مساله سیاسی است و آنچه ما می دانیم این است که این کشتی در حال حرکت به سوی بنادر یونان نیست». یانیس پلاکیوتاکیس وزیر حمل و نقل یونان نیز در گفت وگو با سایت «اسکای» اعلام کرد که آتن تاکنون برای پهلوگرفتن نفتکش ایرانی در این بندر درخواست رسمی دریافت نکرده است. وزرای امور خارجه و حمل و نقل یونان این مساله را به دقت زیر نظر دارند. نیکوس اسپانوس دریاسالار یونانی نیز در مورد احتمال لنگر انداختن یک نفتکش ایرانی در یک بندر یونان اعلام داشت تصمیم گیری در این زمینه برعهده «بخش دیپلماتیک» وزارت امور خارجه است و در زمینه حمل و نقل، مسوولیت با این وزارتخانه است. از نظر فنی غیرممکن است که چنین کشتی بزرگی در بندر کالاماتا لنگر بیندازد.

همانطور که انتظار می رفت مواضع وزارت خارجه یونان با انتقاد حزب چپگرای KKE یونان رو به رو شد. این حزب که در گذشته مواضع مترقیانه ای در رابطه با ایران و رویدادهای خاورمیانه اتخاذ کرده با انتشار بیانیه ای اعلام کرد هشدارها و اخطارهای امریکا به یونان و دیگر کشورها در مورد حرکت نفتکش ایرانی که از جبل الطارق به سوی مدیترانه در حال حرکت است، را دخالت امریکا در امور داخلی کشورها و آن را غیرقابل قبول دانست.این حزب از دولت یونان خواسته است از مشارکت در اقدامات جنگ طلبانه و مداخله جویانه نظام سرمایه داری امریکا علیه ایران جدا خودداری کند؛ زیرا امریکا با نواختن طبل جنگ در خاورمیانه و علیه ایران، درصدد تامین منافع سلطه جویانه و امپریالیستی خود است. دولت یونان موظف است بر اساس قوانین بین المللی کشتیرانی آزاد به این نفتکش اجازه پهلو گرفتن را بدهد و از همراهی با خواسته های نامعقول و غیرقانونی امریکا خودداری کند، چرا که این نفتکش براساس قوانین بین المللی کشتیرانی می تواند در هر بندری و در هر کشوری که در مسیرش قرار دارد، پهلو بگیرد و خدمات لازم را دریافت کند. دولت یونان نباید با ائتلاف امریکایی در خلیج فارس همراهی کند چراکه این ائتلاف غیرقانونی و علیه ملت های منطقه است.

شماری از رسانه های وابسته به دولت یونان نیز با انتشار اخبار رسانه های امریکایی مدعی شدند این نفتکش نفت سوریه را حمل می کند و تحریم های اتحادیه اروپا را نقض کرده است. شماری از رسانه های اروپایی نیز با تیترهایی همچون «یونان علاقه ای به عصبانیت امریکایی ها ندارد» و «فشارهای پیشگیرانه واشنگتن و هشدارهای سفارت امریکا در آتن» به انعکاس مواضع یونان پرداختند.

بی شک مواضع دولت محافظه کار یونان در زمینه حضور احتمالی نفتکش ایران در بنادر و آب های یونان «آزمونی» جدید برای دولت محافظه کار این کشور است چرا که یونان دارای منافع و همکاری خوبی با امریکاست و از سوی دیگر ایران دوست دیرینه این کشور است و تعداد زیادی از کشتی های یونان در مسیر خلیج فارس به طور روزانه در حال تردد هستند. یونان که یکی از مشتریان عمده نفت ایران در اروپا بوده است آخرین کشور اروپایی است که نفت از ایران خریده است. آتن در اکتبر سال گذشته و پیش از تحریم نفت ایران روزانه 35 هزار بشکه نفت از ایران وارد می کرد و از آن پس، نفتی از ایران نخریده است.