آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۴۶
سیاست
۲
دولت

روحانی از سامانه بومی پدافند هوایی باور 373 بازدید کرد

رییس جمهوری در مراسم گرامیداشت روز صنعت دفاعی: ما برای دفاع و دوستی آماده ایم

حسن روحانی در حاشیه مراسم گرامیداشت روز صنعت دفاعی کشور که روز پنجشنبه برگزار شد از سامانه بومی پدافند هوایی برد و ارتفاع بلند باور 373 بازدید و فرمان رونمایی از این سامانه را صادر کرد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری، حسن روحانی با توضیح وزیر دفاع و کارشناسان حاضر در جریان ساخت قسمت های مختلف سامانه بومی پدافند هوایی باور 373 قرار گرفت سپس در جریان مراسم گرامیداشت صنعت دفاعی که با عنوان «صنعت دفاعی، پیشگام در رونق تولید و اقتصاد مقاومتی» برگزار شد، ابراز امیدواری کرد که روابط ایران با همه کشورهای دوست روزبه روز مستحکم تر شود.

امریکا؛ اعتراضات 96 و فشار اقتصادی 97

روحانی در این مراسم که با حضور مسوولان عالیرتبه کشوری و لشکری و برخی سفرا و وابستگان نظامی کشورهای خارجی در ایران برگزار شد ضمن اشاره به توطئه جدید امریکا که از سال 1396 علیه جمهوری اسلامی آغاز شد، گفت:«آنها ابتدا به دنبال برنامه ریزی هایی برای ایجاد جنگ روانی و سیاسی علیه ملت بودند سپس به جنگ اقتصادی روی آوردند. امریکایی ها در سال های 96 و 97 علامت هایی هم دریافت کردند که شاید مشوق آنان برای ادامه توطئه افکنی در این سال ها بوده است.... آنها تصور می کردند که توانسته اند، اغتشاش چند ماهه ای را در ایران کلید بزنند اما با تدبیر مسوولان و اقدامات به موقع نیروهای امنیتی، انتظامی و مسوولان نظام این شلوغی ها ظرف چند روز برچیده شد».

در ادامه رییس جمهوری با اشاره به اینکه امریکایی ها در سال 97 فشار اقتصادی را با خروج از برجام علیه ملت ایران رقم زدند به سایر اقدامات امریکا علیه جمهوری اسلامی اشاره کرد و گفت:«خروج امریکا از برجام به معنای عهدشکنی، پیمان شکنی، زیرپا گذاشتن قوانین بین المللی و تروریسم اقتصادی است. امریکا به خیال اینکه می تواند جمهوری اسلامی ایران را به واسطه این خروج غیرقانونی تحت فشار قرار دهد، همه ننگ ها را به جان خرید.».

استحکام بیشتر جمهوری اسلامی تا صدها سال

رییس جمهوری در ادامه، دیدار خود با یکی از سران کشورهای اروپایی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در سال گذشته را روایت کرد و گفت:«در این دیدار این مقام اروپایی به نقل از رییس جمهور امریکا می گفت که اگر اروپایی ها با ترامپ همراهی کنند و با ایران همکاری نداشته باشند 3 ماه دیگر، نظامی به نام جمهوری اسلامی ایران در منطقه نخواهد بود. به آن مقام اروپایی گفتم، آقایی که این ادعا را کرده خودش خواهد رفت و حزبش هم از قدرت ساقط خواهد شد اما جمهوری اسلامی برای صدها سال دیگر مستحکم تر خواهد ماند».

روحانی با بیان اینکه امروز یک سال از آن ملاقات گذشته است، بیان کرد:«در سال 97 امریکایی ها توطئه اقتصادی را علیه مردم ما طراحی کردند. این توطئه در بازار باعث ایجاد عدم تعادل شد و مردم تا حدی نگران شدند اما با آگاهی و هوشیاری خود مقتدرانه مقاومت کردند و امسال که تحریم امریکا از سال گذشته شدیدتر شده و از هر زمان دیگری این تحریم ها سنگین تر است، مردم نشان دادند که این تحریم ها نمی تواند در مقابل مقاومت آنها اثری داشته باشد».

امریکا شکست خورده؛ ما موفق میدان هستیم

رییس جمهوری با بیان اینکه هیچ وقت امریکا به این اندازه از نظر حقوقی و سیاسی، ضعیف تر، مهجورتر و منزوی تر نبوده است، گفت:«وزیر امور خارجه امریکا همین 2 روز قبل در سازمان ملل غم و غصه سال آینده خود را در مورد ایران اظهار کرده و گفت که اگر برجام باقی بماند، سال آینده تحریم های تسلیحاتی علیه ایران برداشته می شود».

رییس جمهوری با بیان اینکه امروز شاخص های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به ما می گوید که وضع ما نسبت به سال گذشته به مراتب بهتر است و مردم آرامش بیشتر دارند و ثبات اقتصادی بیشتر شده است، گفت:«آمارهای مربوط به تورم، افزایش صادرات غیرنفتی و رشد بورس، بیانگر این واقعیت است که شرایط امسال ما بهتر از سال گذشته است. سال گذشته در بنزین قدرت صادرات نداشتیم اما امروز صادر کننده بنزین و گازوییل هستیم. گاز را به کشورهای مختلف صادر می کنیم».

فرصت تحریم برای پیشرفت

روحانی با بیان اینکه فشار اقتصادی مشکلاتی را برای مردم ایجاد کرد، توضیح داد:«تحریم ها و فشار اقتصادی دشمن، فرصت های بسیار خوبی برای توسعه و پیشرفت ما فراهم کرد... بیچاره هایی که به هواپیماها، ناوچه ها، پهپادها و ناوهای هواپیمابر خود تکیه کرده بودند، آرزوهایشان بر باد رفت».

روحانی با بیان اینکه دعوای اصلی ما با امریکا نظامی و اقتصادی نیست، گفت:«ما با امریکایی ها مشکل تفکر، دیدگاه و جهان بینی داریم و اختلاف ما استراتژیک است. ما به عنوان یک ایرانی مسلمان و فرهنگ دوست معتقدیم هر ملتی اول باید به فکر منافع خود باشد که حق اوست اما حق تجاوز به دیگران را ندارد و باید به حقوق دیگران احترام بگذارد. اما امریکایی ها می گویند همه دنیا باید فدای امریکا شود و هر چه ما اراده می کنیم باید همان شود که این غیرقابل قبول است.... تفکر امریکایی ها این است که زمین های دیگران را بخرند یا به زور بگیرند! در روزهای اخیر هم پیشنهاد خرید جزیره ای از دانمارک را مطرح کردند!» او تاکید کرد:«اعتقاد ما این است که امروز همه ملت ها صاحب احترام هستند و باید به حقوق ملت ها و مردم در منطقه و خارج از منطقه احترام بگذاریم.... ما در ایران همیشه متکی بر رای مردم بوده ایم. از آغاز انقلاب، نظام اسلامی کار خود را با رای مردم آغاز کرد و در ادامه با رای مردم پیش رفته و در ادامه نیز با رای مردم فعالیت خواهد کرد».

به دنبال باور قدرت نظامی

روحانی اعلام کرد:«تفکر امریکایی ها این است. آنها می گویند اگر بخواهیم نفت بخریم و آن را از تنگه هرمز عبور دهیم، امنیت تنگه را برقرار می کنیم و اگر منافع ما نباشد، کاری به آن نداریم و دیگران اگر می خواهند نفت ببرند، امنیت را خودشان باید تامین کنند اما ما می گوییم آبراه های بین المللی باید برای همه امن باشد. در باب المندب ما منجی کشتی های عبوری بودیم».

رییس جمهور همچنین تاکید کرد:«در برابر زورگویی باید تمام قدرت خود را به کار بگیریم، اینجا دیگر میز مذاکره جواب نمی دهد. وقتی دشمن از موشک و هواپیما علیه ما استفاده می کند، ما هم باید به دنبال باور قدرت نظامی خود باشیم».

اسقاط نظام؛ یک خیال واهی

روحانی سپس با خطاب قرار دادن امریکایی ها گفت: «بدانید که مسیر اشتباهی را انتخاب کرده اید... فرض کنید ما یک هزار بشکه نفت کمتر صادر کنیم چه چیزی به شما می رسد جز اینکه کینه شما در دل ملت های منطقه و مسلمانان بیشتر می شود و راه آینده را کاملا مسدود می کنید، چیزی به دست شما نمی آید. اگر شما می خواهید نظام ما را ساقط کنید و دوباره به کشور ما برگردید و اهداف خود را در منطقه ما دنبال کنید، بدانید که این یک خیال واهی است... بیایید تحریم ها را بردارید و به راه و اراده ملت ایران احترام بگذارید در این صورت راه فرق می کند».

روحانی با تاکید بر اینکه بدون ایران، امنیت منطقه تضمین نمی شود و امنیتی به وجود نخواهد آمد، گفت:«ایران تامین کننده امنیت منطقه، تنگه هرمز، خلیج فارس است و در صورتی که شما از مسیر اشتباه خود برگردید و دست از تجاوز بردارید برای تامین امنیت همه منطقه آماده است».

رییس جمهور با بیان اینکه ما آماده مذاکره و رفع سوءتفاهم هستیم، گفت:«دست از تجاوز و فشار و تحریم بردارید و دوستان خود را تشویق نکنید که با ایران ارتباط نداشته باشند، منطقه امن به نفع همه است.» روحانی در پایان سخنان خود تاکید کرد:«ما برای دفاع و دوستی آماده ایم. همچنان که در مقابل هر تجاوزی می ایستیم و با قدرت تجاوز را دفع می کنیم».

پیشرفت محسوس ایران در حوزه پدافندی

پیش از سخنان رییس جمهور در این مراسم امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح طی سخنرانی گفت:«امروز صنعت دفاعی، پشتوانه بسیار محکمی برای بخش های مختلف صنعت کشور و علم و فناوری است. صنایع دفاعی کشور با تمرکز بر تحقیق، توسعه و تولید از همه ظرفیت های کشور به ویژه در دانشگاه ها و مراکز علم و فناوری استفاده کرده و خوشبختانه دستاوردهای زیادی داشته است.» وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خاطرنشان کرد:«با توسعه فناوری و دقت افزایی امروز در جایگاهی قرار داریم که همه موشک های جمهوری اسلامی ایران با اثربخشی بالا، دقیق و نقطه زن هستند.» امیرحاتمی در پایان گفت:«در حوزه پدافندی پیشرفت های محسوسی حاصل شده و امروز نه تنها برای مقابله با تهدیدهای عمومی هوایی سامانه هایی را در اختیار داریم بلکه برای مقابله با هواپیماهای رادارگریز و پهپادها نیز توانمندی بالایی در کشور وجود دارد».