آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۴۶
سیاست
۲
تریبون جمعه

ائمه جمعه در خطبه های نماز این هفته چه گفتند

از پدافند ولنگاری تا واکنش به ارسباران

شاید بتوان خطبه های این هفته نماز جمعه را تا حدودی فرهنگی دانست. با وجود اینکه در هفته های گذشته بیشتر حرف های خطبای جمعه حول موضوعات اقتصادی و سیاست خارجی بود اما این هفته، خطیبان نماز سیاسی- عبادی جمعه بیشتر به موضوعات فرهنگی پرداخته بودند. آنها در خطبه های شان به موضوع آتش سوزی جنگل ارسباران، حجاب به عنوان مساله داغ این روزهای کشور و اقدامات ضدفرهنگی دشمنان اشاره کردند. در ادامه بخشی از حرف های برخی از خطبای جمعه شهرهای کشور آورده شده است:

آیت الله امامی کاشانی، خطیب نماز جمعه این هفته تهران:

دولت باید نسبت به سرمایه گذار آنچه در قوانین و مقررات دست و پاگیر است توجه کند و این مقررات را مجلس بردارد، موانع هم برداشته و امنیت در کشور زیاد شود تا در این صورت سرمایه دار از سرمایه خود استفاده کند و کار زیاد شده و اشتغال افزایش یابد.

این همه فساد در کشور ناشی از غفلت از خداست که انسان از خدا غفلت می کند لذا برای آن در آخرت آتش و در دنیا هم بدبختی و ذلت است.

در مساله حجاب باید راهکارها ارایه شود. این رصد کردن اخلاق در جامعه است. همچنین کسانی که ربا می خورند را رصد کنیم که کم شده است یا زیاد؟ این کار به واسطه دانشمندان صورت می گیرد. مسوولان هم باید بررسی کنند تا ببینند چه باید کرد.

[خطاب به رییس جمهور امریکا]: آقای ترامپ خودت و همپیمانان تو ابله و احمق هستید، اقمارتان احمق هستند. احمق بودن تان را به دنیا نیز نشان داده اید اما جمهوری اسلامی شجاع و قوی است رهبر انقلاب و امام(ره) این شجاعت را در ملت ایران تزریق کردند.

آیت الله سیداحمد علم الهدی، امام جمعه مشهد:

ابراز نگرانی ما نسبت به مساله بدحجاب و نگرانی از اندام های بی حجابی، در واقع یک نگرانی در راستای همان لاابالی گری و ولنگاری فرهنگی مورد تایید مقام معظم رهبری است. مسوولان فرهنگی ما دو وظیفه دارند؛ وظیفه نخست این است که دنبال برنامه برای پدافند ولنگاری فرهنگی بروند. این ولنگاری فرهنگی باید با پدافند جمع و نابود شود. دستگاه ها و ستادهای امر به معروف و نهی از منکر و مسوولان و متولیان وزارت ارشاد و علوم و آموزش و پرورش دنبال این باشند که یک پدافند فرهنگی ایجاد شود و از طرف دیگر با برنامه ریزی جدی، ویژگی های مثبت ایجاد کنند.

سرهنگ حمیدرضا قریشی، فرمانده بسیج ادارات و وزارتخانه های سپاه محمد رسول الله تهران بزرگ:

[در پیش خطبه نماز جمعه این هفته تهران] شما می توانید در هرکجا که زندگی می کنید 50 متر از پشت بام خود را در اختیار وزارت نیرو قرار دهید و می توانید به کمک دولت در پشت بام خود برق تولید کنید و به مردم محل خود نیز کمک کنید. هرماه نیز مبلغ قابل توجهی حدود 20 برابر یارانه به هریک از اعضای ساختمان از طرف وزارت نیرو داده می شود. یک فعالیت مناسب هم از لحاظ سیاسی و هم از لحاظ اجتماعی و هم از لحاظ دفاعی و امنیتی خواهد بود.

حجت الاسلام سید محمدعلی آل هاشم، امام جمعه تبریز:

[با اشاره به آتش سوزی در جنگل های ارسباران] اگر ستاد بحران و سازمان جنگل ها با سایر سازمان ها اختلاف دارد، مردم و جنگل ها چه گناهی دارند؟! وزیر کشور وظیفه ستاد بحران در برابر بلایا چیست، چهار روز است که جنگل های ارسباران می سوزند و هنوز مهار نشده است. اگر ستاد بحران نمی توانست کاری کند، به خیرین تبریز می گفتیم ورود کنند. برای بررسی آخرین وضعیت منطقه ارسباران بعداز نماز جمعه در این منطقه حاضر خواهم شد.

حجت الاسلام رضا علیزاده، امام جمعه بخش بهمن شهرستان ابرکوه:

دشمن همه امکانات فرهنگی و هنری خود را برای ضربه زدن به نظام اسلامی به کار گرفته است. مسوولان باید در مقابل کارکردهای دشمن برنامه داشته باشند؛ اما متاسفانه گاهی مسوولان فرهنگی کشور ما خوابند. از سوی دیگر آتش به اختیارها و دلسوزان هم سلیقه ای و فردی همراه با موازی کاری عمل می کنند که در نهایت نتیجه مطلوب ندارد.