آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۴۶
سیاست
۲
امنیت

مسوولان استانداری و اطلاعات خراسان رضوی مطرح کردند

جزییاتی از بازداشت 14 فعال سیاسی و مدنی در مشهد

حسین شرافتی، مدیرکل امنیتی استانداری خراسان رضوی 20 مردادماه از دستگیری 14 نفر در مشهد که اقدام به برگزاری تجمعی مقابل ساختمان دادگستری خراسان رضوی کرده بودند، خبر داده بود. روز پنجشنبه خبری مبنی بر بازداشت یک نفر در همین راستا منتشر شد که حسن جعفری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی به آن واکنش نشان داد و برخلاف شرافتی، مدیرکل امنیتی استانداری این استان که در گفت وگو با ایرنا، تعداد افراد بازداشت شده را 14 نفر اعلام کرده بود، از بازداشت 12 نفر به ایسنا خبر داد و گفت: «افراد دستگیر شده همان 12 نفری بودند که هفته گذشته دستگیر شدند. این افراد یک گروه برانداز بوده که وارد مشهد شده بودند.» هر چند حتی جعفری، معاون سیاسی و امنیتی استانداری خراسان رضوی نیز در گفت وگوی دیگر خود با ایرنا تعداد این افراد را 14 نفر اعلام کرده و در عین حال گفته که 2 نفر از این 14 شهروند بازداشت شده، زن بوده اند. بازداشت شدگانی که پرونده شان به گفته جعفری هم اکنون در حال بررسی توسط مراجع قضایی است.

جعفری، معاون سیاسی، امنیتی استانداری خراسان رضوی درباره دستگیری این افراد توضیح داد: «افرادی که هفته گذشته در مشهد دستگیر شدند در ارتباط با گروه های برانداز خارج از کشور بودند و دستگیری آنها هیچ ارتباطی با نامه آنان به رهبری ندارد.» او می گوید: «این افراد که 14 نفر هستند و پیش از تجمع غیرقانونی خود مقابل ساختمان دادگستری خراسان رضوی، برای طراحی و اجرای اهداف خود در مشهد جلسه هماهنگی برگزار کرده بودند. با بررسی موضوع توسط دستگاه های امنیتی و به منظور پیشگیری از هرگونه اخلالگری افراد یاد شده دستگیر شدند.» جعفری ادامه داد: «رسانه های معاند و دشمن نظام جمهوری اسلامی با مظلوم نمایی این گونه مطرح می کنند که دستگیر شدگان صرفا به دلیل اعتراض و نوشتن نامه ای خطاب به رهبر معظم انقلاب دستگیر شده اند اما سوال اینجاست اگر آنها به عنوان مثال به دستگاه قضایی معترض هستند چرا اعتراض خود را در تهران انجام نداده و به مشهد آمدند؟»

به گفته این مقام مسوول در استانداری خراسان رضوی، در توضیحات بازداشت شدگان مشخص است که 5 نفر از این افراد ساکن مشهد و سایر افراد متعلق به نقاط دیگر کشور بوده اند. او گفته که چطور هر 12 نفر یک باره به مشهد آمده اند؟! اگر نامه ای امضا کرده اند، دوباره که قصد انجام این کار را نداشتند که در یک نقطه تجمیع شوند. جعفری می گوید: «این 12 نفر در زندان مشهد هستند و در دستگاه قضایی محاکمه می شوند تا به جرایم آنها رسیدگی شود. فعلا در مشهد هستند، مگر اینکه اعترافاتی کنند که به مناطق دیگر ارتباط داشته باشد اما در ارتباط با این جرم شان در مشهد محاکمه می شوند.»

همچنین برخی منابع و پایگاه های خبری که گفت وگوی جعفری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با ایسنا را بازنشر کرده بودند، نقل قولی از او نیز منتشر کردند که البته پس از ساعاتی دیگر در متن خبر ایسنا قابل دسترس نبود. با این همه برخی پایگاه های خبری به نقل از ایسنا نوشتند: «معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در خصوص موضوع مطرح شده مبنی بر برنامه این افراد برای انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: «این موارد تفسیر افرادی است که خبر را منتشر می کنند. اقدام و طراحی آنها در مرحله بازجویی است و هنوز اعترافی نکردند که هدف شان کاندیدا ها و انتخابات بوده است. آنها قصد ایجاد ناامنی داشتند، اما این گونه نبوده که هدف خاصی را مشخص کنند.» نقل قولی که به ویژه بخشی از آن، یعنی آنجا که به نقل از جعفری، هدف بازداشت شدگان را «کاندیداها و انتخابات» عنوان شده، چندان قابل فهم نبود. هر چند توضیحات تکمیلی اداره کل اطلاعات خراسان رضوی تا حدودی به روشن شدن موضوع یاری رساند.

توطئه جدید ضدانقلاب در مشهد

یک روز پیش از توضیحات معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی، اداره کل اطلاعات خراسان رضوی نیز با ارایه گزارشی در این باره اعلام کرد: «توطئه جدیدی از ضد انقلاب در مشهد خنثی شد.» بنابر گزارشی که ایرنا منتشر کرده است، گروه های ضدانقلاب و سرویس های اطلاعاتی غربی-عربی با حمایت از برخی عناصر ضد نظام و القای خط براندازی به این افراد هتاک و متوهم به دنبال بهره برداری از هر فرصت و جریانی برای ایجاد آشوب و هرج و مرج داخلی هستند.

در توضیحات اداره کل اطلاعات خراسان رضوی همچنین آمده است: «برخی عناصر خودفروخته و وابسته به جریانات ضد انقلاب خارج نشین، طی دهه گذشته با بهره گیری از شبکه های اجتماعی انسجام یافته و با طراحی و برنامه ریزی هدفمند به دنبال ایجاد توطئه و آشوب جدید در کشور بودند که در این راستا افرادی از مرتبطین سرویس های بیگانه و خائنان به ملت ایران که ترور 17 هزار تن از هموطنان عزیزمان را در کارنامه سیاه خود دارند به دستگیر شدگان اخیر در مشهد ماموریت طراحی و اجرای توطئه و فتنه جدیدی را داده بودند که این توطئه با حضور عوامل نفوذی کشف و خنثی شد.» در بخش دیگری از این توضیحات نیز تاکید شده که بازداشت شدگان با تحریک احساسات اقشار مختلف جامعه به ویژه ایثارگران و جانبازان انقلاب اسلامی و تحریک اقوام و مذاهب ضمن برپایی تجمعات اعتراضی، قصد داشتند با همکاری رسانه ها و شبکه های ماهواره ای معاند، به تدریج فضای جامعه را ملتهب نمایند. همچنین ماموریت داشتند در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی با برقراری ارتباط برنامه ریزی شده با نامزدهای منتقد، ضمن تند کردن مواضع آنان از فضای باز سیاسی برای ایجاد آشوب و درگیری های داخلی استفاده کرده و با ایجاد فتنه جدید خطوط القایی دشمنان ملت ایران را به پیش ببرند.