آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۴۶
دیپلماسی
۵

وزیر امور خارجه: ما برجام را غیرقابل مذاکره مجدد می دانیم

«خوب و سازنده» کلیدواژه های دیپلماتیک محمدجواد ظریف پس از رایزنی هایی است که نمی خواهد یا به مصلحت نمی داند جزییات بیشتری از آنها را بیان کند. این بار نیز وزیر خارجه کشورمان پس از دیدار با رییس جمهور فرانسه در پاریس و گفت و گو با رسانه های فرانس24، یورونیوز و خبرگزاری فرانسه در جمع خبرنگاران ایرانی گفت وگوهای خود با سکاندار الیزه را خوب و سازنده خواند. ظریف در پاسخ به سوال خبرنگاران ایرانی تایید کرد که در رایزنی های روز جمعه در الیزه، پیشنهادهای دو طرف ایرانی و فرانسوی برای عبور از مشکلات پیش آمده درباره برجام بر روی میز قرار داشته است. وی در این باره گفت: «گفت وگوهای خوب و سازنده ای بود، البته به این بستگی دارد که چگونه اتحادیه اروپا بتواند به تعهداتی که در قالب برجام و همین طور تعهداتی که بعد از برجام و خروج امریکا داده، عمل کند. البته اجلاس گروه 7 هم هست و فرصتی برای آقای ماکرون وجود دارد که با سایر اعضای اروپایی 1+4 و اگر بخواهند با سایر اعضای گروه 7 صحبت کنند».

در حالی که در 72 ساعت اخیر برخی منابع از پیشنهاد فرانسه برای مذاکره درباره تاریخ انقضاها در برجام سخن گفته بودند، وزیر خارجه ایران این مساله را رد کرده و گفت: «ما گفت وگوها را ادامه می دهیم و تماس های ماکرون نیز با آقای روحانی ادامه خواهد داشت. دیدگاه های ما کاملا مشخص است. ما برجام را غیرقابل مذاکره مجدد می دانیم اما درباره اجرای برجام همان طور که همیشه در کمیسیون مشترک گفت وگو می کردیم کماکان آمادگی داریم در سطوح مختلف مذاکره کنیم».

به گزارش خبرگزاری فارس، وی افزود: «بحث دیگری که مطرح است بحث آزادی کشتیرانی است و ایران در این موضوع کاملا شفاف گفته که آزادی کشتیرانی باید برای همه باشد. ایران به عنوان کشوری که سواحل طولانی با خلیج فارس و دریای عمان دارد بخش شمالی تنگه هرمز را در اختیار دارد، مطمئن ترین نیرو برای ایجاد امنیت در خلیج فارس و تنگه هرمز است و همواره به تامین آزادی کشتیرانی در این منطقه علاقه مند بوده. البته ضرورت دارد که آزادی برای کشتی های ایرانی هم که حامل کالا و نفت از ایران و برای ایران هستند، فراهم شود».وی درباره پیشنهادات فرانسه برای کاهش تنش ها بین ایران و امریکا و توافق هسته ای افزود: «پیشنهادهایی که دارند درباره نحوه انجام تعهداتی است که اروپا برای اجرایی شدن برجام داشته، یعنی رسیدن منافع اقتصادی برجام به مردم ایران. زمانی که این گفت وگوها به نتیجه برسد جزییات آن اعلام می شود».

رییس دستگاه دیپلماسی ایران، در پاسخ به سوالی درباره منوط شدن کمک های مالی فرانسه به آغاز گفت وگوهای منطقه ای و توقف کاهش تعهدات از سوی ایران تاکید کرد: «بحثی که ما داریم بحث کمک نیست. کشورهای اروپایی تعهداتی را در قالب برجام دارند که باید انجام دهند. ایران همواره اعلام کرده که وقتی ما در چارچوب بند 36 برجام شروع به کاهش تعهدات کردیم، اعلام کردیم در صورتی که طرف مقابل تعهداتش را انجام دهد، اقدامات ما بازگشت پذیر است. این موضعی است که ما کماکان داریم و درباره اش بحث می کنیم».

ظریف در ادامه پاسخش توضیح داد: «امنیت خلیج فارس برای ما موضوع مهمی است. پیشنهاداتی را درباره امنیت خلیج فارس ارایه کردیم، پیشنهاداتی که 5 سال پیش ارایه کردیم و همسایگان مان را دعوت کردیم که آن موضوعات را دنبال کنند. در بحث آزادی کشتیرانی همانطور که قبلا گفتم همواره آماده هستیم به عنوان عضو موثر جامعه بین المللی، در قبال آزادی برای کشتیرانی ما هم برای آزادی کشتیرانی همکاری کنیم. به خاطر اینکه حقوق بین الملل در واقع برای این است که همه نسبت به آینده بتوانند با اطمینان اقدام کنند».

محمدجواد ظریف در گفت وگو با یورونیوز که بخش های کوتاهی از آن تا شامگاه جمعه منتشر شد درباره برجام گفت: «امریکا یکی از طرف های توافق هسته ای بود و در مورد آن مذاکره کرده بود. این یک توافق اختیاری نبود بلکه توافقی بود که به تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد رسیده بود. برجام یک شبه به سرانجام نرسیده بود و در مورد هر لغت آن بحث زیادی صورت گرفته بود.»

ظریف با اشاره به گفت وگوهایش در الیزه به خبرنگار یورونیوز گفت: «با رییس جمهور ماکرون در مورد راه بازگشت امریکا به برجام یا اجرای تعهدات اتحادیه اروپا و جامعه جهانی در قبال برجام گفت وگو کردیم.اگر اتحادیه اروپا همراه با امریکا یا بدون امریکا تصمیم بگیرند که تعهدات خود در برجام را اجرا کنند ما می توانیم در عرض چند ساعت به اجرای کامل برجام بازگردیم.»

وزیر خارجه در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه هم تایید کرده بود که پیشنهادهای فرانسه به ایران برای حفظ برجام در مسیر صحیحی قرار دارند.