آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۴۶
جهان
۶

نخست وزیر جدید بریتانیا برای اولین بار به فرانسه و آلمان سفر کرد

جنگ زبان بدن

میثم سلیمانی

بوریس جانسون، نخست وزیر جدید بریتانیا در روزهای آخر هفته گذشته دو سفر مهم یکی به آلمان و دیگری به فرانسه داشت. این اولین نمایش جانسون در قامت نخست وزیر بریتانیا بود تا همه طرف ها ببینند او چه سیاستی را در قبال سایر کشورهای اروپایی به خصوص در بحث خروج دنبال می کند. سفر بوریس جانسون به خصوص در فرانسه نمایشی قابل توجه از زبان بدن بود. نکته اینجاست که تحلیل ها نشان می دهد بوریس جانسون با آمادگی کامل به هر دو کشور سفر کرده و مقام های هر دو کشور را نیز به خوبی آنالیز کرده بود که چگونه باید با آنها برخورد کند.

اما حاشیه سفر جانسون به فرانسه بیش از آن چیزی بود که بسیاری توقع داشتند. البته مشخص بود هم امانوئل ماکرون به عنوان رییس جمهور فرانسه و بوریس جانسون به عنوان نخست وزیر بریتانیا با شناخت یکدیگر را ملاقات کردند چراکه در تصاویر منتشر شده هر دو می دانستند چگونه رو در روی هم قرار گیرند. اما جنجال برانگیزترین تصویر مربوط به روی میز گذاشتن پای بوریس جانسون بود؛ تصویری که ابتدا رویترز آن را منتشر کرد. تصویری که تعجب بسیاری را برانگیخت چراکه در این دیدار پیش بینی می شد که هر اتفاقی رخ دهد اما به نظر نمی رسید در میان رفتارهای طرفین این اتفاق رخ دهد. موضوعی که عصبانیت بسیاری از فرانسوی ها را نیز برانگیخت. حاضرانی که در این نشست بودند می گویند: امانوئل ماکرون، رییس جمهور فرانسه در ابتدای نشست با اشاره به میزی که جلوی دو طرف بوده به شوخی می گوید که این میز کاربرد عسلی دارد که می تواند پایش را روی آن بگذارد که جانسون در پاسخ به این شوخی پایش را روی میز می گذارد.

در خصوص این رفتار جانسون تحلیل ها و نظرهای متعددی وجود داشت. برخی می گویند که جانسون در مقابل عکاسان فریب خورد و نباید این کار را انجام می داد. اما برخی دیگر می گویند که ماکرون قصد مسخره کردن جانسون را داشته که او نیز جواب ماکرون را داده است. متخصصان زبان بدن بر این عقیده هستند که هر دو طرف توانستند از پس یکدیگر بر بیایند. هرچند که فرانسوی ها تا حدی عصبانی و بریتانیایی ها خوشحال هستند.

اما فارغ از اتفاقاتی که در حاشیه این موضوع رخ داده است دو طرف در اصل با یکدیگر دیدار کردند تا بتوانند مسائل مربوط به خروج را پیش ببرند. جانسون ابتدا در این ملاقات از اشتراکات صنعتی میان دو کشور سخن به میان آورد. او گفت: همانطور که اتوبوس های فرانسوی به لطف باز بودن بی نظیر اقتصاد انگلستان اکنون در خیابان های لندن تردد می کنند در طرف مقابل این یک واقعیت قابل توجه است که قطارهای سریع السیر TGV در فرانسه توسط یک شرکت انگلیسی ساخته می شود. او در ادامه گفت بسیاری از مردم این را نمی دانند. در واقع حتی سفیر انگلیس نیز نمی دانست و من به او گفتم. سایت اکسپرس به نقل از یک متخصص زبان بدن می نویسد، نخست وزیر انگلیس سعی داشت که در دیدارهای خود با آنگلا مرکل و امانوئل ماکرون نقش یک قهرمان را ایفا کند؛ فردی که ورود کرده تا مسائل را حل کند.

برخی عنوان می کنند که جانسون تلاش فراوانی انجام داده که دیدارش با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان کاملا مودبانه و در چارچوب رفتارهای دیپلماتیک باشد. اما به نظر می رسید شخصیت های جانسون و ماکرون این اجازه را نداد که چنین اتفاقی رخ دهد و به نظر می رسد که ماکرون قصد داشته تا به نحوی به بوریس جانسون رفتارهای او را دیکته کند و از همان ابتدا در برخورد جانسون حالت تدافعی به خود گرفته بود. اما برخی بر این باورند که با وجود تمام چالش های دیپلماتیک رفتاری میان جانسون و ماکرون اما مذاکرات خوبی را پشت سر گذاشته اند. بسیاری بر این عقیده هستند درک خوب ماکرون از زبان انگلیسی، بوریس جانسون را تحت تاثیر قرار داده بود و دو طرف توانسته بودند روابط خوبی را با یکدیگر برقرار کنند.

اکسپرس در ادامه گزارش خود عنوان می کند، هرچند دو طرف سعی می کردند با حرکات بدن خود مانند انگشتان دست و مشت های گره کرده در یک نبرد زبان بدنی با یکدیگر قرار گیرند، اما از سوی دیگر به نظر می رسید هردو از این نبرد لذت می برند.

این در حالی بود که دیدار میان مرکل و جانسون کاملا کسل کننده بود و هیچ چیزی برای ارایه نداشت. هرچند به نظر می رسد در این دیدار بوریس جانسون تلاش کرده با حس شوخ طبعی که دارد فضا را برای مذاکرات دو جانبه تلطیف کند اما بسیاری از زبان بدن مرکل این گونه برداشت کرده بودند که او کاملا برای این دیدار بی حوصله است و حتی هیچ تمایلی برای برگزاری چنین دیداری ندارد ولی در نهایت چاره ای نداشته تا این کار را انجام دهد.

اما واقعیت آن است که بوریس جانسون در تلاش است یک دریچه جدید برای مذاکره با اروپایی ها باز کند که مهم ترین بحث هم ایجاد یک مرز فیزیکی در ایرلند است که مرز میان بریتانیا و اتحادیه اروپا را به طور کامل مشخص می کند اما اروپایی ها به هیچ عنوان قصد ندارند بپذیرند که چنین کاری انجام شود. با این حال کشورهای اروپایی نیز چندان تمایل ندارند که در بن بست باقی بمانند. آنگلا مرکل صدراعظم آلمان نیز روز چهارشنبه گفته بود که به دنبال یافتن راهکاری برای انگلستان هستند.

با این حال اکنون بریتانیا تا روز 31 اکتبر زمان دارد که طبق برنامه از اتحادیه خارج شود و به هر نحو ممکن باید جلوی خروج بدون توافق را بگیرد. هرچند جانسون به خروج بدون توافق نیز اعتقاد دارد اما بر مبنای تصمیم پارلمان نمی تواند این کار را انجام دهد و از طرفی تمایلی به تمدید تاریخ خروج ندارد چرا که معتقد است این اتفاق می تواند تا مدت طولانی بریتانیا را به اروپا متصل کند و این خلاف همه پرسی سال 2016 است اما اتحادیه اروپا بارها و بارها گفته است که توافق با ترزا می، نخست وزیر پیشین قابل مذاکره مجدد نیست. با این حال جانسون عنوان کرده که قصد دارد آن توافق را بهبود ببخشد. ماکرون نیز در دیدار خود با جانسون بر تضمین ضروری ثبات در ایرلند تاکید کرده و معتقد است که باید بازار یکپارچه مالی در اروپا پس از خروج نیز حفظ شود. اما ماکرون نیز صحبتی در خصوص بازگشت به مذاکره برگزیت انجام نداد. با این حال او گفت هرگونه توافقی که طرفین بخواهند به آن دست پیدا کنند تفاوت چندانی با توافق موجود نخواهد داشت.

به گزارش بی بی سی، ماکرون و مرکل مصمم هستند در هرگونه مذاکره مجدد را به روی بوریس جانسون ببندند تا گزینه های زیادی برای توافق پیش روی خود نبیند.