آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۲۲۲۶۵
ورزشی
۹

وضعیت فدراسیون کشتی قرمز است

دبیر: گفته بودند 5 میلیارد بدهی داریم نه 50 میلیارد!

رئیس فدراسیون کشتی خواستار کمک دولت و مجلس برای پرداخت بدهی سنگین فدراسیون کشتی شد و تاکید کرد: وضعیت این فدراسیون قرمز است.

شرایط مالی فدراسیون کشتی بحرانی است؛ این موضوع را علیرضا دبیر رئیس فدراسیون در گفت و گو با برنامه رکورد اعلام کرد. او دیروز درباره میزان بدهی فدراسیون کشتی گفت: بدهی فدراسیون بالای 50 میلیارد تومان است که واقعا ما را اذیت می کند البته تا الان بدهی 50 میلیاردی رویت شده است. قبلا به ما گفته بودند که بدهی فدراسیون 4 تا 5 میلیارد است اما الان طلبکاران یکی یکی به فدراسیون می آیند.

وی افزود: پیش از این به درستی به وزارت ورزش گزارش داده نمی شد. الان باید یک تصمیم مدیریتی گرفت. البته باید بگویم که این موضوع از توان وزارت ورزش هم خارج است. این مسائل از قواره من رئیس فدراسیون هم خارج است. وزیر ورزش هم نمی تواند به ما اعتبار بیشتری بدهد.

رئیس فدراسیون کشتی خاطرنشان کرد: مواردی همچون گرانی دلار و اعزام های بی مورد می تواند از دلایل بدهی های فدراسیون کشتی باشد. دخل و خرج فدراسیون کشتی با هم جور در نمی آید و ورود و خروجی با هم یکی نیست. من امروز اعلام می کنم هیچ توقعی از کشتی نداشته باشیم. کشتی نه اوضاع فنی و نه اوضاع مالی اش خوب نیست و این یک واقعیت است. 3 سال زمان می برد تا این شرایط درست شود.

بنا و محمدی احتیاج به حکم ندارند

وی درباره احتمال تغییر کادرفنی تیم های ملی کشتی آزاد و فرنگی خاطرنشان کرد: محمدی و بنا از افتخارات کشتی ما هستند اما در چند سال گذشته به این دو عزیز کم محبتی شده است. 30 سال هزینه شده تا این دو مربی به جایگاه حال حاضرشان برسند.  من به حضور این دو عزیز افتخار می کنم و احتیاج به حکم ندارند و تا جایی که خودشان بخواهند از این دو مربی استفاده خواهیم کرد. تمام زورمان را برای مسابقات جهانی قزاقستان می زنیم اما محمد بنا و غلامرضا محمدی حدود 6 ماه است که سرمربی شده اند.

10-15 سال پیش فدراسیون کشتی با 10-15 نفر اداره می شد ولی الان 77 نفر در فدراسیون کار می کنند که با مربیان به 113 نفر می رسند. آیا فدراسیون به 113 نفر احتیاج دارد. این خودش جای بحث دارد. البته همه هم زن و بچه دارند و نمی شود با کسی تسویه کرد و گفت برو دنبال زندگیت. در مجموع نیز سالی 8 میلیارد تومان هزینه حقوق این افراد است و شرایط اصلا خوب نیست.

12 شهریور مجمع فوق العاده می گذاریم

وی در پاسخ به این سوال که آیا سازمان بازرسی کل کشور و فراکسیون ورزش مجلس بر اوضاع  فدراسیون کشتی نظارتی داشته اند یا خیر، گفت: من به وزیر ورزش هم اعلام کرده ام، ما الان می توانیم از حسابرس هم شکایت کنیم. من مدارک جدید را به حسابرس داده ام و 12 شهریورماه مجمع فوق العاده گذاشته ایم و به مجمع هم خواهیم گفت که وضعیت فدراسیون کشتی قرمز است.

دبیر ادامه داد: باید یک تصمیم مدیریتی گرفته شود و  مجلس و دولت ورود پیدا کنند تا کارها درست شود. ما اگر پول نداشته باشیم نمی توانیم امیدها و نونهالان را به مسابقات اعزام کنیم. فدراسیون کشتی مثل فدراسیون بسکتبال  نیست که به طور مثال فقط 5 تیم داشته باشد.

وی افزود: من به صالحی امیری هم گفته ام که به وزنه برداری با 2 سهمیه یک میلیارد و 800 میلیون تومان می دهید و به کشتی با 12 سهمیه 2 میلیارد می دهید. کمیته ملی المپیک در سال 92- 93 که خودم هم نایب رئیس کمیته بودم، با دلار 3 هزار تومانی، 5 میلیارد به فدراسیون کشتی کمک می کرد، اما امروز با دلار 11 هزار تومانی 2 میلیارد می گیریم. امیدوارم ظرف 2-3 روز آینده به کشتی کمک شود، چون 2 ماه است که کادرفنی و پرسنل حقوق نگرفته اند.

دبیر ادامه داد: ببینید هزینه های ما فقط هزینه بلیت نیست. وقتی 45 نفر را می خواهیم به مسابقات بین المللی بفرستیم هزینه سنگینی تحمیل می کند. ما باید در مسابقات جهانی قزاقستان 100 هزار یورو از بدهی های خود را با اتحادیه جهانی کشتی تسویه کنیم و اگر این کار صورت نگیرد به مشکل برمی خوریم.

دبیر در پایان گفت: مسابقات نونهالان را پیش رو داریم، من به رئیس هیئت ها، مربیان و کشتی گیران اعلام می کنم اگر متوجه شویم که مربی باعث وزن کم کردن کشتی گیران جوان و نوجوان ما شده است، هم کارت مربیگری او را باطل می کنیم و هم نمی گذاریم دیگر مربیگری کند چرا که با این کارشان آینده کشتی گیران ما را نابود می کنند. خیلی از کشتی گیران ما به رده جوانان نرسیده، می سوزند.