آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۷
بازرگانی
۵

خبر

افتتاح 25 پروژه در 9 فرودگاه

ایرنا : مدیرعامل شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران از افتتاح 25 پروژه عمرانی در 9 فرودگاه کشور در هفته دولت خبر داد. سیاوش امیرمکری روز گذشته در نشست خبری خود به مناسبت هفته دولت در فرودگاه تبریز گفت: در هفته دولت در 9 فرودگاه کشور افتتاحیه عمرانی خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: ارزش پروژه های عمرانی در 9 فرودگاه 160 میلیارد تومان است که شامل افتتاح 25 پروژه می شود. وی توضیح داد: البته 62 پروژه در حوزه عملیات توسعه و بهسازی است که در این آمار آورده نشده است. همچنین 57 پروژه دیگر به ارزش880 میلیارد تومان در 36 فرودگاه دیگر مصوبه شروع عملیات را دریافت کرده است که به زودی وارد فاز اجرایی می شود. به گفته امیرمکری فرودگاه های اردبیل، اصفهان، تبریز، مشهد، مهرآباد، ارومیه، شاهرود، بوشهر و زنجان از جمله فرودگاه هایی هستند که طرح های عمرانی به مناسبت هفته دولت در آنها افتتاح خواهد شد. وی درباره آخرین وضعیت پروازهای عبوری از آسمان ایران گفت: میزان پروازهای عبوری (پروازهای بدون نشست و برخاست) از آسمان ایران بسته به امنیت کشورهای همسایه ایران کاهش و افزایش دارد.

واکاوی سوءاستفاده از کارت بازرگانی

دنیای اقتصاد : ظهور 6 هزار و 447 کارت بازرگانی جدیدالورود که سابقه صادرات نداشتند، نتیجه بعضی تصمیمات ارزی است. دارندگان حقیقی و حقوقی این کارت ها، درمجموع 4/ 5 میلیارد دلار صادرات انجام دادند. فقط از 445 مورد از همین کارت های بازرگانی، نزدیک به 7/ 4 میلیارد دلار صادرات انجام گرفته بود که آمار نگران کننده ای به شمار می آید و اگر سیاست های ارزی تعدیل نمی شد، این آمار به 15 میلیارد دلار هم می رسید و چه بسا تعداد کارت های صادراتی جدیدالورود نیز افزایش می یافت.

این نکته را محمدرضا مودودی، سرپرست سازمان توسعه تجارت درباره کارت های بازرگانی اجاره ای در نشست اخیر کمیسیون تجارت اتاق مشهد گفته است؛ پدیده ای که بارها فعالان اقتصادی بروز آن را نتیجه سیاست های شتاب زده ارزی دولت می دانند. در این میان، مهدی طبیب زاده، رئیس اتاق کرمان درباره تخلف در حوزه کارت بازرگانی به پایگاه خبری اتاق ایران می گوید: من مفهومی به نام کارت یک بار مصرف یا کارت بازرگانی صوری را درک نمی کنم؛ برای همین، منظور منتقدان را از این ادبیات متوجه نمی شوم.

او می گوید: کارت بازرگانی، کارت شناسایی یا کارت هویت تجار، صادرکننده و واردکننده است که به روال خاصی صادر می شود ولی نحوه استفاده آن ربطی به مرجع صادرکننده ندارد. ما به عنوان یکی از مراجعی که در اتاق کرمان کارت صادر می کنیم، به هیچ وجه اگر کسی شرایط لازم را برای دریافت کارت نداشته باشد، برای او کارت صادر نمی کنیم. البته ممکن است زمانی ضوابط و دستورالعمل ها سهل تر باشد و زمانی سختگیرانه عمل کنند. طبیب زاده می گوید: واردکننده و صادرکننده ای که از کارت بازرگانی استفاده می کند، تمام اطلاعات او در سامانه های متعدد گمرکی، سازمان ثبت سفارش و سازمان امور مالیاتی ثبت می شود، به هیچ وجه ممکن نیست اطلاعات فرد در این سامانه ها ثبت نشود، مگر اینکه این اطلاعات در گمرک ثبت نشده باشد و این یک تخلف محرز است و ارتباطی به اتاق های بازرگانی ندارد. او تصریح می کند: اما چرا در یک سال اخیر مدام از تخلف کارت های بازرگانی می گویند؟ برای اینکه زمینه تخلف باز شده است؛ البته این به معنای از بین رفتن تعهدات نیست. وقتی شرایط بازگشت ارز و تعهدات ارزی دشوار می شود، اینکه فرد کالای خود را بفروشد و با نرخ نیمایی به دولت تحویل دهد، در غیاب صادرکننده رسمی و قانونی که نمی تواند تعهد دهد، بالطبع برخی افراد از این وضعیت سوءاستفاده می کنند. او تاکید می کند: در مراحل صدور کارت به هیچ عنوان مشکل ایجاد نمی شود ولی ممکن است درنتیجه تلاطم در فضای اقتصادی و تخلف هایی که در ثبات ثبت سفارش و گمرک انجام می شود فرد از کارت خود یا کارت دیگری سوءاستفاده کند. به گفته طبیب زاده وقتی صادرکننده رسمی وارد کار نشود، امکان سوءاستفاده وجود دارد و این سوءاستفاده از همه مجوزها وجود دارد.

او ادامه می دهد: انتقاد به کارت بازرگانی که از طرف برخی مطرح می شود، فرار به جلو است؛ گمرک، سازمان ثبت سفارش و سازمان امور مالیاتی باید موارد را کنترل کنند و اگر تخلفی صورت گرفته باید این ارگان ها پاسخگو باشند. البته هرجایی امکان سوءاستفاده است ولی نهادهای دیگری ناظر بر این مساله هستند.

راهبردهای افزایش صادرات به عراق

دنیای اقتصاد : پیش شرط های حفظ و افزایش صادرات ایران به عراق در نشست مشترک فعالان اقتصادی استان های کرمانشاه ایران و بابل عراق بررسی شد. عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه حجم ترانزیت ایران به عراق می تواند تا پنج برابر میزان فعلی افزایش یابد، گفت: صادرات مواد اولیه به عراق، استفاده از مرزهای مشترک، پیگیری ایجاد مراکز تجاری در نوار مرزی، توسعه گردشگری و واردات از عراق از جمله اقدام های مهم برای حفظ و افزایش صادرات 9 میلیارد دلاری ایران به همسایه غربی است. به گزارش «ایرنا» کیوان کاشفی افزود: سال گذشته افزایش چشمگیری در میزان صادرات ایران به کشور عراق داشتیم و برای اولین بار حجم صادرات ما به 9 میلیارد دلار رسید که حدود سه میلیارد دلار آن از طریق استان کرمانشاه صورت گرفته است.

وی افزود: حفظ و افزایش صادرات ایران به عراق نیازمند رویکردها و تعاملات جدیدی است که امیدواریم با نشست ها و سفرهای مشترک فعالان اقتصادی دو طرف عملیاتی شود. کاشفی در ادامه به چند راهبرد برای افزایش میزان صادرات ایران به عراق اشاره و اظهار کرد: در این زمینه صادرات مواد اولیه به عراق و تلاش برای افزایش سرمایه گذاری های مشترک و نیز استفاده از مرزهای مشترک با همسایه غربی مهم است. عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی ایران همچنین به سفر رئیس جمهوری ایران به عراق اشاره و عنوان کرد: ایجاد سه مرکز تجاری مشترک در سه نقطه مرزی ایران و عراق یکی از توافقات روسای جمهوری دو طرف بوده که قرار است یکی از این نقاط تجاری در مرز کرمانشاه ایجاد شود. وی واردات کالا از عراق را برای ایران بسیار مهم دانست و گفت: ما شرکت های اقتصادی زیادی در عراق داریم و ارز لازم هم برای واردات کالا از این کشور موجود است که امیدوارم موانع و مشکلات پیش روی واردات مرتفع شود. کاشفی با بیان اینکه ترانزیت فعلی بین ایران و عراق می تواند تا پنج برابر افزایش پیدا کند، گفت: اقتصاد گردشگری بین ایران و عراق نیز با توافق های 2 طرفه و حذف ویزا رشد چشمگیری داشته است و ما در استان کرمانشاه میزبان عراقی های زیادی هستیم که با هدف زیارت، گردشگری و سلامت وارد استان می شوند. به اعتقاد کاشفی، با توجه به درهم تنیدگی روابط ایران و عراق به زودی شاهد حذف ویزا برای مسافران دو طرف خواهیم بود. وی همچنین با بیان اینکه ایران و عراق کشورهای ثروتمندی هستند، درباره استان بابل نیز گفت: این استان دارای قابلیت های اقتصادی زیادی است که امیدوارم سفرهای هیات های اقتصادی به افزایش سطح مبادلات بین دو استان منجر شود.