آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۷۱۳۹
اقتصادی
۴

معاون اول رئیس جمهوری در مازندران: اجرای صد ها پروژه ملی و منطقه ای در شرایط تحریم بی سابقه است

معاون اول رئیس جمهوری در دومین روز سفر خود به مازندران چندین طرح را افتتاح و بازدید کرد و نقش استان های ساحلی شمالی را در همکاری های اقتصادی با کشورهای حاشیه خزر سازنده دانست. اسحاق جهانگیری در آیین افتتاح ورزشگاه پنج هزار نفری شهدای نوشهر با تاکید بر تداوم راهبرد مقاومت در برابر راهبرد فشار حداکثری دولت امریکا برای از بین بردن امید و اعتماد مردم نسبت به آینده کشور اظهار کرد: امروز امریکایی ها اقدامات خود علیه ملت ایران را مستند به ادعاها و اخبار کسانی می کنند که دست شان به خون 17 هزار نفر از مسئولان و شهروندان بیگناه ایرانی آلوده است. متاسفانه اعضای گروهک روسیاه منافقین امروز به منبعی برای سردمداران کاخ سفید بدل شده اند و امریکایی ها چشم خود را بر جنایات آنان بسته اند.به گزارش پایگاه معاون اول ریاست جمهوری، جهانگیری ادامه داد: امروز شاهد هستیم که امریکا همه امکانات ماهواره ای، هوایی و دریایی خود را به کار گرفته تا یک نفتکش ایرانی را تعقیب کند و ببیند که نفتش را کجا می خواهد به فروش برساند. البته این اقدامات از سویی مایه خوشحالی است تا ملت ایران ببینند که امریکایی ها برای مقابله با آنها به چه رذالتی افتاده اند.معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: امریکایی ها فکر می کردند اگر ادعا کنند این نفتکش متعلق به سپاه پاسداران است شاید مردم ایران با آنها همراهی کنند اما اشتباه می کنند و دروغ می گویند. نفت متعلق به ملت ایران است و توسط وزارت نفت یا بخش خصوصی به هر طریقی که به فروش برسد عواید آن به ملت ایران بازمی گردد و برای توسعه و آبادانی کشور هزینه می شود.

جهانگیری خاطرنشان کرد: دولت با اجرای راهبرد مدنظر مقام معظم رهبری یعنی راهبرد مقاومت به دنبال بی اثر کردن راهبرد فشار همه جانبه امریکایی هاست و اجرای راهبرد مقاومت را کاملا فعالانه دنبال می کند و خوشحالم اعلام کنم که در نتیجه اجرای این راهبرد در یک سال گذشته با وجود فشارهای همه جانبه امریکایی ها اما اهداف اصلی دشمنان ملت ایران محقق نشده و امروز به هر بخشی که نگاه می کنیم می بینیم که درست برعکس خواسته امریکایی ها فعالیت ها و سازندگی ها در حال اجراست.

اجرا و افتتاح بی سابقه پروژه ها

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه اجرا و افتتاح این همه طرح در سایه چنین تحریم های سخت و سنگینی سابقه ندارد، تصریح کرد: به عنوان نمونه فقط به وضعیت اجرای پروژه آزادراه تهران - شمال نگاه کنید که عملیات اجرایی آن از دوران مرحوم هاشمی رفسنجانی شروع شده بود و به جرات می توانم بگویم اتفاقی که در این دولت برای پیشبرد آن افتاد در دولت های قبل سابقه نداشت.

جهانگیری ادامه داد: به همین ترتیب به هر جای ایران که نگاه کنید می بینیم که کارگاه ها و کارخانه های بزرگ در حال ساخت هستند. سال 92 وقتی کار را شروع کردیم از میدان پارس جنوبی 276 میلیون مترمکعب برداشت داشتیم در حالی که قطر 600 میلیون متر مکعب برداشت می کرد. فرمانده ستاد اقتصاد مقاومتی گفت: این در حالی بود که در پایان کار دولت اصلاحات برداشت ایران و قطر از این مخزن برابر شد اما در سال های پس از آن تا سال 92 چنین فاصله ای بین برداشت این دو کشور از این مخزن مشترک ایجاد شده بود. در دولت های یازدهم و دوازدهم با وجود تحریم ها با بهره برداری از حدود یازده فاز میدان پارس جنوبی امروز به جایی رسیدیم که باز هم برداشت دو کشور به سطح برابر رسیده است.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: در حالی که ایران یکی از بزرگترین وارد کنندگان بنزین بود امروز بدون هیچ تغییری در قیمت و نحوه فروش بنزین به صادرکننده این محصول تبدیل شده ایم. در سال 92 مجموع تولید بنزین کشور 52 میلیون لیتر بود که امروز این میزان به طور متوسط به حدود 105 میلیون لیتر در روز رسیده است. جهانگیری اضافه کرد: امریکایی ها فکر می کردند اگر فروش نفت ایران را تحریم کنند ایران به زانو درخواهد آمد اما چنانکه مقام معظم رهبری تاکید کردند برای نجات از اقتصاد نفتی به تبدیل نفت به فرآورده های نفتی رو آوردیم و امروز از این طریق از سد تحریم های نفتی نیز با موفقیت عبور خواهیم کرد. معاون اول رئیس جمهوری گفت: ایران کشوری قدرتمند و سرمایه دار در منطقه است و امریکایی ها قطعا نخواهند توانست با سنگ اندازی در مسیر حرکت و توسعه کشور ما خللی ایجاد کنند.

تولیدکنندگان سربازان خط مقدم

جهانگیری در آیین افتتاح مرکز بین المللی تجارت و پایانه صادرات برنج ایران در آمل نیز با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری تاکید کرد: تولیدکنندگان سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی هستند.  وی با بیان اینکه تولید متوسط سالانه 2 میلیون تن برنج در سه استان شمالی کشور رقم بسیار مهمی در اقتصاد و تجارت محسوب می شود، تصریح کرد: باید برای استفاده بهینه از این حجم فعالیت و تولید اقتصادی و بویژه برای انتفاع بیشتر کشاورزان از چرخه تولید تا مصرف این محصول استراتژیک برنامه ریزی جامعی انجام شود.