آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۷
بورس
۹
جنب پل حافظ

ضعیف ترین ماه شاخص سهام در سال 98

همایون دارابی

 دنیای اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران معاملات روز چهارشنبه را در حالی با رشد 2/ 1 درصدی به پایان برد که به این ترتیب کارنامه بازار سهام در مرداد با رشد 2/ 5 درصدی همراه شد. به این ترتیب بازدهی بورس تهران از ابتدای سال جاری تاکنون به حدود 49 درصد رسید.

 بررسی داده های مرداد از جمله رشد حدود 20 درصدی شاخص کل هموزن نشان از نحوه تحرک بازار در این ماه دارد. از یکسو با اجرای مقررات محدودسازی اعتبارات و کاهش نقدینگی فعال بازار به دلیل فروش های برخی از حقوقی ها ارزش معاملات کاهش یافت و از سوی دیگر بازار در تلاش برای دوری از سه ریسک کاهش قیمت دلار، کاهش قیمت نفت و کالاهای جهانی قرار گرفت و به این ترتیب از عرضه های سنگین سهامداران حقوقی، به سمت شرکت های کوچک گرایش یافته و در این بخش متمرکز شده است. امری که به اقبال معامله گران به شرکت های ریالی مشهور شده است. در این شرایط اما نگاه ها بعد از رشدهای شدید قیمت شرکت های ریالی به سمت گزارش های عملکرد شرکت ها برای مرداد است. جایی که مشخص خواهد شد آیا این شرکت ها متناسب با رشد قیمت چشمگیر خود به لحاظ عملیاتی نیز پیشرفتی داشته اند یا خیر.

در همین حال وضعیت برخی از نمادها در بازار پایه نیز نگران کننده است. تصمیم اشتباه دو سال گذشته در برقراری دامنه نوسان برای شرکت های بازار پایه موجب شد تا این نمادها با جذب جریان های نقدینگی با ریسک پذیری بازار به محلی برای رشدهای چشمگیر قیمتی تبدیل شده و هم اکنون در صدر بازدهی بازار قرار گیرند. همین مساله نیز باعث ایجاد نگرانی هایی از عدم تناسب این رشد قیمتی و وضعیت بنیادی شرکت ها شده است. دامنه نوسان 10 درصدی و نبود حجم مبنا در حال حاضر به بازار پایه نسبت به بقیه بازارها شرایط بهتر و روان تری را بخشیده که نتیجه آن رشد ساده تر قیمت این نمادها نسبت به نمادهای بزرگ بازار است. در این شرایط نگاه ها به تحولات شهریور نیز است که انتظار می رود در برگیرنده برخی از تغییراتی درمقررات بازار باشد.

در بازار سهام همچنین وضعیت بازار جهانی دارای اهمیت برای معامله گران است. نوسان های شدید در بازار جهانی تحت تاثیر جنگ تجاری میان آمریکا و چین موجب شده تا وضعیت ناپایداری در اقتصاد جهانی حاکم باشد. در هفته گذشته بهای نفت توانست مجددا به بالای مرز 60 دلار برگردد. بهای مس به سطح 5 هزار و 692 و روی و سرب به ترتیب 2 هزار و 243 دلار و 2 هزار و 64 دلار رقم خورده است.در این شرایط روز چهارشنبه بازار همچنان با رشد شاخص کل به میزان 2/ 1 درصد و افزایش شاخص کل هموزن به میزان 36/ 2 درصد روبه رو شد. در همین راستا افزایش بهای نفت در شامگاه سه شنبه باعث شد تا روز چهارشنبه بازار با افزایش بهای نمادهای پالایشگاهی و پتروشیمی و به تبع آن رشد شاخص کل مواجه شود.

در بازار روز چهارشنبه افزایش قیمت نمادها در روزهای پیش، سهم بیشتری را به توقف نمادها برای رشد 20 درصد یا انتشار گزارش شفاف سازی ناشی از کنفرانس خبری 50 درصد داد. در این راستا داروسازی ابوریحان در مردادماه رشد قیمت بیش از 31 درصدی هر سهم را تجربه کرد که در گزارش شفاف سازی، مدیرعامل شرکت اعلام کرد: «فروش شرکت در دوره 5ماه نخست سال جاری بالغ بر 160 میلیارد تومان بوده و برآورد می شود تا پایان سال جاری به 350 میلیارد تومان برسد. علت افزایش فروش مزبور عمدتا ناشی از تغییر در ترکیب سبد محصولات و افزایش نرخ برخی از اقلام دارویی بوده (که مجوز آن اخیرا صادر شده) است.» همچنین در حالی سرمایه گذاری اعتلا البرز نیز در مدت اخیر با نوسان مثبت شدیدی همراه بوده که توانسته بازدهی 42 درصدی را در مرداد به نمایش گذارد. این امر سبب توقف نماد مزبور شد. به این ترتیب حسین جواهری، مدیرعامل «اعتلا» در شفاف سازی منتشر شده بر سایت اطلاع رسانی کدال عنوان کرد: «قیمت سهام شرکت در حال حاضر بیشتر از خالص ارزش دارایی ها بوده؛ بنابراین رشد قیمت سهام این شرکت ناشی از عرضه و تقاضا بوده است.»

در همین راستا شرکت سرمایه گذاری توسعه ساختمان درخصوص روند پیشرفت پروژه توضیحاتی داد. شرکت عنوان کرده: «درخصوص پیشرفت پروژه مجتمع سعدی شیراز، برنامه ریزی به عمل آمده برای اتمام عملیات ساختمانی و بهره برداری اولیه حداکثر تا پایان مهرماه98، اعضای هیات مدیره با فروش مانده دارایی ها متعلق به شرکت (اعم از کل حقوق مالکانه و هر گونه سرقفلی) از طریق برگزاری مزایده موافقت شد. همچنین به منظور تعیین ارزش قطعی کل مانده دارایی های شرکت در مجتمع سعدی شیراز، هیات مدیره با تعیین هیات کارشناسان رسمی دادگستری موافقت کرد.»

 در گروه شرکت های تامین اجتماعی سه هلدینگ مهم نفت و گاز تامین اجتماعی با 400ریال ،دارویی تامین با 2 هزار ریال و سرمایه گذاری صدر تامین با 450 ریال تقسیم سود نقدی همراه شدند. در مجمع تاپیکو همچنین به گزارش پتروتحلیل گفته شد: سهام شرکت شیمی بافت (زیرمجموعه وپترو)، پس از اتمام فرآیند ادغام تا پایان شهریور ماه در بازار فرابورس عرضه می شود. پتروشیمی مروارید و لاستیک یزد (شرکت های وابسته تاپیکو) در بازار فرابورس پذیرش شده اند و امسال عرضه می شوند. سه شرکت محصولات کاغذی لطیف، چوب خزر کاسپین و حریر خوزستان از شرکت های فرعی تاپیکو حاضر در صنعت سلولزی، نیز در حال طی کردن فرآیند پذیرش در بازار فرابورس هستند.

در گروه ساختمانی بین المللی توسعه ساختمان در خبری از مزایده عمومی فروش مالکیت کل مجتمع و سرقفلی واحدهای تجاری مجتمع تجاری - تفریحی سعدی شیراز به مبلغ 250 میلیارد تومان خبر داد.در گروه سیمانی، سیمان هگمتان در شفاف سازی خاطرنشان کرد: «قرارداد فروش ساختمان نیمه ساخته واقع در خیابان مهدیه همدان فسخ شده است.»

در گروه غذایی شهداب در شفاف سازی تاکید کرد: «پیرو افشای اطلاعات با اهمیت منتشر شده درتاریخ دوم مرداد سال 98، نرخ گوجه فرنگی به کیلویی 9000 ریال کاهش یافته است که این کاهش باعث افزایش 183 درصدی بر خالص درآمد در سال 1398 خواهد شد.» در گروه برقی مدیرعامل گروه مپنا خبر از بازگشت مبالغ سرمایه گذاری در سیکل ترکیبی کردن نیروگاه ها داد. مپنا در مجمع خود 120ریال تقسیم کرد. همچنین در گروه ارتباطی داده گستر عصر نوین (های وب) از پیشنهاد هیات مدیره به مجمع عمومی فوق العاده درخصوص افزایش سرمایه خبر داد بر این اساس سرمایه شرکت از مبلغ 400 میلیارد تومان به مبلغ 520 میلیارد تومان (معادل30 درصد) از محل سود انباشته برای اصلاح ساختار مالی افزایش می یابد.