آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۴۶
هنر و ادبیات
۹
خبرنامه

پیشنهاد اکران فیلم های نوستالژیک سینمای ایران مطرح شد

حمایت وزیر ارشاد از «عصر جدید»

گروه هنر و ادبیات: حمایت سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تولید برنامه «عصر تجربه»، پیشنهاد اکران آثار نوستالژیک سینمای ایران، برپایی جلسه نمایشنامه خوانی یکی از متون قدیمی علی نصیریان به نفع زلزله زدگان استان لرستان، آغاز پیش تولید یک فیلم ترسناک جدید با اقتباس از یکی از داستان های استیون کینگ از جمله خبرهای خواندنی خبرگزاری ها هستند.

حمایت وزیر ارشاد از «عصر جدید»

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با انتشار یک رشته توییت از تولید برنامه «عصر جدید» در سیمای جمهوری اسلامی ایران حمایت کرد. صالحی نوشت:

«برنامه #عصر_جدید فرصت دورهمی ملی و خانوادگی است. مرجعیت رسانه ای و انسجام اجتماعی به اینگونه برنامه ها نیازمند است.» صالحی درحالی اقدام به انتشار این توییت کرده که رسانه های متعدد با انتشار گزارش و گفت وگو با کارشناسان رسانه نسبت به تولید برنامه هایی از این دست و کپی برداری از برنامه های سرگرمی ساز تلویزیون های غربی انتقاد می کنند.

پیشنهاد اکران فیلم های نوستالژیک ایرانی

داریوش باباییان در گفت وگو با مهر این پیشنهاد را مطرح کرده است: اگر تعدادی از فیلم های قدیمی سینمای ایران هر روز در چند سکانس محدود به عنوان «سینما نوستالژی» اکران شوند، مخاطب های خاصی را به سینماها می کشانند.

چند روز قبل فیلم سینمایی «تاراج» به کارگردانی ایرج قادری در سینما عصر جدید به نمایش درآمد که در این باره داریوش باباییان، پخش کننده و مالک این فیلم به ایسنا گفت: این برنامه توسط جامعه صنفی تهیه کنندگان و با همکاری دوستان دیگری تدارک دیده شده و قرار است هر ماه یکی از فیلم های قدیمی در یک سانس در سینما عصر جدید به نمایش درآید. شروع این برنامه با فیلم «تاراج» بود.

او با اشاره به ارزشمند بودن این فیلم افزود: استقبال از نمایش فیلم «تاراج» خیلی خوب بود و بازخوردهای خوبی را هم گرفتیم و طبق برنامه ریزی انجام شده هم گویا قرار است، فیلم بعدی «دزد عروسک ها» باشد که به نمایش درخواهد آمد.این پخش کننده و تهیه کننده قدیمی سینما با اشاره به برخی فیلم های قدیمی که در اختیار دارد، گفت: بعد از نمایش این تک سانس به نظرم آمد اگر برنامه ای تحت عنوان «سینما نوستالژی» تدارک دیده شود تا در یکی، دو سینما و در چند سانس محدود هر روز چند فیلم قدیمی به نمایش درآید، مخاطب های خاصی را برای سینماها جذب می کند چون بسیاری از علاقه مندان و عاشقان سینما و کسانی که در پشت صحنه سینما سال ها فعالیت کرده اند به تماشای این فیلم های قدیمی علاقه مند هستند در حالی که مخاطب عام بیشتر فیلم های روز را می پسندد.

نمایشنامه خوانی متن قدیمی علی نصیریان

«بلبل سرگشته» علی نصیریان در رپرتوار نمایشنامه خوانی گروه تئاتر گیتی در حمایت از مردم سیل زده شهر معمولان استان لرستان خوانده می شود. به گزارش مهر به نقل از روابط عمومی پروژه «بلبل سرگشته» نوشته علی نصیریان، دومین نمایشنامه ای است که در رپرتوار گروه تئاتر گیتی به کارگردانی روح الله جعفری در حمایت از مردم سیل زده شهر معمولان استان لرستان خوانده می شود.

محمدرضا آزادفرد، نسرین درخشان زاده، ناهید مسلمی، مسعود میرطاهری، نسیم شجاعی، یعقوب صباحی، عزت الله رمضانی فر، هومن بنایی و مریم امیری(به ترتیب ورود) نقش خوان های «بلبل سرگشته» هستند.

«بلبل سرگشته» امشب(جمعه 1 شهریور) ساعت 19:45 در تماشاخانه سنگلج نمایشنامه خوانی می شود و علاقه مندان برای تهیه بلیت و پرداخت وجه به صورت همت عالی می توانند به سایت تیوال مراجعه کنند.

قلب سارایوو برای کارگردان بوسنیایی

بیست و پنجمین جشنواره فیلم سارایوو درحالی شب گذشته برندگان خود را معرفی کرد که فیلم «مرا به جایی قشنگ ببر» قلب سارایوو را به عنوان بهترین فیلم این جشنواره کسب کرد.به گزارش ایسنا به نقل از اسکرین دیلی، درام بوسنیایی- هلندی «مرا به جایی قشنگ ببر» به کارگردانی «انا سندیجارویچ» داستان دختری هلندی- بوسنیایی را روایت می کند که به بوسنی بازمی گردد تا برای اولین بار پدر بیمارش را ملاقات کند. 16 هزار یورو جایزه نقدی به «انا سندیجارویچ» کارگردان این فیلم اهدا شد.«امین آپلر» نیز جایزه 10 هزار یورویی بهترین کارگردانی این جشنواره را برای فیلم درام «داستان سه خواهر» از آن خود کرد. جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد نیز به «لوان گالباکیانی» برای بازی در فیلم «و سپس ما رقصیدیم» رسید. «ایرینی جامبوناس» هم جایزه بهترین بازیگر زن را برای ایفای نقش در فیلم «دایره ها» کسب کرد. جایزه بهترین فیلم کوتاه نیز به «استفان دوردویچ» برای «آخرین تصویر از پدر» رسید. در این دوره از جشنواره فیلم سارایوو جوایز افتخاری به «الخاندرو گونزالس ایناریتو»، «ایزابل هوپر» و «تیم راث» اهدا شد.

اقتباسی دیگر از استیون کینگ در راه است

فیلم ترسناک دیگری با اقتباس از یکی از داستان های استیون کینگ در دست ساخت قرار گرفت. به گزارش مهر به نقل از ورایتی، کتاب «دختری که عاشق تام گوردون بود» داستانی از استیون کینگ است که قرار است، فیلمی با اقتباس از آن ساخته شود.این فیلم توسط 3 کمپانی ورتیگو، اوریجین استوری و سانیبل فیلمز ساخته می شود. داستان «دختری که عاشق تام گوردون بود» سال 1999 منتشر شد و داستان یک دختر 9 ساله را روایت می کند که گم شده است. او 9 روز در جنگل بوده و دارد سعی می کند، راهش را به سمت خانه پیدا کند و در عین حال پدرش و دیگر مردم دنبال او هستند.