آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۷
بورس
۱۰

قله تاریخی آیفکس در نیمه تابستان فتح شد

مرداد 9 درصدی فرابورس

دنیای اقتصاد : پرونده فرابورس ایران در دومین ماه تابستان در شرایطی بسته شد که نماگر این بازار در آخرین روز کاری مردادماه در سطح 3579 واحدی قرار گرفت و با ثبت رشد 3/ 9درصدی معاملات این ماه از سال را به پایان رساند. در این ماه علاوه بر شاخص کل فرابورس ایران، دیگر متغیرها شامل ارزش بازار، حجم و ارزش معاملات نیز روند رو به صعودی را تجربه کردند.

 این بازار در دومین ماه از تابستان میزبان دو عرضه اولیه بود. پخش هجرت به عنوان چهارمین عرضه اولیه فرابورس ایران در سال 98 به جمع سهام این بازار پیوست و نماد معاملاتی شرکت فرابورس ایران نیز از بازار پایه به بازار اول منتقل شد. در بازار بدهی اما اسناد خزانه اسلامی روند کم نوسانی را تجربه کردند و بدون نوسان محسوسی مردادماه را پشت سر گذاشتند.  رشد 9 درصدی آیفکس طی معاملات این ماه در حالی رقم خورد که تداوم ریسک بازار جهانی سبب شده تا نمادهای کالامحور بازار، معاملات محتاطانه ای را از سوی بورس بازان تجربه کنند. با این حال از آنجا که در دیگر بازارهای موازی نیز شرایط برای کسب سود مناسب نیست، سرمایه ها به دنبال اخباری همچون افزایش سرمایه شرکت ها و بهانه های این چنینی، گروه های کوچک بازار را هدف قرار دادند.

  نگاهی به جزئیات بازار

در 20 روز معاملاتی پنجمین ماه از سال جاری فرابورس ایران به طور میانگین روزانه تعداد یک میلیارد و 518 میلیون ورقه به ارزش 911 میلیارد و 400 میلیون تومان مورد معامله قرار گرفت. بررسی نوسان شاخص فرابورس در این ماه حکایت از رشد بیش از 304 واحدی این نماگر دارد. به این ترتیب بازدهی آیفکس از ابتدای سال تاکنون به حدود 59 درصد رسید. میانگین روزانه ارزش معاملات نیز نسبت به تیر با افزایش بیش از 10 درصدی همراه شد.  آیفکس در این ماه موفق به ثبت رکوردهای متوالی شد و در نهایت طی معاملات آخرین روز کاری این ماه، با رشد 3/ 1 درصدی، در قله 3579 واحدی ایستاد.

بیشترین میزان رشد شاخص در این فصل صعود 50 واحدی شاخص در بیست وسومین روز مرداد بود. 27 مرداد اما این بازار شاهد افت چشمگیری به میزان 16 واحد بود. در کنار رشد شاخص فرابورس در دومین ماه از تابستان، ارزش بازار نیز با رشد حدود 8 درصدی (معادل 28 هزار و 802 میلیارد تومان) همراه شد و به 370 هزار میلیارد تومان رسید.  در مجموع مرداد 98 نیز تعداد 30 میلیارد و 355 میلیون ورقه بهادار در 5 میلیون و 313 هزار نوبت معاملاتی در تمامی بازارهای فرابورس مورد معامله قرار گرفت که ارزش این حجم از دادوستدها به 18 هزار و 227 میلیارد تومان رسید. به این ترتیب با ثبت این میزان معامله در مرداد، شاهد رشد 99 درصدی ارزش معاملات نسبت به مدت مشابه سال گذشته بودیم. حجم معاملات نیز در این بازه زمانی با افزایش 121 درصدی همراه شد. بازارهای اول، دوم و پایه (بازارهای خرد) نیز به ترتیب معامله 4/ 2، یک و 6/ 1 میلیارد سهم به ارزش 1138، 5674 و 6432 میلیارد تومان را تجربه کردند.

همچنین در بازار ابزارهای نوین مالی تعداد 614 میلیون ورقه بهادار به ارزش حدود 5 هزار میلیارد تومان دادوستد شد که مرتبط با معاملات اوراق بدهی، صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله و اوراق تسهیلات مسکن بود. دادوستد بیش از 51 میلیون ورقه اوراق بدهی به ارزش 4 هزار میلیارد تومان، 562 میلیون ورقه در ETها (صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله) به ارزش 897 میلیارد تومان و 4/ 1 میلیون ورقه تسهیلات مسکن به ارزش 62 میلیارد تومان نتیجه معاملات انجام شده در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس در مرداد 98 بود.

  صنایع پیشرو معاملات

محصولات شیمیایی، انبوه سازی، املاک و مستغلات و فلزات اساسی به ترتیب سه صنعتی بودند که بیشترین سهم از ارزش معاملات بازار سهام فرابورس را در مردادماه به خود اختصاص دادند. از این رو نمادهای زیرمجموعه گروه محصولات شیمیایی با ارزش معاملاتی بالغ بر یک هزار و 445 میلیارد تومان سهم 11 درصدی، گروه انبوه سازی، املاک و مستغلات با ارزش دادوستدی یک هزار و 283 میلیارد تومان سهم 10 درصدی و گروه فلزات اساسی با معاملاتی به ارزش 768 میلیارد تومان سهم 6 درصدی را از مجموع ارزش معاملات سهام در اختیار گرفتند.

  میهمانان مردادی فرابورس

نوزدهمین روز از مرداد، بازار سهام شاهد عرضه اولیه سهام یک شرکت دارویی در فرابورس ایران بود. به این ترتیب شرکت پخش هجرت با نماد «هجرت» به عنوان چهارمین شرکت در سال 98 در فرابورس عرضه شد. پیش از این سه شرکت کشت وصنعت شریف آباد، تولید ژلاتین کپسول ایران و دارویی ره آورد تامین به روش ثبت سفارش در فرابورس سال 98 عرضه شده بودند. هر چند پخش هجرت از لحاظ میزان سرمایه در زمره بنگاه های کوچک اقتصادی به شمار می رفت اما آنچه در این عرضه اولیه جلب توجه کرد، مشارکت بیش از 600 هزار نفر در این عرضه اولیه بود که به هر کد معاملاتی 113 سهم در سقف بازه قیمتی تعیین شده تعلق گرفت. «هجرت» از زمان عرضه اولیه تا پایان مردادماه 8 روز معاملاتی را پشت سر گذاشت که ماحصل آن کسب بازدهی حدود 41 درصد برای سهامداران این شرکت دارویی بود.همچنین در 20 مردادماه، نماد «فرابورس» پس از ارتقا از تابلو الف بازار پایه به بازار اول فرابورس ایران برای نخستین بار در این بازار گشایش یافت که در جریان آن هر سهم این شرکت 13 هزار ریال قیمت خورد.

  پذیرش 5 «اخزا» جدید در بازار بدهی

از دیگر تحولات مهم فرابورس ایران در پنجمین ماه از سال جاری پذیرش 5 مرحله اسناد خزانه اسلامی در  نمادهای «اخزا 801، 802، 803، 811 و 814» در مجموع به ارزش 5/ 9 هزار میلیارد تومان در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران بود. ناشر این اوراق وزارت امور اقتصادی و دارایی به نمایندگی از دولت بوده و موضوع انتشار این سری اسناد خزانه اسلامی پذیرش شده، تسویه بدهی های بندهای «ب»، «ه» و «ف» تبصره 5 قانون بودجه سال 1398 کل کشور است‎.‎ در این شرایط نگاهی به روند میانگین نرخ سود موثر «اخزا»ها در مرداد 98 خالی از لطف نیست. «اخزا»ها در این ماه روند کم نوسانی را پشت سر گذاشتند و نرخ سود موثر آنها در حدود 22 درصد نوسان کرد. در نهایت معاملات این اوراق در آخرین روز کاری مردادماه با ثبت میانگین سود موثر 1/ 22 درصدی پایان یافت که نسبت به تیر کاهش 1/ 0 واحد درصدی را ثبت کرد.