آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۷۱۳۹
سیاسی
۲
گزارش

روحانی: آماده مذاکره و رفع سوءتفاهم هستیم

روز پنجشنبه با حضور رئیس جمهوری انجام شد : رونمایی از سامانه بومی «باور 373»

سامانه بومی پدافند هوایی پیشرفته «باور 373» روز پنجشنبه با حضور رئیس جمهوری رونمایی و به شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور ملحق شد.حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در حاشیه مراسم گرامیداشت روز صنعت دفاعی کشور ، از این سامانه بازدید و فرمان رونمایی آن  را صادر کرد.

رئیس جمهور در ابتدای حضور در محل برگزاری مراسم گرامیداشت روز صنعت دفاعی کشور، پس از نواخته شدن سرود ملی جمهوری اسلامی ایران و ادای احترام به مقام والای شهیدان، از یگان تشریفات مستقر در محل سان دید و سپس از نمایشگاه دستاوردها و توانمندی های وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح بازدید کرد. روحانی همچنین در بازدید از قسمت های مختلف سامانه بومی پدافند هوایی باور  373، از جمله لانچر، رادار جستجوگر، رادار ردگیر، موشک صیاد 4 و مرکز فرماندهی و کنترل با توضیح وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و متخصصان صنعت دفاعی کشور در جریان روند ساخت این سامانه بومی و کارکرد آن قرار گرفت. رئیس جمهوری در فرمان رونمایی از سامانه بومی پدافند هوایی باور  373، گفت: «به حول و قوه الهی و با توسل به روح امام هفتم موسی بن جعفر (ع) و در آستانه هفته دولت از سامانه بومی پدافند هوایی برد و ارتفاع بلند باور  373 رونمایی و دستور الحاق آن را به شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور صادر می نمایم.»

هدیه بزرگ نیروهای مسلح به مردم ایران

رئیس جمهوری همچنین در سخنانی  ساخت سامانه پدافند هوایی باور 373 را اقدامی ارزشمند ، حائز اهمیت و هدیه ای بسیار بزرگ از سوی نیروهای مسلح و وزارت دفاع برای مردم عزیز کشورمان دانست و تاکید کرد: این سامانه پدافندی از سامانه

اس 300 قوی تر و بسیار نزدیک به اس 400 است و نقش مهمی در پدافند هوایی کشور دارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، روحانی در این مراسم که با حضور مسئولان عالیرتبه کشوری و لشکری و برخی سفرا و وابستگان نظامی کشورهای خارجی در ایران برگزار شد، با بیان اینکه امریکا از سال 96 توطئه جدیدی را علیه جمهوری اسلامی ایران آغاز کرده است، گفت: آنها در ابتدا به دنبال برنامه ریزی هایی برای ایجاد جنگ روانی و سیاسی علیه ملت بودند و سپس به جنگ اقتصادی روی آوردند. رئیس جمهوری ادامه داد: امریکایی ها در سال های 96 و 97 علامت هایی هم دریافت کردند که شاید مشوق آنان برای ادامه توطئه افکنی در این سال ها بوده است اما ملت ایران هیچگاه در برابر توطئه هایی که دشمنان علیه شان طراحی کرده اند نه غمناک شده و نه دلشان گرفته است و همواره با روحیه لازم در برابر توطئه دشمنان ایستاده اند. روحانی با بیان اینکه توطئه گران در سال 96 موفق شدند از طریق عوامل خود در داخل کشور اغتشاشاتی را در تهران و برخی خیابان های شهرستان ها به راه بیندازند، گفت: آنها تصور می کردند که توانسته اند اغتشاش چندماهه ای را در ایران کلید بزنند اما با تدبیر مسئولان و اقدامات به موقع نیروهای امنیتی، انتظامی و مسئولان نظام این شلوغی ها ظرف چند روز برچیده شد و این موفقیت جمهوری اسلامی ایران در برابر توطئه گران بود.

روحانی در ادامه به دیدار خود با یکی از سران کشورهای اروپایی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در این دیدار این مقام اروپایی به نقل از رئیس جمهوری امریکا می گفت که اگر اروپایی ها با ترامپ همراهی کنند و با ایران همکاری نداشته باشند، سه ماه دیگر، نظامی به نام جمهوری اسلامی ایران در منطقه نخواهد بود.

رئیس جمهور تاکید کرد: به آن مقام اروپایی گفتم آقایی که این ادعا را کرده خودش خواهد رفت و حزبش هم از قدرت ساقط خواهد شد، اما جمهوری اسلامی برای صدها سال دیگر مستحکم تر خواهد ماند.

شرایط امسال  نسبت به سال گذشته بهتر است

روحانی با بیان اینکه امروز شاخص های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به ما می گوید که وضع ما نسبت به سال گذشته به مراتب بهتر است و مردم آرامش بیشتر دارند و ثبات اقتصادی بیشتر شده است، گفت: آمارهای مربوط به تورم، افزایش صادرات غیرنفتی و رشد بورس، بیانگر این واقعیت است که شرایط امسال ما بهتر از سال گذشته است.

رئیس جمهوری با اشاره به فعالیت های اقتصادی انجام شده در کشور طی یک سال گذشته گفت: به رغم همه شرایط سخت و تحریم های بی سابقه، در یکسال گذشته 11 سد ملی، 30 تصفیه خانه فاضلاب و 6 تصفیه خانه آب در کشور افتتاح شده و چندین هزار مگاوات به میزان تولید برق کشور افزوده شده و امروز صادرات برق و گاز و فرآورده های نفتی به کشورهای همسایه به بالاترین سطح خود رسیده است.

روحانی افزود: سال گذشته در بنزین قدرت صادرات نداشتیم اما امروز صادر کننده بنزین و گازوئیل هستیم. گاز را به کشورهای مختلف صادر می کنیم و در زمینه های مختلف پیشرفت های قابل ملاحظه ای داشته ایم. امروز تابستانی را پشت سر می گذاریم که یک روز قطعی برق در کشور نداشتیم و با وجود بارش ها و با تقویت فرهنگ صرفه جویی مردم کشور ،مشکل آب نداشتیم. رئیس جمهوری با بیان اینکه در حوزه علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان وضعیت کشور هر روز و هر ماه بهتر از گذشته است، گفت: امروز تعداد شرکت های دانش بنیان از یکهزار شرکت به 4 هزار و 400 شرکت افزایش یافته و این روند در حال پیشرفت است.

در روز خطر، امریکایی ها اولین فراری از منطقه هستند

رئیس جمهوری تاکید کرد: با گذشت یکسال و با تحریم های سخت دشمنان روشن شد که امریکا در هیچ برنامه ای در منطقه علیه ایران موفق نبوده است و امروز هیچکس در این زمینه تردید ندارد و حتی برخی از همسایه های ما که به امریکا دل خوش کرده بودند، اعتراف می کنند که در روز خطر اولین فراری از منطقه ما خود امریکایی ها هستند.

روحانی افزود: بیچاره هایی که به هواپیماها، ناوچه ها، پهپادها و ناوهای هواپیمابر خود تکیه کرده بودند، آرزوهایشان بر باد رفت و طرفداران امریکا در منطقه خودشان به ما می گویند که امریکایی ها فقط در برابر ما شیر هستند اما در مقابل شما (ایران) خرگوش و یا همان موش هستند.

روحانی با بیان اینکه مبنای ما رای و نظر مردم و احترام به آراء و افکار مردم در همه جای دنیا است، اظهار داشت: امروز با کشورهایی مواجه هستیم که این مبانی را قبول ندارند.وی ادامه داد: امروز  و در چنین شرایطی نمی توان در برابر زور با منطق جواب دهیم، باید خود را قوی کنیم. نمی توان با سخنرانی با پرتاب کننده موشک صحبت کرد.

 در برابر زورگویی میز مذاکره جواب نمی دهد

رئیس جمهور تاکید کرد: در برابر زورگویی باید تمام قدرت خود را به کار بگیریم، اینجا دیگر میز مذاکره جواب نمی دهد. وقتی دشمن از موشک و هواپیما علیه ما استفاده می کند، ما هم باید به دنبال باور قدرت نظامی خود باشیم و اینجاست که به «باور 373» نیاز داریم و باید سیستم قدرتمندی بسازیم که حرکت دشمن را رصد کند و سیستم نظامی آن را قفل کنیم و با موشک آن را هدف قرار دهیم و از کار بیندازیم. رئیس جمهور خطاب به امریکایی ها گفت: اگر می خواهید در منطقه ثبات و امنیت برقرار باشد و به قول خودتان کمتر در این منطقه پول خرج کنید، راه دیگری دارد و آن راه منطق، ادب، کرامت مردم و تواضع در برابر انقلاب و مردم ایران است.بیایید تحریم ها را بردارید و به راه و اراده ملت ایران احترام بگذارید در این صورت راه فرق می کند.

روحانی با تاکید بر اینکه بدون ایران امنیت منطقه تضمین نمی شود گفت: ایران تامین کننده امنیت منطقه، تنگه هرمز، خلیج فارس است و در صورتی که شما از مسیر اشتباه خود برگردید و دست از تجاوز بردارید، برای تامین امنیت همه منطقه آماده است.

رئیس جمهور با بیان اینکه ما آماده مذاکره و رفع سوء تفاهم هستیم، گفت: دست از تجاوز و فشار و تحریم بردارید و دوستان خود را تشویق نکنید که با ایران ارتباط نداشته باشند، منطقه امن به نفع همه است. همزیستی مسالمت آمیز به نفع همه ملت های منطقه است. آبراه های بین المللی از تنگه هرمز گرفته تا جبل الطارق و اقیانوس هند باید برای همه امن باشد، زیرا شرایط اقتصاد دنیا این را می خواهد.روحانی در پایان سخنان خود تاکید کرد ما برای دفاع و دوستی آماده ایم. همچنان که در مقابل هر تجاوزی می ایستیم و با قدرت تجاوز را دفع می کنیم.