آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۶۸۷
بورس
۱۰
خبر

اقدامات بین المللی بورس

ایسنا : مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل، اقدامات سازمان بورس و اوراق بهادار را در زمینه بازارهای بین المللی و همکاری های مشترک تشریح کرد.

بهادر بیژنی در این راستا توضیح داد: به تازگی میزبان هیات عالی رتبه 10 نفره عراقی بودیم که برای اولین بار در چنین سطح و تعدادی برگزار شد. در راس این هیات، علا عبدالحسین الساعدی، رئیس نهاد ناظر بازار سرمایه عراق بود که به اتفاق 9 نفر از همکاران شان با سازمان بورس، شرکت اطلاع رسانی، چهار بورس و شرکت سپرده گذاری مرکزی جلساتی داشتند.مشاور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین الملل با اشاره به همکاری های مشترک بازار سرمایه ایران و عراق گفت: هیاتی از بازار سرمایه ایران و عراق قرار است در پروژه ای مشترک با هم همکاری داشته باشند که در این پروژه، هیات ایرانی تجربیاتش از ساختار تامین مالی را در اختیار هیات عراقی قرار می دهد.

وی درباره مسائل مطرح شده در این جلسات مشترک گفت: قرار است دو کارگروه تشکیل شود؛ یکی از طرف بازار سرمایه ایران و یکی از طرف عراقی ها که این کارگروه ها روی پروژه هایی کار و آنها را به حالت عملیاتی شدن نزدیک تر کنند تا آن پروژه ها در سفری که قرار است در ماه بعد، هیات ایرانی به عراق داشته باشد عملیاتی شوند. این اتفاق برای بازار سرمایه دو کشور بسیار مهم است و با توجه به ارتباط دو کشور می تواند در بازار سرمایه نمود خوبی داشته باشد. مشاور رئیس سازمان بورس در امور بین الملل درباره عضویت عراق در آیسکو گفت: عراق از ژانویه 2019 عضو پیوسته آیسکو شد و یکی از حوزه های همکاری که عراقی ها از ما درخواست داشتند، این بود که به آنها مشاوره و راهنمایی دهیم تا بدانند برای اینکه از عضویت پیوسته به عضویت عادی درآیند باید چه اقداماتی انجام دهند. این صحبت هم در اجلاس آیسکو که در سیدنی برگزار شد و هم در جلسه اخیر در ایران مطرح شد و ما اعلام آمادگی کردیم که این تجربیات را در اختیار عراقی ها قرار دهیم.