آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۴۶
ورزش
۱۴
گزارش - 2

با باخت مقابل تایلند و چین تایپه

والیبال زنان ایران برای رتبه پنجم می جنگد

در حالی که علاقه مندان به والیبال در کشور منتظر بودند، تیم زنان ایران در جام ملت های آسیا شگفتی ساز شود، دو باخت متوالی به تیم های تایلند و چین تایپه ثابت کرد هنوز فاصله زیادی بین والیبال زنان ایران با سطح اول آسیا وجود دارد. تیم ایران که با یک شکست مقابل کره جنوبی و یک پیروزی مقابل هنگ کنگ به مرحله یک چهارم نهایی جام ملت های آسیا صعود کرده بود، پنجشنبه صبح در نخستین دیدار این مرحله به مصاف تایلند رفت. شاگردان مهرگان در این مسابقه با انگیزه زیادی وارد زمین شدند تا نتیجه ای متفاوت از آنچه تصور می شد، رقم بزنند. با این وجود تیم قدرتمند تایلند موفق شد ست نخست را با نتیجه 25 بر 16 ببرد. در ست دوم وضعیت تیم ایران متفاوت شد و بازی بهتری از ملی پوشان کشورمان شاهد بودیم. ایران در آغاز این ست با نتیجه 6 بر 2 از حریف پیش افتاد اما بازیکنان با تجربه تایلند موفق شدند به بازی برگردند. در ادامه این ست بازی پایاپایی از هر دو تیم شاهد بودیم. در اواخر این ست نتیجه 19 بر 18 به سود تایلند دنبال می شد. اما باز هم ایران نتوانست در لحظات حساس وضعیت را به سود خودش تغییر دهد و تایلند این ست را نیز با نتیجه 25 بر 21 به سود خودش پایان داد. ست سوم تیم ایران با شرایطی ناامیدانه وارد زمین شد و از همان ابتدا فاصله ای زیاد با حریف پیدا کرد. تایلند سوار بر بازی بود و به راحتی امتیازها را درو کرد. در نهایت تیم ایران ست سوم را با نتیجه ضعیف 25 بر 13 باخت و در مجموع با نتیجه 3 بر صفر بازنده دیدار لقب گرفت. باخت تیم ایران به این معنی بود که رویای صعود به جمع چهار تیم برتر مسابقات به اتمام رسیده است.

تیم ملی والیبال زنان ایران که با باخت مقابل تایلند شانسی برای صعود از گروه E مسابقات نداشت، صبح دیروز در دومین مسابقه از مرحله یک چهارم به مصاف چین تایپه رفت. این یک مسابقه تشریفاتی برای هر دو تیم محسوب می شد، چرا که هر دو تیم با دو باخت در یک چهارم باید در مراحل بعد برای کسب رتبه های پنجم تا هشتم تلاش می کردند. تیم ملی ایران مقابل چین تایپه با قدرت بازی را آغاز کرد و نشان داد گرچه شانسی برای صعود ندارد اما می خواهد نشان دهد که نسبت به دوره های قبل پیشرفت داشته است. با درخشش برهانی و شیرتری تیم ایران موفق شد ست نخست را با نتیجه 25 بر 22 به سود خودش پایان دهد. در ست دوم هم شرایط بهتر از آن تیم ایران بود. ملی پوشان ایران با نتیجه 21 بر 19 از حریف پیش بودند که چند اشتباه تاثیرگذار و عدم مدیریت صحیح تیم باعث شد حریف 22 بر 21 پیش بیفتد؛ توقف بیجای بازی توسط مهرگان که موجب شد چیزی عاید ایران نشود و حریف هم یک امتیاز مفت به دست آورد. ایران این ست را با نتیجه 25 بر 23 واگذار کرد. در ست سوم کم کم آثار از دست رفتن تمرکز و بازی آشفته در تیم ایران نمود پیدا کرد. چین تایپه بازی بهتری به نمایش گذاشت و موفق شد با نتیجه 25 بر 19 برنده شود. ست چهارم اما دیگر هیچ نشانی از دختران با انگیزه ایران نمی شد پیدا کرد. چین تایپه به راحتی با توجه به ضعف شاگردان مهرگان با نتیجه 25 بر 12 به پیروزی رسید و در مجموع 3 بر 1 برنده بازی لقب گرفت.

به این ترتیب تیم ایران با دو باخت باید شانس خودش را در دور بعد و مرحله رده بندی کسب رتبه های پنجم تا هشتم پیگیری کند. ایران امروز صبح به مصاف قزاقزستان خواهد رفت و در صورت پیروزی باید با برنده اندونزی و چین تایپه برای کسب رتبه پنجمی رقابت کند. تیم ایران در دوره قبل مقام هفتم آسیا را کسب کرده بود و اگر بتواند قزاقستان را شکست دهد، با تثبیت لااقل رتبه ششمی، عملکرد بهتری از دوره قبل برجای خواهد گذاشت.