آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۴۴۴۶
ورزش
۱۴
نگاه

برکناری پرحاشیه یک مدیر کار درست

چرا آذری برکنار شد؟

سعید آذری، یکی از مدیرعامل های معروف فوتبال ایران است و فوتبال دوستان بارها نام او را در برنامه های ورزشی و جراید شنیده اند. او با پیگیری حق و حقوق باشگاه ذوب آهن تا ریال آخر و بستن قراردادهای اصولی با بازیکنان کم سن و سال شناخته می شود. ماجرای حق رشد برخی بازیکنان مانند مسلمان و صادقیان، در فوتبال ایران جنجال زیادی به پا کرد و از پرونده هایی بود که آذری را به مخاطبان فوتبال معرفی کرد. آذری از سال 83 تا 88 طی یک دوره 5 ساله مدیرعامل ذوب آهن بود و در سال 88 طی اتفاقاتی اکثر اعضای هیات مدیره ذوب استعفا دادند و آذری هم در برنامه تلویزیونی ورزش از نگاه دو استعفایش را به صورت رسمی اعلام کرد. بعد از آن او به باشگاه هایی مثل نساجی و استیل آذین رفت، اما در سال 1393 مجدد به عنوان مدیرعامل ذوب انتخاب شد و از آن زمان تا پنجشنبه، مدیریت باشگاه را بر عهده داشت. داستان برکناری آذری از ذوب آهن از داستان های عجیب و پر رمز و راز فوتبال ایران است. سال گذشته، منصور یزدی زاده مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان شد. یزدی زاده سال ها قبل در هیات مدیره باشگاه ذوب آهن حضور داشت و از آن زمان، اختلافاتی بین او و آذری شکل گرفته بود. زمانی که یزدی زاده مدیر شرکت ذوب آهن شد، بسیاری منتظر بودند تا حکم برکناری آذری بیاید، اما این اتفاق به سرعت رخ نداد.

چند ماه پیش، اعضای هیات مدیره باشگاه ذوب آهن تغییر کردند و نفراتی جدید به مجموعه اضافه شدند و جبهه مقابل آذری قدرتمندتر از قبل شد. گویا ارتباطات آذری با یکی از افراد پرنفوذ حوزه فولاد در ایران باعث شده بود تا نتوانند به سادگی او را برکنار کنند و مدیران بالادستی چاره را در استعفای آذری می دیدند. منابع مالی باشگاه به شکل چشم گیری کاهش پیدا کرد و بودجه تیم به نسبت سال های قبل کمتر شد. سرانجام در چینش جدید هیات مدیره، سعید آذری حذف شد و او صندلی اش در هیات مدیره باشگاه را از دست داد. پس از آن، هیات مدیره حکم به ممنوع المصاحبه بودن آذری داد. آذری تمام اختیاراتش را از دست داده بود و شدیدا تحت فشار بود تا استعفا بدهد، اما این کار را نمی کرد. تا اینکه در نهایت در جلسه چهارشنبه شب باشگاه ذوب آهن حکم به برکناری او دادند و جواد محمدی به عنوان جایگزین آذری انتخاب شد.

با توجه به ثبات ذوب آهن در سال های اخیر و نتایج خوبی که این تیم به نسبت به بودجه اش گرفته بود، بعید به نظر می رسد دلیل برکناری آذری به مسائل فنی برگردد.