آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۵۴۶۳
صفحه اول
۱

ظریف در پاسخ به سوال جام جم

بحث کمک مالی فرانسه مطرح نیست

مریم شریف زاده

 آخرین مقصد سفر اروپایی وزیر خارجه کشورمان فرانسه بود؛ مقصدی که از ابتدا در برنامه سفر نبود و بعد به آن اضافه شد و از همان ابتدا مشخص بود مربوط به برجام و پیشنهادهایی است که اخیرا از سوی امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه مطرح شده تا از نابودی کامل برجام جلوگیری شود.

دوشنبه شب در سوئد بود که اعلام شد قرار است محمدجواد ظریف بعد از اتمام سفر به سه کشور اسکاندیناوی شامل فنلاند، سوئد و نروژ، سفری به پاریس داشته باشد و با مکرون، رئیس جمهور فرانسه و لودریان، وزیر خارجه این کشور دیدار و گفت وگو کند.

همزمان با انتشار این اخبار، گمانه زنی هایی مبنی بر این که احتمالا پیشنهاد جدیدی از سوی رئیس جمهور فرانسه درباره برجام در راه است، مطرح شد و برخی رسانه ها گمانه زنی هایی درباره این پیشنهاد منتشر کردند که البته به نظر می رسد همچون پیشنهادهای قبلی فرانسه، تناسبی با مطالبات ایران ندارد.

بر اساس جزئیات منتشر شده، پاریس این بار ایده کمک مالی به تهران را مطرح و آن را به فراهم شدن مقدمات گفت وگو درباره سه موضوع چالش برانگیز مشروط کرده است.

نخستین درخواست پاریس از ایران گفت وگو درخصوص بندی از برجام موسوم به «بندغروب» است که محدوده زمانی ده ساله توافق هسته ای را مورد اشاره قرار می دهد. افزون بر این، پاریس از تهران می خواهد در ازای کمک اقتصادی، به درخواست گفت وگو درباره فعالیت های موشکی اش و مسائل مورد بحث در منطقه خاورمیانه پاسخ مثبت دهد. پاریس همچنین خواستار آن شده که تهران در صورت پذیرفتن این پیشنهاد در زمینه اجرای برجام خویشتنداری کرده و شرایط تعهدات برجامی اش را به نقطه آغاز بازگرداند.

یک منبع آگاه در وزارت خارجه در گفت وگو با جام جم تایید کرد چنین اخباری وجود دارد، اما با این حال وزیر خارجه کشورمان پس از گفت وگوهایی که دیروز با مکرون داشت، ترجیح داد پاسخ دقیق و شفافی در این باره ندهد.

محمدجواد ظریف در گفت وگو با جام جم در پاسخ به سوالی درباره جزئیات پیشنهاد مکرون گفت: در مراحل مذاکره بهتر است محتوای مذاکره و پیشنهادهای طرفین به صورت علنی مطرح نشود، چون طرف های مذاکره همیشه پیشنهادهایی را به عنوان موضع مذاکراتی مطرح می کنند که در صورت علنی شدن برای آنها حیثیتی شده و مذاکره پیرامون آن ناممکن می شود. لذا از این که وارد گمانه زنی در مورد مفاد طرح بشوم معذورم.

وی در پاسخ به این که آیا جزئیات مطرح شده مبنی بر این که فرانسه کمک مالی به ایران را به توقف کاهش تعهدات برجامی، گفت وگو پیرامون بند غروب و موضوعات منطقه ای مشروط کرده است، تایید می کنید، گفت: بحث کمک مطرح نیست بلکه کشورهای اروپایی تعهداتی در قالب برجام دارند که باید آن را اجرا کنند.

ظریف افزود: ایران اعلام کرده طبق بند36 شروع به کاهش تعهدات برجامی خود کرده است، اما در صورتی که طرف مقابل به تعهداتش عمل کند، اجرای تعهدات ایران قابل بازگشت است.

وی در بخش دیگری از این پاسخ بیان کرد: امنیت خلیج فارس مهم است و پیشنهادهایی را از پنج سال پیش در مورد امنیت خلیج فارس مطرح کرده ایم و روی میز است. همسایگان را همواره دعوت کرده ایم که این موضوعات را دنبال کنند.

ظریف ادامه داد: در مورد آزادی کشتیرانی نیز آماده هستیم به عنوان عضو موثر جامعه بین الملل در قبال آزادی برای کشتیرانی ایران، ما هم برای آزادی کشتیرانی همکاری داشته باشیم.

وی افزود: زیرا حقوق بین الملل برای این است که همه بتوانند با اطمینان برای آینده  اقدام کنند، چرا که نمی شود آینده برای کشوری غیرقابل اطمینان باشد یا یک کشور به صورت غیرقابل پیش بینی عمل کند و توقع داشته باشد دیگران این گونه رفتار نکنند.

ظریف همچنین در سخنانی در جمع خبرنگاران با اشاره به دیدارش با مکرون گفت: بحثی که با رئیس جمهور فرانسه داشتیم در ادامه تماس های تلفنی روسای جمهور دو کشور در چند هفته گذشته است. فرانسه پیشنهادهایی ارائه کرده بود و ما نیز درباره نحوه اجرای برجام و گام هایی که نیاز است طرفین بردارند پیشنهادهایی ارائه کرده بودیم. ما گفت وگوها را ادامه می دهیم و تماس های مکرون با آقای روحانی ادامه خواهد داشت. دیدگاه های ما کاملا مشخص است و برجام را غیرقابل مذاکره مجدد می دانیم.

وزیر خارجه، مذاکرات را خوب و سازنده دانست و گفت: البته به این بستگی دارد که چگونه اتحادیه اروپا بتواند به تعهداتی که در قالب برجام و همین طور تعهداتی که بعد از برجام و خروج آمریکا متعهد شده عمل کند. البته اجلاس جی 7 هم است و فرصتی برای آقای مکرون که با سایر اعضای اروپایی 1+4 و اگر بخواهند با سایر اعضای گروه 7 صحبت کنند.

 حاشیه نگاری خبرنگار جام جم از سفر به پاریس

ابتدا قرار بود صرفا سفر به کشورهای حوزه نوردیک باشد و به همین دلیل برای خبرنگاران ویزای ملی اخذ شد که صرفا برای حوزه نوردیک بود، بنابراین برای سفر خبرنگاران به پاریس می بایست مجوزی اخذ می شد.

سفارت ایران در پاریس با همکاری وزارت کشور و وزارت خارجه فرانسه ظرف دو روز مجوز ورود ما را به فرانسه اخذ کرد و درنهایت عصر پنجشنبه وارد فرودگاه وی.آی.پی بورژه پاریس شدیم.

اخباری منتشر شده بود که هیچ مقامی برای استقبال ظریف به فرودگاه نیامده بود، در حالی که چند سالی است در اروپا چندان مرسوم نیست مقامی برای استقبال در فرودگاه حضور داشته باشد و در ضمن این موضوع دوجانبه است و هیچ مقامی از دو کشور در مراسم استقبال حضور ندارد.

همچنین این دیدارها خصوصی و غیررسمی بوده است. در ضمن 12500 نیروی امنیتی مسوول تامین امنیت اجلاس جی 7 هستند که قرار است امروز در شهری در جنوب فرانسه برگزار شود.

محمدجواد ظریف در نروژ گفته بود سفرم به پاریس ربطی به نشست گروه 7 ندارد و به دستور رئیس جمهور و برای بررسی پیشنهاد مکرون به پاریس می روم.