آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۵۴۶۳
اقتصاد
۳

نبض اقتصاد

معرفی 6 خودروساز به تعزیرات

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان از معرفی شش خودروساز به سازمان تعزیرات خبر داد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، عباس تابش افزود: این شش خودروساز که ایران خودرو، سایپا و کرمان موتور نیز در میان آنها دیده می شوند به دلیل تخلف در قیمت خودروها به این سازمان معرفی شده اند.

وی گفت: یکی از این شرکت ها نیز برای کارت طلایی الحاقیه ای اضافه کرده بود که بر این اساس هزینه کارت طلایی هم افزایش می یافت که کل مصوبه شرکت مربوط در این باره باطل شد و دیگر الحاقیه ای به کارت طلایی اضافه نخواهد شد.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان همچنین با اشاره به در پیش بودن بازگشایی مدارس نیز افزود: گشت های تعزیرات در این باره رصد خواهند کرد و اجازه افزایش قیمت در مدارس غیرانتفاعی را نخواهیم داد. سقف قیمت نوشت افزار نیز طی این هفته تعیین می شود که این هم بر اساس قیمت تمام شده آن کالا خواهد بود.

وی همچنین حداکثر قیمت مصوب فروش مرغ را 12 هزار و 900 تومان اعلام کرد و افزود: قیمت مرغ زنده نیز کیلویی هشت هزار و 550 تومان تعیین شده است.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان با توجه به در پیش بودن ماه محرم و نیاز هیات های مذهبی به تامین برخی کالاها از جمله مرغ گفت: شرکت پشتیبانی امور دام موظف به تامین این گونه نیازهاست و البته جهاد کشاورزی نیز با افزایش جوجه ریزی اقدامات لازم را در این زمینه صورت داده است.

گران فروشی بلیت هواپیما در قشم ایر و زاگرس

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان همچنین افزود: متاسفانه افزایش غیرقانونی قیمت بلیت هواپیما در شرکت های هواپیمایی قشم ایر و زاگرس، محرز است.

 تابش افزود: همچنان با افزایش غیرقانونی بلیت هواپیما مواجه هستیم. به عنوان نمونه بلیت رفت و برگشت تک نفره تبریز-بندرعباس،  یک میلیون و 562 هزار تومان به فروش می رسید.

وی اضافه کرد: با مکاتباتی که با سازمان هواپیمایی کشوری داشتیم قرار شد مبنای قیمت ها همان افزایش آذر سال 97 باشد، اما به نظر می رسد شرکت های هواپیمایی داخلی در عمل، قیمت ها را بدون مجوز افزایش داده اند.

رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در پاسخ به این که دلیل افزایش قیمت این شرکت ها چیست، گفت: این شرکت ها مدعی هستند از انجمن شرکت های هواپیمایی مجوز گرفته اند این در حالی است که انجمن هواپیمایی و هر انجمن دیگر در کشور صلاحیت قیمت گذاری برای هر نوع خدمت و کالایی را ندارد و باید طبق مصوبه شورای هماهنگی های اقتصادی سران سه قوه مجوز خود را از ستاد تنظیم بازار بگیرد.

وی افزود: متاسفانه با وجود مکاتبات صورت گرفته با سازمان هواپیمایی برای ارائه مستندات مبنایی تعیین نرخ بلیت هواپیما، شرکت های هواپیمایی و ایرلاین ها تا این لحظه هیچ مستنداتی برای نرخ گذاری خود به این سازمان اعلام نکرده اند.

تابش گفت: در مذاکره با سازمان هواپیمایی تاکید کردیم حاضریم قیمت های آذرماه سال گذشته که مصادف با اوج جهش های ارزی در کشور بود را مبنای محاسبات تعیین نرخ بلیت هواپیما قرار دهیم.