آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۵۴۶۳
رسانه
۵
صندلی داغ

عصر جدید؛ برنامه مردم خارج از قاب

برنامه عصر جدید در فضاهای مختلف مجازی و حقیقی توانست طیف گسترده ای از مخاطبان را با خود  همراه کند و در حوزه مخاطب موفق عمل کرد، حتی این موفقیت به اندازه ای است که نام عصر جدید در حوزه برنامه های سرگرمی و استعدادیابی به یک اسم پررنگ و بزرگ تبدیل شد. البته صحبت در ارتباط با مخاطبان فراگیر این برنامه تکراری است، اما می توان گفت عصر جدید توانست افراد در رده های سنی متفاوت و گرایش ها و افکار مختلف را دور هم جمع کند تا این برنامه را تماشا کنند. این برنامه پاسخگوی سلایق مختلف چه در نهادهای دولتی و چه غیردولتی شد.

شاید بتوان گفت عصر جدید، برنامه مردم خارج از قاب است. یعنی در فضای چهره زده امروز، مردم فرصتی پیدا کردند تا استعدادها و هنرهایشان را به منصه ظهور برسانند و دیده شوند. در این برنامه تلویزیونی شرایط برای دیده شدن استعدادهای مردمی مهیا شد، در حالی که در گذشته چنین فرصتی کمتر فراهم شده بود.

بعد از برگزیده شدن خانم عبادی به عنوان نفر برگزیده برنامه عصر جدید، همشهری های او در ماهشهر به شادی و جشن و سرور پرداختند. این در حالی بود که معمولا چنین جشن هایی برای اتفاقات ملی رقم می خورد. همه این موارد نشان می دهد برنامه عصر جدید جایگاه خود را میان عموم یافته است.

از سوی دیگر، نگاه سیاستگذاران و متولیان عصر جدید، صرفا به استعدادهای تهران خلاصه نشد، بلکه آنها فراتر از تهران حرکت کردند و توانستند استعدادهایی که در کل کشور فراگیر بود را شناسایی کنند و محمل گرم و صمیمانه ای شکل بدهند تا همه در فضایی سالم به رقابت بپردازند. در این برنامه دختر، پسر، زن و مرد به رقابت پرداختند و این اتفاق خجسته در شبکه ای رخ داد که مدیران آن جوان هستند.

اهتمام مدیران جوان در شبکه سه به شکل گیری چنین برنامه پرمخاطبی در تلویزیون منجر شد. داشتن حدود ده میلیون پیامک نشان می دهد مدیران جوان شبکه سه کارشان را درست انجام داده اند. این اتفاق خجسته نشان دهنده این است که باید به جوانان اعتماد کنیم و برایشان شرایطی فراهم آوریم تا شاهد رخدادهای بزرگ باشیم. گرچه برنامه عصر جدید حائز امتیازات زیادی است، اما ما بی توجه به نقدها نیستیم و تلاش می کنیم در فصل های جدید و بعدی برنامه، چنین نقدهایی لحاظ شود. البته بخشی از این نقدها جنبه نظری دارد که راه طولانی تری را برای رسیدن به اجرای مطلوب می طلبد. طبعا استادان ارتباطات و متخصصان این حوزه می توانند در این مورد رسانه ملی را یاری کنند. پیوند متخصصان با نگاه بومی و ملی و برنامه سازان شریف و توانا در رسانه ملی می تواند روند تولید برنامه های پر مخاطب و مفید را نهادینه کند.