آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۵۴۶۳
رسانه: شبکه
۷

نگاه جام جم به برخی واکنش ها به فینال عصر جدید

عصر روشن تلویزیون

عصر جدید یکی از برنامه هایی بود که در همین چند ماه پخش آن از رسانه ملی با واکنش های مختلفی مواجه شد و فینال آن هم از این واکنش ها بی نصیب نبود. اما نکته جالب در مورد فینال این بود که مقامات سیاسی کشور به پخش این برنامه واکنش های مثبت نشان دادند و رسانه ملی را برای ساخت این برنامه تحسین کردند. به بعضی از این واکنش ها و آمار و ارقام جالبی که درباره این برنامه منتشر شده نگاهی انداخته ایم.

 
دکتر سعید رضا عاملی /  دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی
 
 دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نامه ای خطاب به رئیس سازمان صدا و سیما نوشت:

موفقیت رسانه ملی در تولید و پخش مسابقه عصر جدید را به جنابعالی و همه همکاران محترم صمیمانه تبریک می گویم.

در عصر فراگیری رسانه ها به ویژه رسانه تلویزیون و هنگامه جنگ نرم دشمنان علیه ملت بزرگ و سرافراز ایران که یکی از راهکارهای این تهاجم، اعتمادزدایی و از بین بردن مرجعیت رسانه ملی در افکار عمومی مردم کشورمان است، همکاران توانمند و هوشمند شما توانستند با تولید و پخش مسابقه عصر جدید؛ توجه درصد بالایی از مردم را به خود جلب کنند و این موفقیت، بدون تردید موفقیتی بزرگ برای جامعه رسانه ای کشور محسوب می شود. توجه به محتوا و مفاهیم عالی انسانی مانند از خودگذشتگی، دیگرخواهی، کارجمعی، خودباوری و توانایی فردی و جمعی و برجسته سازی نادیده های اجتماعی و گنجانیدن این محتوا در قالبی جذاب، مهیج، به روز و متکی بر استعدادهای جوان این کشور بزرگ و سربلند، از اصلی ترین خصوصیات مسابقه عصر جدید است. در کنار این خصوصیت، نگاه مخاطب محور مبتنی بر سواد رسانه ای که از شناخت کامل مقتضیات رسانه تلویزیون از جانب سازندگان این برنامه پربیننده حکایت دارد، نویدبخش ظهور برنامه سازانی توانمند در رسانه ملی است که می توانند در تقابل با رسانه های نظام سلطه، پیام ارزشمند انقلاب اسلامی را در قالب هایی فاخر و جذاب به گوش همه مشتاقان برسانند. توجه به استعدادها و توانمندی های همه مردم ایران و ایجاد فضای مشارکتی که هرکسی در خود توانمندی و استعدادی می دید توانست خود را در معرض داوری و قضاوت بینندگان و داوران این مسابقه بگذارد و «دیده شود» موجب تقویت حس اعتماد به نفس ملی و عدالت رسانه ای شد. رسانه ملی در مسابقه عصر جدید نشان داد به واقع «رسانه ملی» است و همه اقوام ایرانی به عنوان اجزای پیکره ملت عزیز ایران فرصت دارند در قاب این رسانه حضور یافته و خود را عرضه کنند و مقوم همبستگی ملی باشند. توجه به هنرهای اصیل ملی مانند موسیقی سنتی، حضور بانوان توانمند دارای استعداد با رعایت کامل حجاب اسلامی نیز از نکات بارز و قابل توجه مسابقه عصر جدید است. تیم توانمند داوری و مشارکت چند میلیون نفری مردم شریف ایران در رای به برگزیدگان، همه نشان از انتخاب و رای به توانایی، زیبایی، مهربانی، خلاقیت و در یک تابلوی برگزیده، رای به عقلانیت و معنویت الهی بود. به همه مشارکت کنندگان و منتخبان در رای نهایی تبریک می گویم و از خدای متعال رشد و تعالی و موفقیت های بزرگ را برایشان آرزومندم. به حتم مدیریت و اجرای توانمند مجری جوان، خلاق و اندیشمند جناب آقای احسان علیخانی و نوع تعامل ایشان با تیم داوری، مردم و مشارکت کنندگان در مسابقه نقش تعیین کننده ای در ایجاد فضای اعتماد، مشارکت، هیجان، نوآوری و رقابتی شدن مسابقه عصر جدید به عنوان یک پدیده ملی و بین المللی داشت که به سهم خود از تدابیر و زحمات ارزشمند و خستگی ناپذیر ایشان هم در برنامه های معنوی ماه عسل و هم در مسابقه عصر جدید تشکر می کنم و از خدای سبحان موفقیت های بیشتر ایشان را آرزومندم.

 
محمدحسین رنجبران / مدیرکل روابط عمومی سازمان صدا و سیما
 
 خبر دارم برخی مدیران کشوری که ژست ویژه شان ندیدن تلویزیون بود، امشب با خانواده شان پای تلویزیون، شبکه سه و عصرجدید نشسته اند. به احسان علیخانی و گروهش هم این مژده را می دهم که ابراز لطف و تشکرهای مخاطبان چند روزی است مداوم به گوش شنوای همکاران من در 162 می رسد.
 
حجت الاسلام احد آزادی خواه / عضو هیات رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس
 
 عصر جدید را برنامه خوبی می دانم، چراکه به خوبی توانست فراغت مردم را پر کند. این برنامه توانست  مخاطبان را به خوبی شناسایی کند و پای تلویزیون نگه دارد و از انحراف مخاطبان به سمت برنامه های تولید شده در رسانه های خارجی جلوگیری کند. عصر جدید، موفقیت بزرگی بود که البته می تواند بهتر از این باشد.
 
عبدالرضا عزیزی / رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی
 
 عصر جدید بهانه ای است تا نخبگان کشور در عرصه های مختلف استعداد و توانمندی های خود را کشف و آن را به نمایش بگذارند. عصر جدید به دیده شدن افراد با استعداد و الگو شدن آنها کمک می کند و جوانان دیگر می کوشند تا بتوانند استعدادهای خود را کشف و از آن در مسیر صحیح استفاده کنند.

عصر جدید فوق العاده بود و تلویزیون احتیاج به چنین برنامه هایی دارد. برنامه های تکراری، بدون روح و رباتیک تاثیری روی مردم ندارند، اما برنامه هایی چون عصر جدید که با مخاطبان ارتباط برقرار می کنند و خلاقیت ها را به نمایش می گذارند، می توانند در جذب مخاطب موثر واقع شوند. عصر جدید موفق، خوب و تاثیرگذار بود.

 
سیدعباس صالحی / وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
 
 برنامه عصر جدید فرصتی برای دورهمی ملی و خانوادگی است. امنیت و انسجام ملی به این گونه برنامه ها نیازمند است.
 
فاطمه ذوالقدر / سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس
 
 «عصر جدید» یک برنامه تلویزیونی موفق و جذاب است که توانسته استعدادهای مختلف را جذب کند و تماشاگرانی را با سلیقه های مختلف پای تلویزیون بنشاند.