آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۵۴۶۳
رسانه: دور دنیا
۸
تحلیل

حشد الشعبی و تجاوزات رژیم صهیونیستی

حسن هانی زاده

دولت عراق ونیروهای مردمی این کشور نسبت به تجاوزات مکرر هواپیماهای رادار گریز خارجی علیه برخی پادگان های نیروهای حشد الشعبی در عراق هشدار دادند.

در طول دو ماه اخیر چند هواپیمای پیشرفته با تجاوز به حریم هوایی عراق حداقل چهار پایگاه وانبار مهمات حشد الشعبی در موصل و اطراف بغداد را بمباران کردند .معاون عملیات حشد الشعبی اعلام کرد که این هواپیماها متعلق به رژیم صهیونیستی هستند که با هماهنگی نیروهای آمریکایی موجود در عراق مقرهای حشد الشعبی را بمباران کردند.

ابو مهدی المهندس تاکید کرد که آمریکا در حمله هواپیماهای ارتش رژیم صهیونیستی به تاسیسات نظامی حشد الشعبی دست داشته واین نیروها از تمام امکانات خود برای مقابله با تجاوزات هواپیماهای اسرائیلی استفاده خواهد کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اخیرا به طور ضمنی حمله به مراکز نظامی حشد الشعبی را مورد تاکید قرار داد. اقدامات اخیر رژیم صهیونیستی نشان می دهد که این رژیم در پی شکست های نظامی مکرر در برابر رزمندگان فلسطینی در غزه اکنون در صدد تضعیف نیروهای حشد الشعبی عراق که بخشی از محور مقاومت را تشکیل می دهند برآمده است.

دولت عراق بنا به ملاحظات سیاسی، ضمن تایید تجاوزات مکرر هواپیماهای خارجی علیه مراکز نظامی عراق و محکوم کردن نقض حریم هوایی این کشور، عاملان این تجاوزات را معرفی نکرد . فالح الفیاض رئیس حشد الشعبی ورئیس سابق شورای عالی امنیت عراق ضمن انتقاد از تجاوزات هواپیماهای خارجی علیه آسمان عراق اشاره مستقیمی به عاملان این تجاوزات هوایی نکرد.

حشد الشعبی که در پی حمله داعش به مناطق شمال وغرب عراق برای دفاع از مردم عراق به فتوای مرجعیت شکل گرفت بخشی از ساختار ارتش مردمی عراق تلقی می شود. آمریکا و غرب به شدت نسبت به افزایش توان نظامی حشد الشعبی ابراز نگرانی کرده و از دولت عراق خواستند تا این نیروهای مردمی را منحل کند. اما دولت عراق با تصویب لایحه ای در پار لمان این کشور، نیروهای حشد الشعبی را بخشی از بدنه نیروهای مسلح رسمی عراق تلقی کرد واین امر در حقیقت رسمیت ومشروعیت بیشتری به حشد الشعبی بخشید.

اکنون رژیم صهیونیستی و آمریکا که از افزایش محبوبیت و قابلیت های نظامی نیروهای حشد الشعبی نگران شده اند در تلاش هستند تا از رهگذر بمباران انبارهای مهمات حشد الشعبی توان دفاعی این نیروها را به شدت کاهش دهند. تحولات میدانی وسیاسی اخیر در عراق نشان می دهد که فرماندهان نیروهای حشد الشعبی تلاش دارند تا دولت عراق از کانال های دیپلماتیک مانع ادامه تجاوزات ارتش رژیم صهیونیستی شود.

اما اگر دولت عراق تحت فشار آمریکا در برابر ادامه حملات هواپیماهای ارتش رژیم صهیونیستی سکوت اختیار کند قطعا حشد الشعبی به طور مستقیم ورود پیدا خواهد کرد. امکانات دفاعی ولجستیکی حشد الشعبی این امکان را به این نیروها می دهد که یک جبهه جدیدی را در غرب عراق برای تقابل با ارتش رژیم صهیونیستی تشکیل دهد.

اگر این اتفاق رخ دهد و حشد الشعبی برای تنبیه رژیم صهیونیستی وارد عمل شود قطعا سایر جنبش های جهادی منطقه در سوریه، فلسطین ولبنان نیز یک جبهه گسترده ای را علیه اسرائیل ایجاد خواهند کرد.

برآیند گزارش ها نشان می دهد که طی هفته های آینده تحولات مهمی در جبهه های عراق، سوریه لبنان و فلسطین روی خواهد داد و رژیم صهیونیستی نخواهد توانست در برابر این جبهه ایستادگی کند و قطعا آسیب جدی خواهد دید.

در صورت تکرار تجاوزات هواپیماهای ارتش رژیم صهیونیستی به خاک عراق، بروز یک جنگ منطقه ای جدید که در آن محور مقاومت شرکت فعال خواهد داشت اجتناب ناپذیر خواهد بود.