آرشیو شنبه ۲‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۵۴۶۳
فرهنگ: سینما
۱۱

گفت و گو با 2 مدیر سینمادرباره توصیف رنگی جناب وزیر ارشاد از وضع نمایش فیلم در ایران

اکران خاکستری

علی رستگار

بزنیم به تخته، اوضاع اکران سینمای ایران آن قدرها هم بد نیست، دست کم اکران رنگ پریده و رنگ و رورفته ای نداریم. وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی به تازگی در برنامه تلویزیونی گفت وگوی ویژه خبری، رنگ اکران سینمای ایران را «خاکستری» توصیف و اعلام کرد که شرایط نمایش فیلم در سینمای ما نه خیلی بد است و نه خیلی خوب. اگرچه تعداد ناکافی سالن های سینما، وجود فیلم های متوسط و سطح پایین، بحث ناعدالتی در اکران و فیلم سوزی و تنوع کم ژانری، بخشی از مهم ترین معضلات اکران سینمای ایران در این سال هاست، اما اگر نیمه پر لیوان را ببینیم، باید به اکران فیلم های فرهنگی و گیشه پررونق آنها اشاره کرد که جای امیدواری دارد. متری شیش و نیم، سرخپوست، شبی که ماه کامل شد، به وقت شام، مغزهای کوچک زنگ زده، بمب یک عاشقانه و تنگه ابوقریب از جمله فیلم هایی هستند که در این دو سال اکران شده اند و موردپسند مخاطبان هم قرار گرفته اند. به بهانه این موضوع و صحبت های اخیر جناب وزیر، سراغ دو مدیر سینما رفتیم تا ببینیم واقعا اکران ما چه رنگی دارد و صحبت های سیدعباس صالحی چقدر به واقعیت نزدیک است.

مدیر سینما سمرقند درباره وضع اکران سینمای ایران به جام جم گفت: خوشبختانه اکران شرایط خوبی دارد و اگر تعداد سالن های سینما بیشتر شود، وضع اکران بهتر هم خواهد شد و فیلم ها می توانند در شرایط خیلی بهتری اکران شوند.

وضع خوب فیلم های فرهنگی

هیراد اسماعیلی ادامه داد: از نظر اکران فیلم های فرهنگی، اوضاع خوب است و در سال 98 فروش فیلم های فرهنگی ما نسبت به فیلم های کمدی پایین نبود. این موضوع نشان می دهد اگر فیلمی خوب باشد، تماشاگر با آن ارتباط برقرار می کند و می فروشد. البته موفقیت هر فیلم دراکران، به فصل و نوبت نمایش آن هم بستگی دارد.

این مدیر سینما افزود: نسبت به تعداد سالن سینماهایی که وجود دارد، احساس می کنم پخش و توزیع فیلم هایمان بد نیست. فکر می کنم از اول سال تا این زمان در تابستان، بیش از 20 فیلم در سینماها اکران شده است.

مدیر سینما سمرقند گفت: بخشی از اکران به میزان فروش فیلم ها برمی گردد. از یکسری فیلم ها آن طور که باید در اکران، استقبال نمی شود که این دلیلی بر خوب نبودن آن آثار نیست. البته فیلم هایی هم وجود دارند که واقعا خوب نیستند و توقع فروش هم از آنها نمی رود. گاهی هم پیش می آید به برخی فیلم ها موقع اکران کم لطفی می شود، اما در مجموع شرایط اکران فیلم های سینمای ایران از نظر سینما، سالن و سئانس بد نیست.

اسماعیلی درباره تنوع گونه در اکران هم نظر مثبتی دارد. او در این خصوص توضیح داد: سینمای ما نسبت به شرایط جامعه، چندان هم بی تنوع نیست. ما در طول سال، فیلم کودک داریم. درحالی که قبلا کمتر بود اما ما این روزها در این گونه، فیلم تپلی ومن را داریم. در اکران نوروز هم فیلم پیشونی سفید3 را داشتیم. فیلم های کمدی را هم که همیشه در اکران داریم، فیلم های اجتماعی هم که در اکران وجود دارد. برخی مواقع فیلم های دلهره آور هم اکران می شود. ممکن است به لحاظ سبک فیلمی، برخی فیلم های سینمای ما شبیه هم باشد اما از نظر گونه ای چندان فقیر نیستیم. کلا نظر من نسبت به وضع اکران، مثبت است.

یک چرخه به هم پیوسته

مدیر سینما سپیده درباره این موضوع به جام جم گفت: درباره اکران خاکستری باید دید از کدام زاویه به آن نگاه کرد. از نظر آمار فروش اگر بخواهیم نگاه کنیم، رکوردهای فروش خیلی خوبی در سینماها جابه جا شد، اما اگر بخواهیم به مجموع شرایط اکران نگاه کنیم، رنگ اکران تا حد زیادی خاکستری است، یعنی نه می شود گفت که اکران سیاهی داشتیم و نه خیلی اکران ایده آل و خوبی داشتیم که اگر این را بگوییم قطعا یک شعار بیشتر نخواهد بود.

مهدی نیک آیین ادامه داد: به لحاظ قوانین و آیین نامه ها، گرایش ها بیشتر به سمت خواست های پردیس های سینمایی است و پردیس هایی که از هفت تا ده سالن سینما دارند، با وضع بسیار بهتری در اکران روبه رو هستند و حتی می توان رنگ اکران آنها را سفید دانست. این پردیس ها وضع به مراتب بهتری در اکران نسبت به سینماهای قدیمی یا پردیس های سه چهار سالنه دارند. پردیس هایی با سالن های بالا محدودیتی در اکران ندارند و هر فیلمی را که دلشان بخواهد اکران می کنند.

مدیر سینما سپیده در مجموع وضع اکران در یکی دو سال قبل را نسبتا خوب توصیف کرد و گفت: این خوب بودن را بیشتر از لحاظ فروش و گیشه می گویم، اما امسال، تابستان خیلی خوبی در اکران نداشتیم که آن هم دلایلی دارد؛ درحالی که ما تابستان قبل، فیلم پرفروش هزارپا را در همین فصل برای اکران داشتیم که خیلی به فروش سینماها کمک کرد، اما امسال چنین فیلمی نداشتیم. آمار نشان می دهد مرداد امسال، فروش فیلم ها افت داشته است.

نیک آیین به فقر گونه در سینمای ایران هم اشاره کرد و توضیح داد: به قول یکی از اساتید فیلمنامه نویسی در سینمای ایران به جز کمدی، فقط می توان ملودرام اجتماعی نوشت و نمی توان سراغ گونه دیگری رفت. ما گونه هایی نظیر وحشت نداریم، فیلم های مستند، چندان جایی در سینمای ما ندارد و کوتاه و موقتی در هنر و تجربه اکران می شود. اکران فیلم کودک چندان محکم و بابرنامه نیست. همه اینها باعث می شود به چرخه تولید و اکران لطمه وارد شود. این که درصد زیادی از مردم به سینما نمی روند، دلیلش همین هاست. در حالی که اگر به سلیقه های مختلف بها داده شود، پای مخاطبان بیشتری به سینماها باز می شود.

این مدیر سینما تاکید کرد: چرخه سینما به هم پیوسته است که آخرین آنها اکران است. ما برای یک اکران خوب، نیاز به تولید خوب و پیش از آن به یک سیاستگذاری درست داریم. بنابراین نیاز داریم که از اول به قضیه نگاه و توجه کنیم و نه از انتها.

نه خیلی بد و نه خیلی خوب

سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخشی از صحبت هایش در برنامه تلویزیونی گفت وگوی ویژه خبری درباره محتواهای به دور از کیفیت برخی فیلم ها و نقش حاکمیتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای این فیلم ها و بالا بردن کیفیت فیلم ها گفت: واقعیت اکران سینمای ایران که بین 70 تا 80 اکران دارد یک شرایط خاکستری است، بدین معنا که نه شرایط خیلی بد و نه خیلی خوب را داریم، قسمت مثبت در سال 97 تقریبا 15 فیلم فرهنگی است که خوب بودند، حدود 7000 نفر از این 15 فیلم خوب بازدید کردند که حاصل آن 55 میلیارد تومان فروش بود.

او در این مصاحبه ادامه داد: امسال فیلم های متعددی داریم که قابل ذکر بوده و جزو مجموعه فیلم های بی کیفیت نیستند، در این میان یک بخش از فیلم ها در رده متوسط قرار دارند و می توان گفت همه نمی توانند جنس درجه یک تولید کنند، بنابراین فیلم ها نیز به سه دسته خوب، متوسط و سطح پایین تقسیم می شود.

وزیر ارشاد بیان کرد: هر فیلمنامه ای که به دست سازمان سینمایی می رسد بررسی های دقیق در مورد آن انجام می شود، نظارت ها ضعیف تر نشده و این موضوع صحت ندارد، در جلسات با شورای پروانه ساخت و ارزشیابی این مساله نیز منتقل شد که مجموعه فرهنگ و هنر کشور به این جمع اعتماد می کند تا موضوع پاسداشت هویت ایرانی حفظ و با اعمال نظر همه جانبه فیلم ها تایید شود.