آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۸، شماره ۳۵۰۰
روزنامه
۱۲

گالری جهان

گاردین: خاموشی های اخیر انگلیس حادثه نیست

روز جمعه گذشته بیش از یک میلیون خانه در انگلیس دچار خاموشی و قطعی برق شدند و تعداد زیادی از قطارهای شهری از کار افتادند. روزنامه گاردین در تیتر یک شرکت ملی برق و گاز را مسبب اصلی این موضوع می داند. نکته قابل تامل در گزارش گاردین این است که تحقیقات نشان داده است این خاموشی های گسترده در انگلیس که در روز جمعه گذشته رخ داده، اتفاقی نیست و از قضا بی توجهی شرکت ملی گاز و برق باعث بروز این اختلالات شده است. در گزارش گاردین می خوانیم این شرکت به اندازه کافی ایمنی خطوط انتقال برق را تامین نکرده و بی توجهی به این موضوع باعث خرابی سیستم انتقال برق در انگلیس شده است. این روزنامه انگلیسی در عکس یک زوج مشهور گیزلین مکسول و جفری اپستین را به تصویر کشیده است. خانم مکسول از فعالان اجتماعی انگلیس و چهره ای بسیار متنفذ و مشهور است. جفری اپستین هم از سرمایه داران و ثروتمندان معتبر آمریکایی به حساب می آید. او چند روز پیش در زندان در نیویورک خودکشی کرد. آقای اپستین به تجاوز جنسی و همچنین سوءاستفاده از زنان در روسپیگری متهم بود. گاردین می نویسد در این اتهامات گویا پای خانم مکسول هم در میان است. پرونده آقای اپستین از سال 2008 تا امروز باز است. با خودکشی او پرونده ابعاد تازه ای هم پیدا کرده است. گزارش دیگر گاردین در صفحه یک درباره بیماری ابولا است. گاردین می نویسد مطالعات و تحقیقات جدید نشان می دهد این بیماری درمان پذیر است.

نکته: گاردین بدون هیچ تشویش و اضطرابی شرکت ملی گاز و برق انگلیس را مقصر معرفی می کند.

 

نشنال: یمن، اولویت گفت وگوهای امارات و عربستان است

درگیری ها و زدوخوردهای اخیر میان نیروهای اماراتی و عربستانی در عدن باعث شده شیخ محمد بن زائد، حاکم ابوظبی و معاون فرمانده نیروهای مسلح امارات، راهی عربستان شود و با ملک سلمان دیدار کند. روزنامه نشنال در تیتر یک می گوید یمن اولویت اصلی گفت وگوهای سعودی و اماراتی است. در عکس یک هم تصویری از این دیدار مشاهده می کنیم. ملک سلمان در مکه از شیخ محمد بن زائد پذیرایی کرده است. آنها در این ملاقات تاکید کرده اند امنیت شهروندان یمنی مهم تر از هر موضوعی است. درگیری های هفته گذشته نیروهای نظامی عربستان و امارات با یکدیگر در عدن حتی پای سازمان ملل را هم به میان کشید. روزنامه نشنال در گزارش یک خبر می دهد مدارس فنی به مدارس اماراتی اضافه می شوند. هدف از ایجاد این مدارس، آموزش مهارت به دانش آموزان است. این مدارس در زمینه کشاورزی، مدیریت بیمارستان و مراکز پزشکی و تحلیل داده ها فعالیت می کنند و دانش آموزان را با مهارت های مورد نیاز آشنا خواهند کرد. نشنال در گزارشی دیگر به اتفاقات تلخ مسجدالاقصی در روز عید قربان اشاره می کند. نشنال می گوید نتانیاهو برای اینکه فشار گروه های دست راستی اسرائیلی را خنثی کند، مانع از ورود مسلمانان قدس در روز عید قربان به مسجدالاقصی شده است. ماموران اسرائیلی غیرمسلمانان را به محوطه حرم شریف راه داده اند، اما با مسلمانان درگیر شده اند.

نکته: گزارش نشنال درباره اتفاقات قدس و بازی های سیاسی پشت ماجرا خواندنی است.

 

یو اس ای تودی: مرگ اپستین بی عدالتی در حق ما بود

وقتی خبر خودکشی جفری اپستین در زندان به قربانیان او رسیده، آنها گفته اند این اتفاق در واقع سرقت عدالت از ما بوده است. او با خودکشی از عدالت فرار کرده است. یو اس ای تودی در بخشی از صفحه یک خود به این موضوع پرداخته و به قربانیان این سرمایه دار آمریکایی تریبون داده است. جفری اپستین به بهره کشی جنسی از زنان و راه اندازی گروه های قاچاق روسپیان و همچنین تجاوز متهم بود. روزنامه یو اس ای تودی در تیتر و عکس یک خود درگیر موضوع جالب و قابل تاملی است؛ ردشدن زنان پلیس ایالت نیوجرسی در تست های آمادگی جسمانی و البته مواجهه این ایالت با موضوع شکاف جنسیتی در نیروهای پلیس. یو اس ای تودی در تیتر یک خبر می دهد دادستان عمومی آمریکا در موضوع تست های آمادگی جسمانی مربوط به نیروهای پلیس تجدید نظر می کند و شاید آن را برای زنان پلیس حذف کند. گزارش های تحقیقی نشان می دهد تعداد زیادی از نیروهای پلیس ایالت نیوجرسی در گذراندن تست های آمادگی جسمانی ضعیف هستند و توان مقابله با این وضعیت را ندارند. به ناچار آنها از نیروهای خدمت پلیس این ایالت حذف می شوند. اما همین تحقیقات نشان داده حذف شدن زنان پلیس، در واقع حذف شدن نیروی کار کارآمد بوده است. در واقع زنان پلیس در مواجهه با مجرمان و موضوعات، قدرت ارتباط گیری بهتری دارند، کمتر از خشونت و زور استفاده می کنند و در نهایت بازده قابل توجهی دارند. عکس یک هم مربوط است به خانم اریکا هیکس، پلیس نیوجرسی. او هر روز تمرین می کند تا از آزمون آمادگی جسمانی سربلند خارج شود.

نکته: گزارش یو اس ای تودی از زنان پلیس نیوجرسی یکی از خواندنی ترین گزارش های این روزنامه است.

 

الشرق الاوسط: چهارمین جایزه ادبی استرالیا به بوچانی رسید

تیتر یک روزنامه الشرق الاوسط عربستان درباره دیدار شیخ محمد بن زائد و ملک سلمان در مکه است. این دیدار و گفت وگو حول محور یمن و درگیری های اخیر در عدن صورت گرفته است. الشرق الاوسط نوشته ثبات یمن و آرامش در عدن هدف این گفت وگو بوده است. نیروهای عربستان و امارات چند سالی است که با عنوان گروه ائتلاف در یمن با حوثی ها می جنگند. اما هفته گذشته خبر رسید که میان گروه ائتلاف اختلافاتی پیش آمده و درگیری هایی میان عربستانی ها و اماراتی های مستقر در یمن ایجاد شده است. دیدار شیخ محمد بن زائد و ملک سلمان در مکه برای رفع این اختلافات بوده است. در عکس یک این روزنامه هم تصویری از دیدار دو سیاست مدار و هیئت های همراه را در کاخی در منطقه منا در مکه مشاهده می کنیم. الشرق الاوسط در مطلبی دیگر خبر می دهد ملک سلمان با رهبران و نماینده های گروه های حجاج دیدار کرده است. مناسک حج به روزهای پایانی خود نزدیک می شود و حاجیان به کشورهای خود باز می گردند. بهروز بوچانی پناه جوی کرد اردوگاه مانوس استرالیا چهارمین جایزه ادبی این کشور را هم به دست آورده است. این خبر در صفحه یک الشرق الاوسط دیده می شود. او شش سال است که در کمپ پناه جویان مانوس بازداشت است. او کتابی را در واتس آپ به نام «رفیقی جز کوهستان نیست» نوشته است. این کتاب به انگلیسی ترجمه شده و به تازگی جایزه بیوگرافی استرالیا را هم برده است.

نکته: صفحه یک الشرق الاوسط بازتاب خبرهای مهم خاورمیانه و جهان است.