آرشیو یک‌شنبه ۱۷‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۹۵۸۴
صفحه اول
۱
یادداشت

شرحی بر حدیث

ولایت رزمندگان جنگ اقتصادی

دکتر حمیدرضا ترقی

نگاه مان به تولیدکننده، نگاه مناسب و درستی نیست. من عرض می کنم نگاه مجموعه دولت و مسئولین کشور به آن فرد تولیدکننده، باید نگاه به یک رزمنده باشد؛ مگر نمی گویید «جنگ اقتصادی» رزمنده این جنگ اقتصادی کیست؟ آن کسی که اقتصاد داخلی را تقویت می کند؛ اقتصاد داخلی هم عمدتا با تولید تقویت می شود؛ پس این تولیدکننده را شما به چشم یک رزمنده نگاه کنید. 

مقام معظم رهبری در دیدار 30/5/98 با هیئت دولت

جنگ اقتصادی چیست ؟

جنگ اقتصادی که اغلب درقالب تحریم؛ جایگزین جنگ نظامی می شود، برنامه هایی از پیش تعیین شده ای است که از طرف کشوری زورگو بر کشوری مستقل که حاضر به پذیرش زورگویی نیست وضع می شود. 

 به عبارت دیگر تحریم اقتصادی اقدامات برنامه ریزی شده ای است که یک یا چند دولت از طریق محدود کردن مناسبات اقتصادی برای اعمال فشار بر کشور هدف استفاده می کنند. 

 کشوری که اقدام به راه اندازی جنگ اقتصادی می کند طوری وانمود می کند که این اقدامات فقط جهت فشار بر دولت و حکومت کشور مورد هدف است تا آن را همسو با خود کند، اما در عمل این فشارهای وارده بر روی دوش مردم خواهد بود که این خباثت کشور وضع کننده را می رساند. 

 جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری مستقل در جهان شناخته شده است، کشور ایالات متحده امریکا که خود را به اصطلاح کدخدای جهان می داند،تا قبل از پیروزی انقلاب تسلطی کامل بر ایران داشت. اما با پیروزی انقلاب اسلامی دستش برای همیشه از ایران بریده شد و بریده خواهد ماند. در همان ابتدا جنگ نظامی را با کمک تسلیحاتی و مالی به رژیم بعث عراق علیه ایران درپیش گرفت و شکست خورد . از همان سالهای پس از شکست مقوله جنگ نظامی کنار رفت و مقوله جنگ اقتصادی و فرهنگی جایگزین آن شد. 

 متاسفانه پس از آن سال ها مفهوم جنگ در اذهان عمومی ما به درستی تعریف نشد و فقط جنگ ها را نظامی تصور می کنیم . ای کاش به سمتی پیش برویم که مفهوم جنگ های اقتصادی و فرهنگی را به نوجوانان و جوانان و حتی عموم مردم آموزش دهیم. 

 وقتی کشوری با توان نظامی خود به شما حمله می کند مجبور به دفاع کردن از خود هستید، آموزش هایی را می بینید، دوره هایی را می روید . اما آیا در جنگ اقتصادی چنین کرده ایم؟

آموزشی داده ایم؟ آیا راه حل ها و هدایتهای رهبری در این زمینه را مثل جنگ نظامی به کار بسته ایم ؟  

در دهه های اخیر،این واقعیت به اثبات رسیده که در دراز مدت،جنگ اقتصادی ، هزینه های سنگین تری را به کشور هدف تحمیل می کند. اگر در جنگ نظامی تخریب فلان مرکز و نیروگاه تولید برق مد نظر قرار گیرد اما در جنگ اقتصادی،کلیت جامعه،پیر،جوان،کودک ، مورد هدف قرار می گیرند.

هدف دشمن از ایجاد جنگ اقتصادی چیست؟

برای واکاوی دقیق تر موضوع،بررسی و تبیین اهداف دشمن از ایجاد جنگ اقتصادی،به روشنی،مختصات و ابعاد چنین جنگ هایی را هویدا می سازد.

1-،دشمن در صدد است با ایجاد جنگ اقتصادی به تسریع شکل گیری نارضایتی های عمومی در کشورهای هدف مبادرت ورزد. اگر چه در ظاهر امر،همواره به موازات تحمیل تحریم های اقتصادی این جملات و عبارات شعارگونه و تبلیغاتی مطرح می شود که هدف ، کارگزاران و حاکمیت کشورهای مقصد هستند، اما در واقع اصلی ترین هدف از ایجاد چنین جنگ هایی، مردم  و گروه های اجتماعی است.

​​​​​​​در این فاز،دشمن تلاش می کند با اخلال در نظام اقتصادی کشور،مردم را خشمگین و عصبانی سازد و با بالابردن هزینه های روزمره زندگی و معیشت،این ذهنیت را در میان افکار عمومی القاء کند که نظام حاکمیتی آنها،ناکارآمد و بی کفایت است و بالطبع هر آنچه این ذهنیت تلقین شود، اندیشه ضرورت تغییر نظام  نیز بیشتر می شود.

2-هدف دوم دشمن از پیاده سازی چنین طرح های شومی(جنگ اقتصادی)معطوف به این مقصد پلید می شود که اختلال درروند توسعه و شکوفایی کشورهای هدف و حداقل با کندی هر چه تمام تر طی شود،زیرا توسعه بدون اقتصاد شکوفا،امری ناممکن است و در بسیاری از طرح ها،پروژه ها و حتی اهداف فرهنگی و اجتماعی،تامین بودجه حرف نخست را می زند و در شرایطی که مشکلات اقتصادی یک کشور تشدید می شود پرداختن به اهداف از پیش تعیین شده در حوزه های گوناگون با مشکلات خاص به خود همراه خواهد شد.

3-هدف نهایی دشمن از ایجاد جنگ اقتصادی را می توان جلوگیری از اقتدار اقتصادی دانست در این واقعیت جست وجو کرد که برای مقابله در برابر تهاجمات نظامی دشمن،اقتصاد قدرتمند یک ضرورت است و به تعبیری،لازمه یک دفاع مستحکم در برابر دشمن در جنگ های نظامی،در کنار روحیه مجاهدت،مقاومت و فرهنگ شهادت،برخورداری از اقتصادی قدرتمند است تا به واسطه آن،مدیریت جنگ به نحو مطلوب و شایسته تری انجام پذیرد.

ابتدا به ساکن می طلبد این موضوع درک شود که دشمنان ایران اسلامی وارد یک جنگ اقتصادی جدی با نظام و مردم این مرز و بوم شده اند.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا  در مصاحبه با فاکس نیوز در تایید راهبرد خود مبنی بر تحمیل جنگ اقتصادی بر ایران مدعی شد، بعد از خروج آمریکا از برجام، اوضاع ایران آشفته شده است.

ترامپ اعتراف کرد که آمریکا از جریان‎های ناراضی و به طور کلی هرگونه اغتشاش و ناآرامی در ایران حمایت می‎کند.

راه های مقابله با جنگ اقتصادی

حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار سال گذشته با کارگران با تاکید بر اینکه تنها راه مقابله با این جنگ، حمایت از کالای ایرانی و تکیه بر توانایی ها و ظرفیت های داخلی و چشم ندوختن به بیگانگان است گفتند: وظیفه دولت و مسئولان، برطرف کردن مشکلات و موانع کارآفرینان و کارگران و افزایش ظرفیت تولید واحدهای تولیدی است و وظیفه مردم نیز تصمیم و عزم جدی برای خرید کالای ایرانی است.

«رونق تولید» که به عنوان شعار سال 1398 تعیین شده است، در موضوع و منظومه اقتصاد مقاومتی اهمیت ویژه ای دارد. رونق تولید به این معناست که منابع مالی، سرمایه های عظیم داخلی، نیروی کار، کارگاه های کوچک و بزرگ و کارخانه های صنعتی با تکیه بر منابع سرشار داخلی ازجمله نیروی جوان و متخصص انسانی به گونه ای مدیریت شوند که جای جای میهن پهناور اسلامی صحنه جنب و جوش و تولید انواع کالاهای مورد نیاز شود. رونق تولید نه فقط نیازهای فوری را پاسخ می دهد، بلکه نقدینگی را در مسیر صحیح خود قرار می دهد، اشتغال می آفریند، سرمایه های بی بدیل نیروی انسانی جوان و متخصص کشور را امیدوار و از شغل های کاذب و مضر به حال اقتصاد کشور جلوگیری می کند. رونق تولید به رقابت صحیح در عرصه اقتصاد و بالارفتن کیفیت و در نتیجه کسب جایگاه مناسب و سهم شایسته کالای ایرانی در بازارهای منطقه ای و جهانی می انجامد. 

به تعبیر مقام معظم رهبری: «اگر تولید شد، آن وقت در بخش های مختلف تحول ایجاد خواهد شد؛ اگر رونق تولید وجود داشته باشد، هم تاثیر می گذارد در اشتغال، هم تاثیر می گذارد در کم کردن تورم، حتی تاثیر می گذارد در وضع توازن بودجه وهم تاثیر می گذارد در بالا رفتن ارزش پول ملی.» (بیانات رهبری در تاریخ 1/1/1398 در اجتماع زائران و مجاوران حرم رضوی) بی گمان رونق تولید می تواند تحریم های ظالمانه آمریکا و وابستگانش را بی اثر کرده و در نتیجه جنگ تمام عیار اقتصادی دشمنان ملت ایران را به شکست بکشاند.

عامل تولید رزمنده است

من عرض می کنم نگاه مجموعه دولت و مسئولین کشور به آن فرد تولیدکننده، باید نگاه به یک رزمنده باشد؛ مگر نمی گویید «جنگ اقتصادی»، رزمنده این جنگ اقتصادی کیست؟ آن کسی که اقتصاد داخلی را تقویت می کند؛ اقتصاد داخلی هم عمدتا با تولید تقویت می شود؛ پس این تولیدکننده را شما به چشم یک رزمنده نگاه کنید.... من بارها این را گفته ام؛ یک تولیدکننده برای اینکه یک کاری را انجام بدهد و شروع کند، از هفت خوان باید عبور بکند؛ حالا من می گویم هفت خوان، در واقع گاهی از 70 خوان باید عبور بکند؛ قوانین، مقررات، این دستگاه می آید یک چیزی می گوید، آن دستگاه می آید یک چیزی می خواهد،...30/5/98 

تولید کننده باید با 70 خوان در راه تولیدش بجنگد با قاچاق کالای مشابه اش بجنگد ؛ با موانع تولید در دستگاه ها بجنگد تا بتواند به نتیجه برسد بنابر این او یک رزمنده جنگ اقتصادی است که متاسفانه هم باید با دشمن خارجی بجنگد و هم با دشمن داخلی .

روش حمایت از رزمندگان جنگ اقتصادی 

  برای حمایت از مصرف کنندگان سازمانی تاسیس شد و اگر چه در تبصره 2 آن حمایت از تولید کننده هم مطرح است ولی به نظر نمی رسد که این سازمان کار اساسی برای تولید کننده انجام دهد 

تبصره 2 - کلیه اعتبارات مربوط به خرید و فروش و ضرر و زیان کالاهای اساسی همچنین اعتبارات مربوط به تشویق تولید داخلی، تشویق صادرات، تامین نیازهای اساسی بازار مصرف و تامین نهادهای تولید در سازمان متمرکز و سازمان وجوه لازم برای عملیات مذکور را تامین و پرداخت خواهد کرد.

درسیاست های کلی تولید ملی رهبر معظم انقلاب در سال 91 به این موارد اشاره نموده اند :

اصلاح و باز سازی ساختار تولید ملی 

کاهش هزینه ها و بهبود کیفیت تولید 

بهینه سازی تعامل عوامل تولید 

تکمیل زنجیره تولید از مواد خام تا محصولات با ماهیت راهبردی مورد نیاز مصارف عمومی یا بخش های تولیدی کشور

تغییر نگاه دولت به تولید کننده 

اگر نوع نگاه به تولید کننده بعنوان کسی که کار مقدسی انجام می دهد اصلاح شود به یقین این تغییر نگاه بسیاری از مسائل و مشکلات فعلی کشور را برطرف خواهد کرد.

تغییر نگاه به بخش تولید و تولید کننده در کشور بسیار ضرورت دارد و درضمن باید تمامی تلاش ها معطوف به تشویق و ترغیب سرمایه گذاران به امر تولید و سرمایه گذاری در جامعه باشد.