آرشیو یک‌شنبه ۱۷‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۹۵۸۴
بین الملل
۹

مشاور اقتصادی ترامپ: جنگ تجاری با چین سال ها طول می کشد

مشاور اقتصادی کاخ سفید اعلام کرد که آمریکا به دنبال رسیدن به توافق بر سر اختلافات تجاری با چین در کوتاه مدت است اما ممکن است حل این اختلافات سال ها به طول بینجامد.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از رویترز، لری کادلو، مشاور اقتصادی کاخ سفید طی مصاحبه ای اعلام کرد که دولت آمریکا به دنبال توافق با چینی ها برای حل اختلافات تجاری در کوتاه مدت است اما نسبت به این مسئله آگاه است که ممکن است حل این اختلافات سال ها به طول بینجامد. وی در گفت وگو با خبرنگاران در خارج از کاخ سفید گفت: اگر چه چین وآمریکا حدود 18 ماه است که بر سر موضوعات مورد اختلاف شامل مسائل تجاری و مالکیت معنوی در حال مذاکره هستند اما این زمان همچنان با توجه به موضوعات مورد بحث زمان کمی است و ممکن است مذاکرات مدت بیشتری به طول بینجامد.کادلو گفت: با توجه به حجم چشم انداز و اهمیت جهانی توافق چین با آمریکا من فکر نمی کنم 18 ماه زمان زیادی بوده باشد. 

وی با تشبیه اوضاع بین چین و آمریکا به رقابت آمریکا با شوروی سابق در جنگ سرد تاکید کرد: اختلافات خیلی زیاد است و ما باید آنها را حل کنیم.حتی اگر 10 سال طول بکشد. کادلو با تایید این خبر برنامه پکن و واشنگتن برای برگزاری دور جدید مذاکرات تجاری در ماه اکتبر در واشنگتن از هر گونه پیش بینی درباره نتیجه این مذاکرات و زمان رسیدن به توافق خودداری کرد.

روز پنج شنبه لیو هه معاون رئیس جمهور چین، با رابرت لایت هایزر، نماینده تجاری آمریکا و استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا به صورت تلفنی مذاکره و درباره برگزاری دور جدید مذاکرات تجاری گفت وگو کرد.