آرشیو یک‌شنبه ۱۷‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۹۵۸۴
بین الملل
۹
یادداشت

نظرسنجی های معنادار در اروپا

گروه بین الملل : سلطه ایالات متحده آمریکا بر اتحادیه اروپا، منجر به خشم و نارضایتی شهروندان اروپایی شده است. در حالی که یکی از اصلی تر ین اهداف غیر اعلامی اتحادیه اروپا از تاسیس این مجموعه، افزایش قدرت اروپای واحد در مقابل ایالات متحده بوده است، اما این هدف مهم عملا تحقق پیدا نکرده است. احزاب سنتی اروپا (اعم از احزاب محافظه کار و سوسیال دموکرات) در طول سال های اخیر ، همواره به تابعی از بازی دو حزب دموکرات و جمهوریخواه ایالات متحده تبدیل شده اند. این موضوع هم در دوران ریاست جمهوری اوباما و هم در دوران ریاست جمهوری ترامپ قابل مشاهده بوده است. با افزایش خشم شهروندان اروپایی از واشنگتن و به صورت خاص دولت ترامپ، شاهد رشد گرایش آنها به روسیه هستیم.مسئله ای که منجر به نگرانی سران ناتو شده است. نتایج یک نظرسنجی که از سوی موسسه یوگاو و خبرگزاری آلمان انجام شده است، نشان می دهد که شهروندان آلمانی به «ولادیمیر پوتین» بیشتر از «دونالد ترامپ» اعتماد دارند.  نتایج این نظرسنجی نشان می دهد که فقط 6 درصد پاسخ دهندگان گفته اند که به رئیس جمهور آمریکا بیشتر از پوتین اعتماد دارند در حالی که  27 درصد معتقدند که رئیس جمهور روسیه فردی قابل اعتمادتر از ترامپ است. براساس این گزارش، 37 درصد از شهروندان آلمانی همچنین گفته اند که آنها به ترامپ و پوتین به یک اندازه اعتماد دارند.

اما ماجرا به این نقطه ختم نمی شود! نظر سنجی هایی که طی دو سال اخیر در اتحادیه اروپا منتشر شده است، نشان می دهد که افزایش میل آمریکا ستیزی و گرایش شهروندان اروپایی به روسیه، تنها در یک یا دو کشور خاص ظهور و بروز نداشته است.  نظرسنجی انجام شده از سوی سازمان تحقیقاتی «گلابسک» در کشورهای اروپای شرقی عضو اتحادیه اروپا و ناتو، از جمله بلغارستان، مجارستان، لهستان، رومانی، اسلوواکی، کرواسی و جمهوری چک نشان داده است که در اکثر این کشورها «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه محبوبتر از «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا و «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان است.   بر اساس نتایج این نظرسنجی که نسخه ای از آن به دست این روزنامه رسیده، پوتین در 5 کشور اروپای شرقی محبوب تر از ترامپ است. بیشترین میزان این محبوبیت به کشور بلغارستان مربوط می شود (پوتین 70 درصد و ترامپ 37 درصد). به دنبال آن رومانی است با شاخص ترتیبی 47 درصددر مقابل 40 درصد، در کرواسی این شاخص 46 درصد به 20 درصد است، در مجارستان (44 درصد و 29 درصد) و در اسلواکی (41 درصد و 21 درصد).  یک برآورد کلی از نظرسنجی های صورت گرفته نشان می دهد که با ناامیدی شهروندان اروپایی از سران خود (از جمله آنگلا مرکل و  امانوئل ماکرون) و خشم آنها از ایالات متحده آمریکا و رویکرد مداخله گرایانه واشنگتن در ناتو ، اتحادیه اروپا و منطقه یورو، به صورت همزمان شاهد رشد گرایش این شهروندان به ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هستیم.

در نهایت اینکه رشد محبوبیت پوتین و کشور روسیه در نزد شهروندان اروپایی، منجر به نگرانی سران اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا شده است. در این میان، احزاب سنتی در اروپا بیش از پیش سیاست «مهار روسیه»را در پیش گرفته اند. تمدید تحریم های روسیه از سوی اتحادیه اروپا و حفظ گارد بسته ناتو در برابر مسکو، نشان دهنده همین مسئله است. کارشناسان بر این باورند که این روند حتی در صورت شکست ترامپ در انتخابات بعدی و جایگزینی یک دموکرات در کاخ سفید نیز ادامه پیدا خواهد کرد.