آرشیو یک‌شنبه ۱۷‌شهریور ۱۳۹۸، شماره ۹۵۸۴
بین الملل
۹

خبر

324 شهید و 18 هزار زخمی جدیدترین آمار از راهپیمایی های بازگشت

بر اساس گزارش یک مرکز حقوق بشری، تعداد شهدای راهپیمایی های بازگشت در مرز غزه به 324 تن رسیده و آمار مجروحان از 18 هزار نفر گذشته است. به گزارش  خبرگزاری فارس، مرکز حقوق بشری «میزان» اعلام کرد، رژیم صهیونیستی از آغاز راهپیمایی های بازگشت در مرز نوار غزه و فلسطین اشغالی در مارس 2018 ، 324 فلسطینی را به شهادت رسانده است.

بر اساس این گزارش، رژیم صهیونیستی هنوز پیکر 16 شهید را تحویل نداده که در بین آنها سه کودک وجود دارد. همچنین در میان شهدا 46 کودک و زن، نه معلول، چهار امدادگرد و دو روزنامه نگار دیده می شود.

میزان سپس اعلام کرد، 18085 فلسطینی نیز در این راهپیمایی ها زخمی شده اند که در بین آنها 4438 کودک و 813 زن وجود دارند.

بنا به این گزارش، 9080 فلسطینی از جمله 1929 کودک و 177 زن با گلوله جنگی نظامیان رژیم صهیونیستی زخمی شدند. دفعات هدف قرار گرفتن تیم های امدادی به 264 بار رسیده که طی آن 212 امدادگر زخمی شدند. تعداد روزنامه نگاران زخمی شده در این راهپیمایی ها نیز به 173 نفر رسیده است. راهپیمایی های بازگشت در ارتباط با تاکید بر حق بازگشت آوارگان فلسطینی و اعتراض به محاصره غزه آغاز شد. بیش از 60 تن از شهدا مربوط به 14 ماه می (24 اردیبهشت) برابر با روز انتقال سفارت آمریکا به قدس اشغالی است؛ رژیم صهیونیستی در این روز به روی فلسطینی های معترض آتش گشود و کشتاری گسترده به راه انداخت.

جمعه هفته گذشته هفتاد و سومین هفته راهپیمایی بازگشت بود که در آن دو فلسطینی به شهادت رسیدند.

رهبر اخوان المسلمین مصر بار دیگر به حبس ابد محکوم شد

دادگاه جنایی قاهره «محمد بدیع» رهبر اخوان المسلمین مصر را به همراه 10 نفر دیگر برای چندمین بار به حبس ابد محکوم کرد.

به گزارش المصری الیوم، از جمله افراد سرشناس اخوانی که به همراه محمد بدیع به حبس ابد محکوم شده اند «رشاد بیومی»، «سعد الکتاتنی»، «عصام العریان» و «محمد البلتاجی» هستند. دادگاه جنایی قاهره همچنین هشت نفر را به 15 سال زندان محکوم کرد. 9 متهم دیگر نیز حکم برائت گرفتند.

حکم حبس ابد «محمد البلتاجی» نماینده سابق پارلمان مصر نیز در شرایطی صادر شده است که خانواده او روز جمعه خواستار آزادی موقت او برای حضور در مراسم خاکسپاری مادرش شدند. هرچند مقامات مصر پاسخی به این خواسته ندادند.

این حکم در ارتباط با پرونده «یورش به زندان ها» صادر شده است. رهبران اخوان المسلمین از جمله «محمد بدیع» و «محمد مرسی رئیس جمهور فقید مصر» متهم هستند که اجازه داده اند حزب الله لبنان و جنبش حماس از طریق تونل وارد مرزهای استان الشرقیه مصر شده و برخی زندانیان را از این کشور فراری دهند.

این برای اولین بار نیست که «محمد بدیع» و رهبران اخوان المسلمین به حبس ابد محکوم می شوند. دادگاه جنایی مصر تا کنون چندین بار در پرونده های مختلف آنها را به حبس ابد محکوم کرده است. در 14 آذر سال 97 نیز «محمد بدیع» در ارتباط با پرونده «حوادث دفتر ارشاد» به حبس ابد محکوم شد. سال 96 نیز دادگاه فرجام خواهی مصر حکم حبس ابد محمد بدیع در خصوص حوادث الاسماعیلیه و قتل سه شهروند را تایید کرد. تا کنون احکام دیگری علیه محمد بدیع از جمله در حوادث سوئز، الاستقامه، قلیوب، یورش به زندان ها و اهانت به دستگاه قضائی صادره شده که بیشتر این احکام حبس ابد بوده است.